Kategórie
Energia

Blokovaná energia našimi predstavami…

imagesUvolnění energie, která je blokovaná dávnými utkvělými představami

Co to je utkvělá víra v náboženský systém? Je to obraz promítnutý do vědomí. Síť utkaná v naší duši. Je to postoj k životu, kterému jsme se naučili. Víru jsme zdědili po našich předcích. Je odrazem dlouholeté zkušenosti, jež zbytněla a proměnila se v kulturu. Víra určuje běh našich životů. Determinuje naše chování a diktuje nám, jak myslet. Její pravidla jsou zjednodušující a nelze o nich diskutovat, neboť jsou hluboce vytesána v kamenech našeho Já. Nediskutuje se o nich. Jsou to dvě strany mince, dvě barvy – černá a bílá. Víru nelze udolat v disputaci. Neplatí v ní logika, s jejíž pomocí byste ji přesvědčili. Víra je hluchá. Nevidí obrysy jiných možností a cest. Můžete se třeba stavět na hlavu, ale to je tak asi všechno, co můžete udělat.

Uvádím několik případů, které  se před lidmi a následně  v jejich hlavách znovu a znovu vynořují.

 • Jsem špatný.
 • Něco je se mnou v nepořádku. Ať dělám, co dělám, výsledkem je vždycky nepořádek.
 • Pokud někoho miluji, vždy mi bude ublíženo.
 • Nikdo mě nikdy nemůže milovat.Muži mě  chtějí  ovládat. (Pokud jste žena.)
 • Ženy mě  chtějí  ovládat. (Pokud jste muž.)
 • Nemohu.Pokud nebudu dobrý, nikdo mě nebude mít rád.
 • Každý mě opouští.Buď  budu hravý  a spokojený, anebo odpovědný. Obojí naráz nelze.
 • Vztek je špatný.
 • Na ničem nezáleží.
 • Nic, co konám, není důležité.
 • Můžu se obracet k duchovnu, pak ale nemohou žít v realitě.

To je jen několik případů toho, co občas také  nazývám  systémy víry. Používám slovo  systém, protože jedno tvrzení je obvykle v interakci s ostatními a málokdy se vyskytují osaměle.

Například věta:  „Jsem špatný,“ často souvisí  s názorem:  „Každý mě opouští,“ čímž se cyklicky vracíme opět k první větě: „Jsem špatný,“ což vede k deziluzi v podobě:  „Nemohu.“

Vždy záleží na mnoha okolnostech. Rozhodují  zkušenosti člověka a časově a místem determinované podmínky. Je obtížné obelhat vlastní zkušenost. Pokud si s sebou nesete traumatickou zkušenost, že vám lidé nenaslouchají, je obtížné sebe sama přesvědčit, že vám zrovna teď budou naslouchat.

Možná máte i opačné návyky a představy, které ve vás probouzejí pocit velikosti a potěšení. Budu se snažit, aby pro vás tyto systémy představovaly ještě  větší zdroj energie, než tomu bylo doposud. Nejdřív je však potřeba vyřešit palčivý problém těch negativních.

Energie utkvělých představ je hutná a velmi těžká. Zhmotňuje se v nich váha všech ústrků  z minulosti.

Tato tíha není  pouhá metafora. Tíživé břímě na vás dosedne pokaždé, když se některou z představ začnete zabývat. Zápolení  s takovými systémy pomocí  energií  je velmi  účinné. Pokud s ni-mi nebojujete, snažte se je aspoň  zapudit a nevěřte v ně. Přejte si, abyste v ně nevěřili. Přejte si, aby vás už dál nepronásledovaly. Ať vaše jasná mysl prorazí pevný krov víry a ozáří místnost plnou temných vizí jasem mocného rozšířeného vědomí.

Práce s utkvělými představami

Prvním krokem, jejž  musíme učinit při nakládání s utkvělými představami i při práci s myšlenkami, je identifikace příčin, z kterých naše představy vyvěrají. Pohodlně  se usaďte, koncentrujte se na dýchání, nakreslete si světelnou linii a ptejte se sami sebe: „  V co věřím? Jaké  jsou mé  nejhlubší  pohnutky, formující můj život, mé vztahy, mou práci, svět a vesmír?“ Vždy se nejdřív ptejte po své vlastní víře. Ať už naleznete cokoliv, vždy se snažte celou věc vyjádřit v jednoduchých termínech. Vyhněte se dlouhým diskuzím se sebou samým o tom, v co opravdu věříte anebo proč v to věříte. Prostě akceptujte vše, co se vám vyjeví,jako fakt a připusťte si, že věříte zrovna v tohle.

