Kategórie
Príbehy

Prečo by kresťania nemali oslavovať Halloween?

Na dnes som bola lenivá niečo nachystať, no Radko sa o to postaral za mňa. Poslal mi mailom zaujímavé čítanie  sviatku Halloween.

Máme sviatok všetkých svätých a aj jemu predchádzajúci sviatok Halloween. Mnoho ľudí považuje účasť na Halloween party za úplne nevinnú zábavu. Avšak história a význam tohto sviatku svedčia o opaku.

Význam
Halloween je slovo prevzaté z anglického výrazu Hallows Eve Day, čo doslova znamená predvečer všetkých svätých.

Výročie
Halloween je ezoterickým výročím (ezoterizmus je realizovanie moci na niekom inom okultným spôsobom). A ezoterický svet ho definuje takto: „najmagickejší deň roka, je novým rokom celého ezoterického sveta.“ A tiež: „ je to najdôležitejší sviatok roka pre všetkých nasledovateľov Satana.“

Legenda
Stará írska legenda rozpráva istom Jackovi, zlom kováčovi, prevrátenom a skúpom, ktorý jednej noci na všetkých svätých po enormnom pití vína dostal smrteľný zásah na pečeň. Diabol bol prinútený splniť mu niektoré jeho želania, medzi ktorými je aj to, aby ho nechal pri živote, a došlo až k zmluve, že sa zriekne svojej duše v prospech hriechu. Jack, neuvedomujúc si dôsledky svojej choroby, zomrel o rok neskôr. Omietnutý v raji, Jack nenachádza miesto ani v pekle, z dôvodu zmluvy uzatvorenej s diablom. Na spôsob nejakého rítu úbožiak poreže repu a do jej vnútra vloží jeden žeravý uhlík z tohto miesta večného zatratenia. S týmto lampášom sa Jack, prízrak, vráti do sveta živých.

Tradícia
Íri postihnutí morom migrovali okolo r. 1950 do Ameriky. Pristáli v novej zemi a našli obrovské množstvo tekvíc , ktoré boli, na rozdiel od malej a úbohej repy, oveľa väčšie a dostatočne veľké na to, aby boli vyrezávané a zbavené dužiny. A tak tekvice nahradili repu a stali sa lampášom Jacka. Používajú sa v noci na Všetkých svätých, pretože sa predpokladá, že nepokojné duše mŕtvych, ktoré sa pokúšajú, tak ako Jack, vrátiť domov, sa budú držať ďaleko.

Deti dnes sa preobliekajú za nekľudných duchov, ktorí nenachádzajú “pokoj“ ani v pekle ani v nebi a navštevujú rodiny vedení tekvicovým lampášom a dostávajú sladkosti výmenou za ich “náklonnosť“. Trick-or-treat, je používané pre “sladkosť alebo žartík“. “Trick-or-treat“ doslovne znamená “biliard alebo zábava“, “úskok, alebo pôžitok“, ale má to svoj pôvod v “prekliatie alebo obeta“.

Historické fakty
Pochmúrna legenda o Jackovi ukrytá v historických faktoch je pripomínanie si pamätného dátumu. Niekoľko storočí pre Ježišom Kristom mala jedna tajná sekta pod svojou vládou keltský svet. Každý rok 31. októbra slávila na pamiatku svojich pohanských božstiev festival smrti. Starší sekty chodili z domu do domu pýtať obety pre ich boha a stávalo sa aj to, že požadovali ľudské obete. V prípade odmietnutia prorokovali smrť nad tým – ktorým domom. Odtiaľto sa zrodil trick or treat.

Úvahy o …… legende:

táto je založená na klamstve, že skazený človek môže byť prešibanejší ako diabol a že brány pekla sa pred niekým uzavrú. Okrem toho sa dej rozvíja podľa satanských praktík: žiadať od Satana vyplnenie požiadaviek, uzavrieť zmluvu s diablom, satanské poslanie zjaviť sa ľuďom, ezoterický rítus.
… tradícii: úkaz Halloween – v tradícii, kostýmoch a v obchode je to zmiešanie rituálov a čarodejníckych praktík, ktoré ľudia robia, či si to uvedomujú, alebo nie.
… dejinách: dejiny nám ukazujú, že pod Halloweenom sa skrývali satanské rituály a obete. Vieme, že v našich dňoch satanisti praktizujú počas tejto noci ľudské obety.

