Kategórie
Energia

Správne dýchanie…

imagesMožno sa vám zdá dosť hlúpe, učiť sa dýchať. Napokon, všetci od narodenia dýchame a preto nie je dôležité robiť aj z tejto celkom prirodzenej veci vedu. Možno máte pravdu, lenže, kde už sme my od prirodzených vecí? Zmenili sa vzduch, voda aj my a tak síce všetci dýchame, ale nie všetci pre svoje zdravie. Bez nadsadenia sa dá povedať, že mnohí z nás si nesprávnym dýchaním nevedomky skracujú život. A naopak pravidelné vedomé, rytmizované dýchanie priaznivo pôsobí na náš zdravotný stav, čím nám predlžuje kvalitu života..Dýchanie totiž nezabezpečuje iba prenos kyslíka, ale súčasne pomáha regenerovať naše bunky, vytvára rezervné sily, znásobuje našu silu pri pohybe, zvyšuje našu odolnosť voči chorobám, pomáha regulovať krvný obeh.

Správne dýchanie prečisťuje náš organizmus, pomáha nám pri myslení, reguluje nervový systém, spánok aj sebaovládanie.

Dýchanie pôsobí aj ako automasáž našich vnútorných orgánov, oživuje náš solárny pletenec a tým nám rozmnožuje životnú energiu, čo v konečnom dôsledku zabraňuje rýchlemu starnutiu. Všimnite si, že keď sa dostanete do prašného prostredia, alebo vám prechladnutie bráni dobre dýchať, mení sa aj vaša sila a nálada. Zrazu sa stávate slabým, podráždeným, unaveným bezmocným.

Aké je správne dýchanie?

breath-new1-266x300Zdravý, šťastný a pokojný človek dýcha z plných pľúc, pružným, pokojným tempom. Dýcha hlboko a prirodzene, to znamená, že nádych je približne rovnako dlhý ako výdych. Nervózny človek dýcha rýchlo a plytko, čím sa oberá o kyslík, v dôsledku čoho sa mu mení tlak a stav jednotlivých orgánov.

Preto si zvyknite dýchať pomaly a hlboko. Pokojne vydýchnite a pred ďalším nádychom na chvíľu zadržte dych. Aspoň trocha potlačte výdych, a to aj vtedy, ak si myslíte, že pľúca už máte prázdne. Pri nádychu a výdychu sledujte, ako vám pracuje brucho. Nedýchajte ústami, ale nosom. Nos je naša čistiareň vzduchu. Nos prefiltruje vzduch tak, aby sa do pľúc dostal zbavený nečistôt. Predtým ako sa dostane vzduch do pľúc, musí sa zohriať a zvlhčiť. Dýchanie ústami je prípustné iba v prípade, že podávate intenzívne športové výkony. Aby ste si dýchanie nacvičili dokonale, musíte si ho natrénovať. Začnite desiatimi minútami denne, počas ktorých budete svoj dych kontrolovať. Neskôr tento čas predlžujte, alebo si zaraďte tri, štyri desaťminútovky. Postupne pridávajte mentálne čistenie vzduchu. Pri nádychu si uvedomujte, že do celého vášho tela, do každučkej jeho bunky prichádza čistý vzduch, aby z nej vyhnal všetko staré, použité, spracované.

Takto sa zbavíte napätia a časom aj negatívnych myšlienok a pocitov, čo vám v konečnom dôsledku prinesie pevnejšie zdravie a dlhšiu sviežosť tela aj mysle. Správne dýchanie by sa malo prispôsobiť tlkotu vášho srdca.

prana-Breathing_Therapy_2-300x203Skvelou metódou k správnemu dýchaniu je jógová pránajama. Okrem dychu nám harmonizuje a uvoľňuje myslenie. 5 minút pranajámy a človek predýcha aj ten najväčší stres. Vhodné je si pohodlne sadnúť, zavrieť oči, uvoľniť celé telo. Hlboko dýchame a striedame pri tom nosné dierky: zatlačíme  si ľavú nosnú dierku a nadýchneme sa pravou, zatlačíme pravú a vydýchneme ľavou nosnou dierkou. Nadýchneme sa cez ľavú a vydýchneme pravou a opäť nádych pravou. Takto vedome dýchame od dvoch do piatich minút. Prípadne dlhšie, ako nám je príjemné. K zatláčaniu dierok používame palec a prsteník príp. ukazovák jednej ruky. Ukazovák a prostredník sa môžu po celý čas dotýkať tretieho oka. Pozorujeme ako nám čistý vzduch osviežuje a uvoľnuje všetky časti tela. Môžme vizualizovať všepresvetľujúce svetlo, ktoré nás pri nádychu vitalizuje a pri výdychu odnáša nečistoty z organizmu.

Pránajama je vhodná pred meditáciou. Moderný človek častokrát potrebuje rázne odstrihnúť od väzieb každodennosti a táto technika je k tomu jedna z najvhodnejších.

prana-breathing-300x289Ďalším životabudičom je tréning plného jógového dychu. Je vhodný najmä ráno. Najlepšie vybehnúť na záhradu, alebo na balkón, ak sa dá tak nahý a bosý a postaviť sa jemne rozkročmo, otočený smerom k slnku. S hlbokým nádychom vzpažíme a nadychujeme sa najskôr do brucha a potom do pľúc, snažíme sa nabrať maximum vzduchu, až do najvrchnejších častí pľúc. S výdychom zase opačne, spustíme ruky a jemne alebo úplne sa predkloníme a postupne vydychujeme, z horných častí pľúc až po brucho všetok vzduch, ale skutočne všetok. Akoby sme nalievali vodu do vázy, napĺňa sa od spodku po vrch a opačne, vylievame najskôr zhora a posledné odchádza čo je naspodku. Opäť si môžme predstavovať svetlo, ktoré nás vyživuje a očisťuje. Plný jógový dych nám zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc, spomaľuje rytmus dýchania a tým predlžuje život. Ako hovoria jogíni – každý organizmus ma daný presný počet nadýchnutí, čím skôr si ho vyčerpá.

Zdroj Eugenika.sk

Podobné články:

Psychické dýchanie…

Pránické dýchanie…

Dýchanie do čakier…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.