Kategórie
Energia Život sám o sebe

Naučme se milovat sebe sama…

Umění lásky… je z větší části uměním vytrvat…ALBERT ELLIS

downloadMít rádi sami sebe je to největší, co můžete ve svém životě udělat. V určitém smyslu je to vaše jediná práce v tomto životě. Ale jak jsme viděli, kořeny naší neschopnosti milovat sebe sama jsou velmi hluboké. Ostatně, nevzali byste tuto knihu do rukou, pokud byste se nepotřebovali tomuto umění naučit. Vědci tvrdí, že zvyky vytvářejí hluboké zásahy do naší mozkové soustavy a že trvá dvacet jedna dní, abychom nějaký zvyk začali měnit a devadesát dní, abychom tuto změnu dokázali vstřebat. Je velice obtížné změnit tyto složité mozkové vzorce, a když dojde na snahu předefinovat to, jakým způsobem se díváme sami na sebe, je to obzvláště složité, protože mnoho z těchto vzorů a modelů bylo zakódováno již v dětství. Vzhledem k dlouhé řadě způsobů, jimiž jsme se naučili, jak se nemít rádi, máme před sebou pořádný kus práce. 

Musíme se naučit milovat sami sebe na mnoha místech a mnoha způsoby – ve vztazích, při výběru práce, při výkonu práce, s rodiči a dětmi, mezi přáteli i neznámými lidmi, uvnitř našeho srdce, uprostřed všech našich váhavých a kolísavých emocí, s respektem k našemu tělu.

Podíváme se též na možné způsoby, jak na sebe myslet. Co to znamená milovat sebe sama Představte si, že všichni lidé na zemi jsou hladové duše, jejichž život nebyl dokonalý. Stejně jako vy, i oni měli nedokonalé rodiče. Stejně jako vás, i je poznamenaly tragédie a obtíže. Kdybyste slyšeli jejich příběhy, asi byste neměli daleko k slzám a chtěli byste dotyčné obejmout a utěšit. Chtěli byste jim říci, že přese všechno, co je potkalo, jsou stále cennými lidmi.

Asi byste možná také chtěli ocenit jejich odvahu dostat se ze dna až tam, kde jsou dnes, a vyjádřit jim svůj obdiv za jejich dobrotu, krásu a jedinečnost. Řekli byste jim, že v očích Boha a zcela jistě i ve vašich očích si zaslouží být milováni – o tom není pochyb.

Představte si, že všechny tyto krásné duše stojí před vámi a čekají na vaše požehnání. Když se podíváte do svého srdce a zeptáte se, zda jim ho můžete bez obav dát, vaše srdce bude přetékat štědrostí, smíchem a láskou. Nedovedete si představit nic snazšího a přirozenějšího, než milovat každého z nich za to, že jsou přesně takoví, jací jsou.

Milovat sebe sama znamená, že si dokážete představit sami sebe v čele této řady duší, čekajících na vaše požehnání a uznání. Znamená to, že uvítáte a vezmete do náručí sami sebe s tichým a upřímným přesvědčením, že máte pravdu– že jste dokonalí takoví, jací jste. Milovat sama sebe, to je pocit hluboko ve vašem srdci, tichý a neměnný dar vaší vlastní inteligentní lásky. Milovat sebe sama znamená, že stejně jako jste ochotni vyrazit na pomoc komukoliv druhému, budete ochotni pomoci sami sobě a zachránit sebe sama.

Co můžete očekávat na konci cesty 

Pokud milovat sebe sama znamená upřímně přijmout sebe sama, jak zjistíte, že jste došli až na konec cesty? To už nikdy o sobě nebudete pochybovat? Bude najednou vše jasné? Bude z vás tupý egoista schopný chvástat se sám sebou a dostat cokoliv se mu zamane? Nebo to znamená něco jiného? Den za dnem, týden za týdnem, rok po roku– jak to vypadá, jaké to je?

Milovat sama sebe je tichá, nenápadná záležitost. Nepotřebujete halasné trubky nebo obrovské billboardy, abyste to oznámili světu.

Naopak, když se naučíte mít sami sebe rádi, uvědomíte si, jak se vaše vědomí tiše zaměřuje na vás, na vaši hodnotu, na neopakovatelnou krásu, kterou jste vy. Když se naučíte milovat sebe sama, budete mít v úctě své tělo i mysl, své srdce, city i vzácného a věčného ducha. Budete přesně vědět, že cokoliv jste, má účel a smysl stejně jako všechny kroky, které jste na cestě udělali a které vás vedly k místu, kde dokážete sami sebe přijmout s laskavostí, respektem a odpuštěním. Budete si vážit všeho, co jste se naučili a budete vyrůstat v lásce k sobě samým i lidem okolo. Když dosáhnete tohoto vnitřního míru, přestanete být zoufalcem, který se musí uchylovat k ošklivým trikům a jehož deprese a odpor k sobě samému je jako černý vír, který z každého člověka v okolí vysaje veškerou energii, a stanete se celým člověkem, plným světla a radosti, který má světu co dát.

