Kategórie
Reiky

Čo môžeme urobiť práve dnes?

imagesUsedni v tichu a pokoji každé ráno a každý večer, s dlaněmi složenými v Gassho. Medituj nad těmito velkými zásadami a zůstaň v čistotě a tichosti. Pracuj ve svém srdci a dělej to z hloubi tichého místa uvnitř sebe.

 Pro uzdravení těla i ducha…Usui Shiki Ryoho

imagesTyto zásady mají velmi hluboký duchovní význam. Jejich vyslovování nás v životě uvolňuje od všeho trápení a otevírá nás všeobjímající Milosti. Všechny tyto zásady mají před sebou slova . “Právě dnes“. Má to velký význam.

V těch dvou slovech se skrývá čiré bytí tady a teď. Zastavte se na chvíli a sami poznáte, že jediné, co existuje, je tady a teď. Minulost odešla. Existuje jedině jako vzpomínka v naší mysli. Budoucnost ještě nenastala, existují jenom naše projekce a vyobrazení. Podívej se nyní, čeho se týká všechno tvé trápení a nepokoje. Čeho se dotýká strach. Vždy minulosti nebo budoucnosti. V čase bezprostředního ohrožení se bojíš budoucnosti – ztráty života, zdraví apod.

Ačkoli to může znít absurdně, prosím Tě, zbav se tohoto strachu. Tehdy najdeš volnost a budeš se jako dítě těšit z toho, co je tady a teď.

Na tomto se zakládá uvolnění se od iluzí. Dodatečně „právě dnes“ označuje, že není důležité, co se stalo do této doby. Není důležité, že tvůj život byl pln zlosti a trápení. Chvíle moci je Teď. Právě dnes je první den tvého nového života.

Zde je nádherná medicína na všechny choroby těla i ducha

Právě dnes se nezlob.

Zloba a jiné negativní emoce, takové jako nenávist, jsou základní příčinou všech chorob a našeho trápení. Zlost nikdy nepřinese nic dobrého. Vůbec nemá smysl. Všimni si, že zlost je způsobena něčím, co se již stalo a odešlo do minulosti, umlklo, neexistuje. I když může existovat problém touto událostí způsobený je třeba se snažit o jejich rozvázání. Cožpak Ti někdy zlost pomohla ? Nikdy.  Konání ve zlosti nikdy nepřináší užitek.

Pamatuj také na to, že zlost je energií. Velmi silnou energií. Čím silnější jsou naše emoce, tím silněji nás tato energie ničí.  Shromažďuje se v naší sluneční pleteni a otravuje (otrávit něco) naše tělo i mysl. Stáváme se nevolníky této energie, která vyvolává čím dál tím větší zlost. Nebojuj se zlostí. Oheň není možné pokonat ohněm. Čím více s něčím válčíš, tím více energie tomu dodáváš. Nebojuj. Jednoduše zastav zlost. Využij tento moment a vyhoď zlost.

Právě dnes se netrap.

Hodně lidí se trápí. Časem trápení zastupuje jejich život. Neumí již dosahovat něčeho pěkného, neumí se těšit. Jejich celé myšlení je zasvěceno nějaké neexistující budoucnosti, které se bojí a trápí se. Po určitém čase se jejich strach stane skutečností, která zavládla jejich životem. Pamatuj, že budoucnost neexistuje. Víš čím se trápíš ?  Zadrž a dovol, aby Bůh vzal věci do svých rukou. Copak je někdo, kdo Tě miluje více než on ? Tak čeho se bojíš?

Nejčastěji se naše trápení týká jiných osob. Tvé dítě odjelo na prázdniny – trápíš se. Proč ? Ono se přece baví. Prožívá nejbáječnější chvíle. Radost, štěstí, lásku. A ty, zatímco by ses měl těšit z jeho štěstí – trápíš se. Otravuješ svůj život. Co víc – později máš skryté otázky na své dítě – jak mi to mohlo udělat ? Proč ono nikdy nemyslí o jiných…Co je to za žalostnou situaci. Otrávit vlastní život a teď chtít otrávit život jiných, svých nejbližších. Chceš je zamknout do klece, protože se ti zdá, že tím budeš mít pokoj ?

Ale co ti dají tvá trápení. Ztrácíš život. Ten dokonalý božský dar zaniká a na konci je pozdě přát světu svobodu. Přej svobodu všem cítícím bytostem. Nechť každý žije vlastním životem. Pochop, že i ty, stejně tak jako všichni ostatní sami rozhodujete o svém životě. Sami vybírají štěstí a lásku nebo strach či dokonce vlastní smrt. Když se trápíš, jako bys již umřel. Copak se ti zdá, že tvoje trápení v čemkoliv, komukoliv pomáhá ? Staráš se zasít zrnka strachu v jiných a zdá se ti, že tímto způsobem ukazuješ svou nemohoucnost. Ne ! Místo abys rozséval štěstí, lásku a žití, zaséváš strach. Pamatuj, že tvá mysl má moc tvoření. Čím více se něčeho bojíš, tím více se to stává skutečným. Není možné utéct tomu, čemu utéci nelze, ale je možné se těšit vlastním životem, takovým, jaký je právě teď, namísto toho, aby ses trápil něčím, co neexistuje. Prosím Tě, odhoď svůj strach, své trápení. Teď je ta chvíle.

Právě dnes buď vděčným.

Být vděčným znamená přijetí života takového, jaký je. Když přijmeš, že všechno, co se Ti děje, je darem od Boha, že všechno se děje pro nejvyšší dobro, tehdy jsi volný. Jaká to radost ! Nic již nevyvolává Tvou zlost. Nic Tě netrápí ! Přijímáš dar života a jsi vděčný, Poděkuj za všechno blahoslavenství v tvém životě. Za ty, které jsi obdržel i ty, které jsi neobdržel. Buď vděčný za žití, zdraví.

Právě dnes pracuj vytrvale (se sebou)

Ale jak ? Můžeš cvičit, meditovat nebo dělat stovky jiných věcí.  Buď si vědom svých myšlenek, slov i činů. Můžeš vidět, že něco děláš špatně. Ale nejsi vědomý. Kdybys byl vědomý nemohl bys činit nic špatného.  Vnímej sebe sama. Jednoduše žij.

Právě dnes vykazuj upřímnost (všem cítícím bytostem)

Právě dnes, právě teď pamatuj na to, kým jsi. Nejsi tělem, nejsi dítětem svých rodičů, nejsi smrtelníkem. Jsi nesmrtelnou duší. Jsi částí nejvyšší bytosti, Boha. Podobně jako ty, každá cítící bytost je částí jednoty. Vidíš v nich Boha ? Vidíš v nich sebe ? Není mnoho, jen jedno. Ukaž tomu upřímnost. Dej lásku světu a svět se pro tebe stane všeobjímající láskou.

Zakladatel Reiki, Usui Mikao

4 replies on “Čo môžeme urobiť práve dnes?”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.