Kategórie
Život sám o sebe

Dve sestry- tolerancia a úprimnosť.

Tolerancia

Veľa partnerských problémov má pôvod v presvedčení, že partner robí niečo zle, nie je dosť dobrý alebo má zvláštne názory a spôsoby správania, ktoré stoja v ceste harmonickému spolunažívaniu. Preto kritizujeme iných a pokúšame sa ich zmeniť. To sa nám však nepodarí a môže to viesť k rozchodu.

Tolerancia je často nesprávne chápaná. Neznamená to, že budeme druhého pokladať za úžasného alebo ho vždy len obdivovať. Treba ho však akceptovať takého, aký je, či už je to silná alebo slabá osobnosť. Ak niekoho netolerujeme, znamená to, že ho chceme zmeniť. Inak povedané – druhý nemá byť taký, aký je. Ale keďže je taký, aký je, znamená to (dovedené do dôsledku),že vlastne ani nemá byť.

Tolerancia znamená prijať partnera so všetkými jeho vlastnosťami a spoznať, že len taký je dokonalý. Nepokúšať sa ho poučovať ani zmeniť.

S vedomím, že sme si partnera sami pritiahli a jeho prostredníctvom duševne rastieme, spoznávame, že je zrkadlom nášho vlastného Ja a v tejto chvíli je naším ideálnym partnerom.

Pri spolužití s partnerom môžeme spoznať, ako ďaleko zašiel na ceste akceptovania seba samého. Ak to zistíme, nepokúšajme sa ho meniť. Toleranciu nemožno vytvoriť, vychádza zo samoľúbosti, z lásky k sebe. Ak máme radi sami seba, sme tolerantní aj k našim blížnym.

Úprimnosť

Úprimnosť je v našej spoločnosti obzvlášť ťažká kapitola. Nehovoríme o nej radi, lebo sa pritom cítime stiesnene. Kto o sebe môže povedať, že je bezhranične úprimný ? Aj napriek tomu však neradi vidíme neúprimnosť. Pritom neexistuje spoločný názor na to, aký postoj k tejto téme zaujať.

Úprimnosť bez hraníc ? Vnímame ju ako nezmyselnú, netaktnú a dokonca bezohľadnú.

Vo všetkých oblastiach nášho života sú „lži z núdze”, ako si ich pekne označujeme, na dennom poriadku. V spoločenskom živote sa lož dokonca nepokladá za neúprimnosť, ale skôr za taktické opatrenie, ktorého výsledkom je úspech. Ak by sme dôsledne vyžadovali úprimnosť, náš politický a hospodársky systém by v tejto podobe nemohol vôbec existovať. Vo všeobecnosti sa úprimnosť vzťahuje len na slovné vyjadrenie. Nepravdivý výrok, klamstvo sa hneď klasifikuje ako neúprimnosť. Avšak konanie, ktoré nezodpovedá tomu, čo momentálne cítime, sa len zriedka dáva do súvisu s neúprimnosťou. Usmievame sa, aj keď sme v skutočnosti smutní. Potláčame hnev a agresivitu, sú predsa nevhodné u dospelých, zrelých ľudí. Akceptujeme pozvania do spoločnosti, aj keď na ne nemáme chuť a píšeme blahoželania k narodeninám známym, ktorých máme v skutočnosti až po krk. Aj toto všetko patrí do kapitoly úprimnosť.

Úprimnosť neznamená hovoriť len pravdu, ale byť autentický a vyjadriť to, čo je skutočne v nás.

Zlú náladu netreba skrývať za úsmev, otvorene možno prejaviť aj hnev a zlosť. Predpokladom úprimného správania sa je preto poznanie a vnímanie skutočného. Mnohým ľuďom to padne zaťažko. Roky nechceli vidieť svoju neistotu, hnev a smútok a šikovne sa im vyhýbali, takže niet divu, že ich už nedokážu vnímať. Je oveľa jednoduchšie zdôvodňovať a obhajovať vlastné počínanie, ako hľadať jeho skutočné dôvody. Ako hovorí ľudová múdrosť – najlepšia obrana je útok, je to lepšie, ako si niečo pripustiť.