Pozor: Halloween je ezoterimus
Myslím si, že slová ktoré vyhlasujeme, gestá ktoré robíme, pohľady, ktoré “hádžeme“, nie sú neutrálne, ale znamenajú istú duchovnú realitu. Preto si dajme pozor aké je pozadie a pôvod toho, čo hovoríme a konáme. Zbadajme sa a nepriľnime k ezoterickému svetu skrze masové rituály, ktoré sú nám ponúkané. Niektoré skupinové tance sú počiatkami satanistických rituálov.

Ak máte deti, dávajte pozor na to, aby si neprivykli, alebo ešte horšie, nenaučili sa na okultizmus. Isté veršovačky, ktoré sa musia deti naučiť, sú vzývanie ducha smrti.

Ak ste obchodníci a predavači majte odvahu povedať nie podporovaniu tovarov, ktoré pod rúškom karnevalu napĺňajú a utvárajú ezoterickú mentalitu. Mnohé produkty predávané ako spotrebný tovar sú amulety, alebo ich reprodukcia, používané pri čarodejníckych praktikách.

Kresťania nenechajme sa vyviesť z pravdy zdanlivými tradíciami a spôsobmi, ale držme sa víťazstva, ktoré premohlo svet, držme sa našej viery (porov. 1 Jn 5,4). Nezabudnime, že otrasné následky ezoterickej nákazy nie sú okamžité, bezprostredné, ale prejavia sa s odstupom rokov ako depresie, krízy, násilia.

Písmo svedčí jasne: Hovorím vám ako rozumným. Posúďte sami, čo hovorím: Nie je kalich dobrorečenia, ktorému dobrorečíme, účasťou na Kristovej krvi? A chlieb, ktorý lámeme, nie je účasťou na Kristovom tele? Keďže je jeden chlieb, my mnohí sme jedno telo, lebo všetci máme podiel na jednom chlebe.

Pozrite na Izrael podľa tela: nemajú azda tí, čo jedia obety, účasť na oltári? Čo tým chcem povedať? Že mäso obetované modlám je niečo? Alebo že modla je niečo? Ale to, čo obetujú, obetujú zlým duchom, nie Bohu. A ja nechcem, aby ste boli spoločníkmi zlých duchov. Nemôžete piť Pánov kalich aj kalich zlých duchov; nemôžete mať podiel na Pánovom stole aj na stole zlých duchov. Alebo chceme dráždiť Pána? Sme azda silnejší ako on? “Slobodno všetko.” Ale nie všetko osoží. “Slobodno všetko.” Ale nie všetko buduje (1 Kor 10, 15 – 23).

Namiesto návštevy Halloween party odporúčam účasť na vigílnej sv. omši zo Sviatku všetkých svätých.

 

25 replies on “Prečo by kresťania nemali oslavovať Halloween?”

Deň meraný časom trvá 24 hodín a obsahuje svetlo i tmu. V čase tmy sme obrátení vnútorne – spočívame v pokoji vnútorného svetla, v čase svetla sme obrátení navonok, tak Martinka, každému želám, nech žijeme silou spolupatričnosti byť svetlom sveta jasnosťou myšlienok, hrejivosťou slov, žiarivosťou skutkov a nech sme živí hlavne spočívaním v počínaní otvárania sŕdc radostiam lásky.

Páči sa mi

Vyslobodila som ťa zo spamu 😉

Ten druhý názor som tam nedávala, aby ma niekto neukameňoval, no pridávam ho teda do komentu. Je však pravdivý.

Kresťanom s mašľou

Ďalší článok o “nezmyselnom” Halloweene, o “hlúpych” umelých vencoch a megasvietnikoch na hroboch počas slávenia sviatku Všetkých svätých. Na jar si zas prečítam, že “najkresťanskejší” z mojich priateľov neoslavujú sviatky jari, ale zmŕtvychvstanie Ježiša Krista a ak chcem patriť do ich elity, mala by som si to dostatočne uvedomiť a šíriť vieru takýmto nechutne nadradeným spôsobom.

“Sme čosi viac. Bacha, lebo my vieme ako sa veci majú a tí iní, ostatní – sú buď slaboduchí kresťania a treba ich takýmto spôsobom poučiť alebo sú to neznabohovia, oné svine, pohanské psy.”