Když máte rádi sami sebe, stanete se i mnohem štědřejším. 

Tím, že budete milovat sami sebe, nezískáte jen vy sami. Získá tím i celý svět, protože kdykoliv si uvědomíte svou vlastní hodnotu, bude vaše nádoba naplněna natolik, že se budete mít o co dělit s ostatními. Pokaždé, když uděláte další krok směrem k lásce k sobě samému a dojdete většího vnitřního míru, otevřete také dveře dalším lidem.

Díky své nezlomné ochotě vážit si sebe sama se stanete inspirací ostatním, aby udělali totéž. Pokaždé, když se rozhodnete sami sebe netrestat, otvíráte prostor dalším, aby se uznávali a měli se v úctě. Pokaždé, když oceníte dary, které máte, a podělíte se o ně s ostatními, inspirujete ostatní, aby tak učinili i oni.

V extrémním případě můžeme říci, že schopnost milovat sebe sama se stává darem oživujícím, probouzejícím lidskost, darem, který vytváří prostor, v němž si každý člověk konečně uvědomí svou vlastní boží bytost. V hlubším smyslu slova je láska k sobě samému pozvednutím ducha utlačovaných, snaha domoci se vyšší pravdy, podstaty, která je v každém z nás. Pokaždé, když dovolíte svému světlu zazářit, připomenete také ostatním, že i v nich září světlo a pokaždé, když zvítězíte nad nenávistí k sobě samým a pochybnostmi, začne z vás vyzařovat duchovní podstata, která je „právem prvorozeného“ každého z nás.

Stejně jako má negativní přístup schopnost neustále se vracet jako černý mrak, také uvědomění si vlastní dobroty a hodnoty dokáže být nakažlivé. Čím uvědoměleji a starostlivěji přijímáte a ctíte to, čím jste, tím více budou i ostatní následovat vašeho příkladu a budou si i oni sami sebe více cenit. Každý člověk, který si je vědom své hodnoty, drží prapor za nás za všechny.

Pokud se nebojíte přiznat si svou vlastní hodnotu, nebudu se bát ani já. Pokud dokážete mluvit za sebe, pak to já dokážu také. Dokážete-li jednat tak, že budete ctít a chránit své tělo, svého ducha, své emoce, pak se k tomu odvážím i já.

Máte-li odvahu zbavit se negativních lidí, vlivů a přístupů ve vašem životě, oprostit se od zbytečného majetku a jiných přebytečností, pak já to zvládnu také. Jste moje Polárka, můj společník na cestě. Vaše láska k sobě samým tak umožní milovat sebe sama i ostatním. Pokud uděláte krok, celý svět vás bude následovat.

Z knihy Jak mít rád sám sebe – Daphne Rose Kingma

3 replies on “Naučme se milovat sebe sama…”

Můj „způsob práce“ tkví ve zprostředkování energií Ducha Svatého. Nepracuji s energiemi Reiky ani s Rekonektivním léčením. Tím samozřejmě v žádném případě nehaním nebo nezpochybňuji tyto zmíněné metody. Každý z Nás má možnost volby a rozhodování se, co je pro něj vhodné a přínosné či naopak. Mým přesvědčením na základě vlastních zkušeností je, že všichni jsme sami sobě léčiteli, rádci, vedením, že vše máme sami v sobě, stačí se jen naučit nebo lépe řečeno mít touhu, ochotu, odhodlání naučit se pracovat na sobě a sami se sebou. Bůh nás na naší inkarnační cestu obdařil vším, co na své cestě budeme potřebovat, záleží jen na nás, zda najdeme odhodlání, odvahu si v našem pomyslném batohu sáhnout pro to, co nám náleží a co je naším božím dědictvím. Jak jsem se zmínila, v jednoduchosti je krása. A sami určitě víte, že častokráte ta nejjednodušší řešení jsou ta nejefektivnější. Pokud se Vy sami naučíte pracovat na sobě a nevyhýbat se svým nepoznaným Já, Vesmír Vás bude všemožně podporovat a pomáhat Vám. Prvním a častokráte tím nejnáročnějším krokem poznání sebe sama je naučit se mít rád/a. Čistě, opravdově bez omezení a podmínek.

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.