Úprimnosť je aj otázkou odvahy uvedomiť si niečo, čo v skutočnosti nechceme a obávame sa možných následkov.

Každá neistota svedčí o tom, že máme pred niečím strach a zároveň tento strach živíme. Samozrejme, vždy sa nájde dostatok rozumných a pochopiteľných dôvodov, ktoré obhajujú naše správanie. Najobľúbenejším argumentom je ohľaduplnosť, lebo bezohľadnosť voči iným nemôže byť tou správnou cestou. Nemožno predsa niekomu povedať zraňujúce slová, lebo máme na to práve náladu.

To však nič nemení na skutočnosti, že dôvodom neúprimnosti je strach, často strach pred odmietnutím a obava, že nebudem milovaný. V zásade sa všetky obavy dajú zhrnúť do jednej: strach pred možnou neschopnosťou poradiť si v určitých situáciách.

To je dôvod, prečo úprimnosť znamená takú veľkú výzvu. Ak chceme byť úprimní, musíme čeliť strachu a to si vyžaduje veľkú odvahu. Je to však jediná cesta, ako byť skutočne šťastným. Strachu sa zbavíme až vtedy, keď sa mu postavíme zoči-voči. Len tak spoznáme, že je nepotrebný a v skutočnosti sa nám nič nemôže stať. Kľúčom k tomu je úprimnosť.

Našou túžbou je byť milovaní takí, akí sme. Nechceme sa pretvarovať ani konať neadekvátne.

Ale ako môžeme očakávať od iných, aby nás úplne akceptovali, keď toho nie sme sami schopní ? Ako môžu prijať naše vlastné Ja, keď im ho neukážeme ? Želáme si mať okolo seba ľudí, ktorí nás motivujú a povzbudzujú, aby sme boli úplne úprimní a zároveň chceme mať istotou, ţe nás milujú. Ale to je možné len vtedy, ak spravíme tento krok a prijmeme sami seba. Mnohí však čakajú, že prvý krok urobia tí druhí.

Veľmi dobre to môžeme pozorovať na vzťahu. Urobte prvý krok, stojte si za svojím názorom a vyzvite a motivujte partnera k úprimnosti. Úprimnosť je základným kameňom dôvery a dôvera je základom dobrého partnerského vzťahu. Dôvera je predpokladom toho, aby sme sa nebáli ukázať všetky svoje stránky. Dáva nám pocit, po ktorom túžime: „Môžem byť sám sebou a som milovaný taký, aký som.”

To je pocit bezpečnosti, pri ktorom sa môžeme uvoľniť a nabrať nových síl. Preto je úprimnosť taká dôležitá. Kde niet úprimnosti, niet ani dôvery. Chýba základ a naša túžba po bezpečí ostáva nenaplnená. Nemôžeme načerpať síl, práve naopak – takýto vzťah nás oberá o silu.

Partnerský vzťah ponúka optimálne zázemie na to, aby sme boli úprimnejší a autentickejší.

Vzájomná láska nám dodá silu zdolať aj výzvy, pred ktorými by sme inak ušli. Krízy nás oberajú o energiu, konflikty sú výzvou k úprimnosti.

Každým „áno” sa priblížime k našej túžbe.

Nesieme v sebe túžbu po vnútornom pokoji a šťastí a rovnako je v nás aj cesta k nej. Ak však neprijmeme, čo je v nás a nebudeme to transformovať, ako môžeme dosiahnuť želaný cieľ ? Ak dáme priestor našej sebarealizácii, naše schopnosti sa rozvinú samy od seba. Netreba viac než povedať „áno” tomu, čo je v nás. Pretože: „Pravda nás oslobodí“ !

Z knihy Je mi z teba zle!  Kurt Tepperwein

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.