Voči vám pravoverným by sa zvyšok populácie zrejme mal vyznačiť žltou hviezdou alebo inak – to vy si dajte na krk mašľu, aby všetci videli, že vám ide o podstatu veci, že poznáte pravdu, že ste najkresťanskejší z kresťanov. A možno vám raz aj Boh udelí slovo, aby ste ho poučili pravde…

Aj takto môžu byť vnímané snahy mnohých z vás – keď sa možno v dobrej vôli snažíte poukázať na podstatu, hĺbku veci.

Na čo to mentorovanie? Ak je viera skutočne darom, takéto správanie (=vystatovanie sa ním) nie je na mieste. Aj keď je v ľuďoch iste veľa povrchnosti, nemyslím si, že väčšina populácie padla na hlavu a kladením vencov a kahancov, maľovaním vajíčok, či vyrezávaním tekvíc a strašením v inom kultúrnom okruhu dávajú najavo toto svoje postihnutie.

Aj napriek svetu naruby verím, že väčšina ľudí podstatu veci vníma aj bez poučovania.

Preto pôjdem klásť vence, zapáliť “reflektory” a nebojte sa, nezabudnem ani na modlitbu… Na Vianoce ozdobím stromček, budem klásť darčeky a nebojte sa, nezabudnem, že najväčším darom je Ježiš. Tekvičky zatiaľ nevyrezávam, to bude tým iným kultúrnym okruhom, ničím iným… A nebudem mať za zlé mojim neveriacim priateľom (tj. tým, ktorí z bohvieakého dôvodu dar viery nedostali), ak si druhú pre nich cudziu časť vypustia.

PS: “Verím v Boha a nehanbím sa za to…” No nie som viac, ani nič lepšie ako ten, ktorý v neho neverí.

Pokojný víkend aj tebe Radko

Páči sa mi

taky dobry clanok som uz dlho necitala martinka ,co by spajal tolko veci dokopy .radko vie co poslat, to je fakt :-))) je to nasa dusicka ochranarska :-)))
dufam, ze si prezila krasny dusickavy vecer ako my a aj terezkam sa pacilo velmi na cintorine, take to bolo pekne, citila som vela pokoja a lasky za vsetkymi ,co nas opustili a viem ze odpocivaju v pokoji a to je to najlepsie co moze byt 🙂
pekny vecer prajem a vela nametov na skvele clanky 🙂

Páči sa mi

Dobré ránko Eli…naozaj to svetlo sviečok dáva veľa pokoja a lásky. Doma som zapálila sviečky už od rána ako som vstala a ešte navečer znova. Aj napriek sychravému počasiu bolo na cintoríne veľa ľudí.

Radko je naše svetielko 😉

Krásny a pokojný dník.

Páči sa mi

rolande vše lze bráti ze dvou různých pohledů,
však důležitý je výsledek…
“Verím v Boha a nehanbím sa za to…” No nie som viac, ani nič lepšie ako ten, ktorý v neho neverí.

*masove vymyvanie mozgov z kazatelne nie je ezoterizmus?*
postačí jeden polepšený hříšník, ze kterého si můžeme vzíti příklad…

s nálepkováním i bez nálepkování,
se světlanou či bez ní,
http://www.svetlananalepkova.cz/
všechny cesy vedou do “Říma”…

tak asi tak rolande, přeji hezký den… 🙂

Páči sa mi

uplne suhlasim Martin:) ja nevidim rozdiel medzi “hriesnikmi” vyznavajucimi tekvicu, “pravymi krestanmi” pocuvajucimi kazne, ci indianskym samanom, tancujucim okolo posvatneho pavuka. podla mna, nie je lepsia a horsia viera, spravna a nespravna … a podobne clanky zrejme pisu ludia, ktori su presvedcenui len o tej svojej pravde. ja to respektujem 🙂

Páči sa mi

no rolande, mezi námi děvčaty, radko napsal článek velmi upřímně a v mnohém jsem i své znalosti doplnil a tak mezery ohledně vzniku Halloweenu zacelil , neb i já sám nejsem vyznavačem dýňového “šílenství”… či za každou cenu objíždění všech možných hrobů…
zapálím svíčku doma a udělám si černou hodinku… v rozjímání domova… svobodě… v myšlence Lásky na zesnulé i živé… ♥

