Kategórie
Duchovné učenie

Pochopenie Buddhovho učenia…

537529_454567534605838_1863703754_nUčení Adžána Čá obsahuje to, co se nazývá „jádro buddhistické meditace“ – přímé a jednoduché praxe směřující k utišení srdce a otevření mysli. Tato cesta bdělosti či meditace vhledu je právě tou formou buddhistické praxe, která se na Západě rychle rozšiřuje a učí ji mniši i laikové, kteří předtím sami studovali v lesních klášterech nebo centrech intenzívní meditace. Je to univerzální a přímá metoda, jak cvičit naše těla, naše srdce i naše mysli. Může nás naučit, jak se vyrovnat s žádostí, strachem a smutkem a jak se naučit trpělivosti, moudrosti a nesobeckému soucitu.

Adžán Čá nás žádá, abychom začali naši praxi jednoduše a přímo pochopením, že Buddhovy pravdy o strasti a osvobození můžeme vidět a zakoušet právě zde, v našich vlastních tělech, srdcích a myslích.

Osmidílnou cestu,říká nám, nenajdete v knihách nebo písmech, ale můžete ji objevit v činnosti našich vlastních smyslů – našich očí, uší, nosu, jazyka, těla a mysli. Studovat je bezprostředně a bděle a kultivovat pozornost- to je cesta vhledu, kterou předepsal Buddha. Tuto cestu následovali a udržovali živou mniši, mnišky i laikové, které inspirovala k tomu, aby se oddali praxi v dalších staletích.

Adžán Čá mluví jako současný žijící představitel tohoto starobylého učení. Jeho moudrost a mistrovství nevznikly studiem či z tradice, ale zrodily se z let praxe a vytrvalého úsilí využít meditaci ke zklidnění srdce a probuzení mysli.

Jeho vlastní praxi inspirovalo a vedlo několik velkých lesních mistrů předchozí generace. On sám nás zve, abychom následovali jejich i jeho příklad.

Podívejte se, co tvoří váš svět: šest smyslů, procesy těla a mysli.

Těmto procesům porozumíte, budete-li je zkoumat a cvičit vytrvale svou pozornost. A když je budete pozorovat, uvědomte si, jak prchavé a nestálé jsou všechny smyslové objekty, které se objevují. Uvidíte naučený sklon uchopovat je nebo jim naopak odporovat. Zde – učí nás Adžán Čá, je místo, kde se můžeme učit novou cestu rovnováhy a vyrovnanosti, Střední cestu.

Adžán Čá nám připomíná, že máme pracovat s naší vlastní praxí, ne s nějakým ideálem, ale v situacích našeho běžného života. Právě zde rozvineme sílu překonat naše obtíže a také stálost a velikost srdce. Je to právě zde, říká, a v každé chvíli, kde můžeme vykročit z našeho životního zápasu a najít vnitřní význam pravého pochopení a spolu s tím i mír Buddhy.

Prostá cesta

394807_151432128342367_1966200252_nTradičně se o Osmidílné cestě učí, že obsahuje osm kroků jako je Pravé porozumění, Pravá řeč, Pravé soustředění a tak dále. Ale ta pravá Osmidílná cesta je v nás – jsou to dvě oči, dvě uši, dvě nosní dírky, jazyk a tělo. Těchto osm dveří tvoří celou naši cestu a mysl je tím, kdo kráčí po této cestě. Poznejte tyto dveře, zkoumejte je a všechny nauky se před vámi odhalí.

Jádro této cesty je velmi prosté. Není třeba dlouhých vysvětlení. Vzdejte se lpění na lásce a nenávisti, prostě jen spočívejte s věcmi tak jak jsou.

To je vše, co dělám já ve své vlastní praxi. Nesnažte se něčím stát. Nenuťte se být něčím. Nebuďte meditátoři. Nechtějte být osvícení. Když sedíte, nechte to být. Když jdete, nechte to být. Ničeho se nechytejte. Ničemu neodporujte.

Existují samozřejmě tucty meditačních technik pro rozvoj samádhi a mnoho druhů vipassany (meditací vhledu). To všechno se ale vrací zpět k tomu nechat to všechno být. Vykročte zde, kde je ticho, ven z této bitvy. Neměli byste tomu dát možnost? Odvážíte se toho?

Pokračovanie...Stredná cesta

Z knihy meditácia vhľadu – Tiché lesné jazierko Adžána Čá

5 replies on “Pochopenie Buddhovho učenia…”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.