Kategórie
Život sám o sebe

Zachovať si vnútorný pokoj pri útoku partnera…

images

“Děkuji ti, že si skrze tvůj útok mohu uvědomit poblouznění svého vlastního vnitřního světa. Neuteču teď, ale poskytuji ti, takovému, jaký jsi, uvnitř sebe prostor.  Prosím o odpuštění a léčení pro sebe a tebe.“ 

Nediskutujte!

Dramatické eskalace jsou období zvláštních možností růstu. Doporučuji vám  především jedno: Nediskutujte, ale dívejte se sobě navzájem potichu a s účastí do očí  (pokud to je možné; nebo udržujte tělesný kontakt). Kdo diskutuje, ten chce mít pravdu a tím jen posiluje své ego. Potom dochází k  otevřeným válkám. Oční kontakt podporuje vnitřní soustředění.

Když je jeden z  partnerů alespoň trochu soustředěný, může druhému pomoci, uvědomit si přítomný okamžik. Tak lze v určité vrstvě ukončit emoční drama, aktivované emoční tělo. Je třeba  setrvat. Kdo uteče, toho emociální vlci napadnou při příští příležitosti o to zuřivěji.

Láska znamená, neopustit druhého v těchto bolestivých emočních dramatech. Setrvám – ve svém vlastním zájmu!

Z rozhovoru s Nisargadattou Maharajou:

Otázka: Když zpytuji sám sebe nebo přejdu s očekáváním do svého nitra, tak stejně ještě utíkám před tím, čím jsem.

Maharaj: Velice správně. Opravdové zpytování jde vždy směrem dovnitř a ne ven. Když zkoumám, jak něco můžu dostat nebo jak se něčemu můžu vyhnout, tak to není opravdové zpytování. Abych něco poznal, musím to akceptovat – úplně.

Otázka: Ano, abych poznal Boha, musím Boha akceptovat, jak hrozné!

Maharaj: Dříve než můžete akceptovat Boha, musíte akceptovat sami sebe, což je ještě mnohem strašnější. První kroky akceptování sebe sama vskutku nejsou příjemné, protože není moc hezké dívat se na to, co rozpoznáme. Je zapotřebí velké odvahy, abychom byli schopni pokračovat. Pomůže vám přitom ticho. Dívejte se na sebe v úplném tichu, nepokoušejte se  cokoli na sobě popisovat. Dívejte se na tu bytost, za kterou se pokládáte, a připomínejte si, že nejste tím, co vidíte. „Toto nejsem já – co jsem vlastně já?“

Takto probíhá zkoumání sebe samého. Neexistují jiné prostředky k osvobození, všechny pouze zdržují. Jasně odmítejte to, čím nejste, tak dlouho, než se neobjeví vaše opravdové JÁ ve svém přeslavném NE-bytí, ve svém „Nebýt-něčím”. 

(N. Maharaj: „JÁ JSEM“, 3.svazek; strana 268-269) 

Seminář pro úspěšné mezilidské a partnerské vztahy „SVÉPOMOCÍ“ vypracoval a seminářem provádí Reinhard Lier, léčitel

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.