😉

Páči sa mi

respektujem aj Halloween, aj jeho zaznavanie … len som poukazal na to, ze clanok (podla mna) obsahuje vyroky, ktore sudia, ci odsudzuju … chapame sa, vsak?:) ale je dost mozne, ze svojou reakciou som tiez sudil, ci odsudzoval 🙂 co ma privadza k myslienke, ze mozno je jedinou moznostou, ako sa oslobodit, mlcanie 🙂 a dufam, ze aspon z tejto reakcie sala obrovska laska, ktoru chovam ku vsetkym a najma vam tu na tomto blogu, vratane Radka 🙂

Páči sa mi

Milý Roland and co. 🙂
To čo som poslal Martine boli pohľady na Halloween z dvoch uhlov.Nie je to môj názor,ale poslal Mate dva názory na tú istú vec, ktoré ma v týchto diskusiách zaujali a viac som sa stotožnil s tým druhým ak si to v starších konemtoch prečítaš,ešte ten druhý názor tam Maťa dodatočne dávala.Nie sú to svetové pravdy iba dva názory a znovu podotýkam nie moje,ale zaujali ma a chcel som sa s nimi podeliť…..Takže tak a ak niekto mlčí,môže byť mimo netu,alebo cohý,odcestovaný,alebo proste nieje jediným zmyslom prežiť deň pri písmenkách.Život je pestrý 🙂 ……….Pokojnú nedeľu.R

Páči sa mi

*co ma privadza k myslienke, ze mozno je jedinou moznostou, ako sa oslobodit, mlcanie :)*
ne že možná rolande, ono to tak je… 😉

třeba Maháriši toto ticho(tichou-komunikaci) preferoval, ale pomálu bylo těch, kteří byly schopni jeho tichému mlčení naslouchat…
proto posléze i k mnohým hovořil… 🙂

Páči sa mi

hm, hm, hm …
chlapci a dievčatá …
síce je pravda, že všetky odpovede na svoje otázky ( aj typu, prečo mi to len spravil, 🙂 mamiiiiiiiiiiiiiiii …. atd ) som dostala len cez ticho … aj toho dotyčného … preto je dôležité byť ciho …
ale tak mahariši teda bol taký spoločník až no …
by som chcela vedieť ako by povedal vtip …

či on bol ten vtip? 🙂

Páči sa mi

to já Vám opravdu nevím, lilah…

John pozval svoji matku na večeři. Během večeře si matka nemohla nevšimnout, že jeho spolubydlící Julie je velmi pěkná. Už dlouho měla podezření, že John s ní má vztah a teď byla ještě zvědavější. Při jídle proto sledovala jejich reakce, byla zvědavá, zda je mezi Johnem a jeho spolubydlící něco víc než jen pohledy. Jakoby četl její myšlenky, John povídá: „Já vím, co si musíš myslet, ale mohu tě ujistit, že Julie a já jsme jen spolubydlící.”
Asi o týden později přišla Julie za Johnem a povídá: „Od té doby, co tu byla tvoje matka na večeři, nemohu najít tu krásnou stříbrnou naběračku na omáčku. Nemyslíš, že ji sebrala?”
John povídá: „Sice o tom pochybuji, ale pro jistotu jí napíšu.”
Tak si sedl a napsal: „Milá mami, já neříkám, že jsi sebrala naběračku na omáčku z mého domu a neříkám ani, že jsi ji nesebrala. Faktem však zůstává, že chybí od té doby, co jsi tu byla na večeři. S láskou John.”
O pár dní později dostal John dopis od své matky a v něm stálo: „Drahý synu, já neříkám, že ‚spíš’ s Julií a neříkám ani, že ‚nespíš’ s Julií. Faktem však zůstává, že kdyby spala ve svojí vlastní posteli, tak by už dávno našla naběračku na omáčku. S láskou máma.”

krásný večer Všem… 🙂

Páči sa mi

:-)))))))))))))

no, john, …. bolo mu toto treba? Tomuto sa tuším hovorí hanba na tri okresy … 🙂

ale tak? nieto nad vlastné prežitky …
a na budúce, bude opatrnejší … 🙂

a aspoň raz pôjdu aj do izby “spolubývajúcej” … 😉

:-))))))))))))))))

dobrú, 🙂 … úsmev posielam, nielen Vám … 🙂

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.