Kategórie
Duchovné učenie

Stredná cesta

stredná cestaBuddha nechce, abychom šli dvojí cestou – cestou žádosti a pohodlnosti na jedné straně a strachu a odporu na druhé. Učí nás být si vědomi potěšení. Hněv, strach, neuspokojení nejsou cestou žáka, ale cestou světských lidí. Klidný člověk kráčí po střední cestě pravé praxe a nechává ulpívání nalevo a strach a odpor napravo. Ten, kdo jde cestou praxe, musí následovat tuto střední cestu: „Nebudu se zabývat potěšením nebo bolestí. Odložím je.“ Zpočátku je to ovšem těžké. Je to jako by nás kopali na obou stranách. Jako nějaký kravský zvonec nebo kyvadlo, kope nás to tam a zpět. Když měl Buddha své první kázání, mluvil právě o těchto dvou krajnostech, protože v nich spočívá připoutanost.

Touha po štěstí útočí z jedné strany; strast a neuspokojení útočí z druhé strany. Tyto dvě věci nás stále obléhají, ale když kráčíte střední cestou,obě je odkládáte.

Vidíte to?

Upadáte-li do těchto krajností, budete prostě vybuchovat, kdykoliv se vás zmocní hněv a budete chytat to, co se vám líbí bez jakékoliv trpělivosti či snášenlivosti. Jak dlouho to může trvat, být takhle chyceni v pasti? Uvažte to: jestliže máte něco rádi, jdete za tím, kdykoliv ve vás tato záliba vyvstane. Ve skutečnosti vás to ale táhne k tomu, abyste hledali strast. Tahle žádostivá mysl je opravdu velice chytrá. Kam vás povede příště?

Buddha nás učí nechávat krajnosti stranou. To je cesta pravé praxe, cesta vedoucí od zrození a existování. Na této cestě není ani potěšení ani bolest, ani dobro ani zlo.

Ale běda, lidé, naplnění žádostí, jen usilují o požitky a stále míjejí střed, míjejí Cestu Vznešeného, cestu toho, kdo hledá pravdu. Člověk, který neputuje po této Střední cestě a je připoután ke zrozování a existenci, štěstí a strasti, dobru a zlu – tento člověk nemůže dojít k moudrost, nemůže nalézt osvobození. Naše Cesta je přímá; je to cesta ticha a čisté pozornosti, cesta očištěná od povznesení i smutku. Jestliže je vaše srdce takové, nemusíte už nikoho jiného žádat o vedení.

Uvidíte, že když jsou srdce a mysl bez lpění, spočívají ve svém normálním (přirozeném) stavu. Když jsou vybuzeny z tohoto normálu různými myšlenkami a pocity,nastupuje proces myšlenkových konstrukcí, které vytváří iluze, klamy. Naučte se prohlédnout tento proces. Když se mysl vybudí z tohoto normálu, vede ji to pryč od pravé praxe k jedné z krajností, buď k zálibě nebo odporu. Tím se pak vytváří další iluze, další myšlenkové konstrukce. Dobro a zlo vyvstává právě jen ve vaší mysli. Budete-li stále držet pozornost u své mysli a studovat tak tento jediný předmět celý svůj život, zaručuji vám, že se nikdy nebudete nudit.

Z knihy meditácia vhľadu – Tiché lesné jazierko Adžána Čá

2 replies on “Stredná cesta”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.