Kategórie
Duša

Naučme se milovat sebe sama…

Umění lásky… je z větší části uměním vytrvat. ALBERT ELLIS

Mít rádi sami sebe je to největší, co můžete ve svém životě udělat. V určitém smyslu je to vaše jediná práce v tomto životě. Ale jak jsme viděli, kořeny naší neschopnosti milovat sebe sama jsou velmi hluboké. Ostatně, nevzali byste tuto knihu do rukou, pokud byste se nepotřebovali tomuto umění naučit. Vědci tvrdí, že zvyky vytvářejí hluboké zásahy do naší mozkové soustavy a že trvá dvacet jedna dní, abychom nějaký zvyk začali měnit a devadesát dní, abychom tuto změnu dokázali vstřebat. Je velice obtížné změnit tyto složité mozkové vzorce, a když dojde na snahu předefinovat to, jakým způsobem se díváme sami na sebe, je to obzvláště složité, protože mnoho z těchto vzorů a modelů bylo zakódováno již v dětství.

Vzhledem k dlouhé řadě způsobů, jimiž jsme se naučili, jak se nemít rádi, máme před sebou pořádný kus práce. Musíme se naučit milovat sami sebe na mnoha místech a mnoha způsoby – ve vztazích, při výběru práce, při výkonu práce, s rodiči a dětmi, mezi přáteli i neznámými lidmi, uvnitř našeho srdce, uprostřed všech našich váhavých a kolísavých emocí, s respektem k našemu tělu. Podíváme se též na možné způsoby, jak na sebe myslet.

Co to znamená milovat sebe sama
Představte si, že všichni lidé na zemi jsou hladové duše, jejichž život nebyl dokonalý. Stejně jako vy, i oni měli nedokonalé rodiče. Stejně jako vás, i je poznamenaly tragédie a obtíže. Kdybyste slyšeli jejich příběhy, asi byste neměli daleko k slzám a chtěli byste dotyčné obejmout a utěšit. Chtěli byste jim říci, že přese všechno, co je potkalo, jsou stále cennými lidmi.

Asi byste možná také chtěli ocenit jejich odvahu dostat se ze dna až tam, kde jsou dnes, a vyjádřit jim svůj obdiv za jejich dobrotu, krásu a jedinečnost. Řekli byste jim, že v očích Boha a zcela jistě i ve vašich očích si zaslouží být milováni – o tom není pochyb.

Představte si, že všechny tyto krásné duše stojí před vámi a čekají na vaše požehnání. Když se podíváte do svého srdce a zeptáte se, zda jim ho můžete bez obav dát, vaše srdce bude přetékat štědrostí, smíchem a láskou. Nedovedete si představit nic snazšího a přirozenějšího, než milovat každého z nich za to, že jsou přesně takoví, jací jsou.

Milovat sebe sama znamená, že si dokážete představit sami sebe v čele této řady duší, čekajících na vaše požehnání a uznání.

Znamená to, že uvítáte a vezmete do náručí sami sebe s tichým a upřímným přesvědčením, že máte pravdu že jste dokonalí takoví, jací jste. Milovat sama sebe, to je pocit hluboko ve vašem srdci, tichý a neměnný dar vaší vlastní inteligentní lásky. Milovat sebe sama znamená, že stejně jako jste ochotni vyrazit na pomoc komukoliv druhému, budete ochotni pomoci sami sobě a zachránit sebe sama.

Z knihy Jak mít rád sám sebe Daphne Rose Kingma

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.