Toto připuštění  je velmi důležitý  krok. Zároveň  je to i důkaz vašeho poddání  se víře. Pravděpodobně  zažijete lehký úžasnad objevem toho, co je vaší nejniternější hnací silou. Když konečně poznáte základy své víry, nebudou vám již návyky a rituály, kterým podléháte, připadat tak cizí. Může to být těžký úkol, neboť lidé si často odmítají připustit, že by mohli věřit právě tomu, co se jim vyjevilo, zčásti protože tomu nerozumí, zčásti proto, že mají z nové situace strach. S nadsázkou můžeme  říci,  že nechtějí věřit tomu, čemu opravdu věří.

Jakmile jednou rozpoznáte  svou víru a poddáte se jí, ucítíte její záchvěvy po celém těle. Nemusíte mít strach.

Jakmile je víra pevně uhnízděná ve vašem vědomí ve své nejčistší formě, paradoxně  ztratí  mnoho ze své síly. Síla víry je založena na tom, že pluje pod povrchem, a je pevně  uhnízdě ná hluboko v podvědomí. Roste a bobtná úměrně tomu, jak vy sami úspěšně bráníte rozumu, aby se na ní podívali zblízka.

Zkuste zjistit, kde v těle vaše utkvělé představy sídlí. Kde žijí, odkud působí? V solar plexu? V bederní páteři? Krku? Čelisti? Najděte příslušné místo pomocí smyslů. Jak utkvělá představa působí? Kterým smyslem a jak ji registrujete? S jakými pocity se pojí?

Ony představy si označte a svažte je okovy slov, jež budou rozeznívat tělo tichými vibracemi: „Nejsem dost dobrý.“

Nyní přeneste představy z dosahu svého těla. Představujte si, jak slova znázorňující vaše představy opouští tělo a míří  přímo k hypotetické  obrazovce, kterou již  znáte z předchozího cvičení. Vnímejte pocity, jež naplňují tělo, poté co utkvělé představy zmizely. Nechte je zmizet v paprscích zlaté záře vycházející z obrazovky, stejně jako jste to provedli s chorobnými myšlenkami.

Uvidíte, jak se staré návyky proměňují v oblak zlaté záře – výraz čiré energie.Nechte poté energii, aby se k vám vrátila jako síla, pocházející  ze starých návyků. Nesnažte se staré představy a návyky okamžitě nahradit novými. Dýchejte a naplno prožijte odchod těch starých. Nepřistupujte k celé záležitosti jako k vypuzení nezvaného hosta. Nesmíte si  říkat: „Uf, konečně je pryč.“ Oceňte, že staré zvyk zmizely a proměnily se v novou energii. Budete zažívat pocit osvobození a buďte si jisti, že to není naposled, co jste podobnou proceduru absolvovali. Někdy ji budete muset podstoupit několikrát denně. Na konci meditace nezapomeňte chvíli dýchat v oblacích zlaté záře.

Při cvičeních pravděpodobně  zjistíte, jak jsou spolu utkvělé  představy propojeny. Představy,  že nejste nijak zvlášť dobrý člověk, povedou k tomu, že si  řeknete, že vás nikdo nemá rád, což se odrazí v tom, že o sobě začnete pochybovat.

Odtud už je jenom krůček k tomu, abyste si řekli, že s tím nemůžete nic udělat. Klidně si se svými návyky a představami trochu pohrajte. Napište si je v náhodném pořadí na papír a pak je zkuste spojit jednotlivými  čárami tak, že výsledek bude vypadat jako matematický diagram anebo molekulární struktura. Přesně takové struktury a systémy se však vyskytují uvnitř vaší mysli.

Dokud je nerozpoznáte a neodstraníte, nikdy se neosvobodíte a nenajdete dostatek energie k vlastnímu rozvoji. S diagramy, které  vzniknou během vašich hrátek, naložte stejně jako s myšlenkami nebo utkvělými představami. Donuťte je opustit vaši tělesnou schránku a poté je proměňte s pomocí  obrazovky a zlatého světla v oblak energie. Jestliže jste k sobě upřímní, určitě objevíte i nějaké pozitivní návyky a představy, a nejenom ty ničivé a utkvělé. Nezapomeňte věnovat stejný čas, jejž  strávíte s těmi špatnými, věnovat i ocenění těch dobrých. Opakujte si je. Dýchejte je. Poznávejte je se stejným úžasem, jako jste poznali i ty negativní. Najděte, kde v těle leží. Poznejte životní energii, jejímiž nositeli jsou.

Z knihy Meditace pro zvýšení energie  Thomson Donna

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.