Kategórie
Liečenie

5 okruhov podľa čínskej medicíny…

Schránka 01Lidský organismus je zcela nepochybně anatomicky a fyziologicky složen tak, jak jej popisuje současná moderní věda. Patologické stavy a děje v něm se však neřídí jen mechanickým popisem, jak jej známe z učebnic fyziologie, ale chovají se i podle pravidel, která popsala tradiční čínská medicína již před několika tisíci lety. Pokusme se nyní tento systém popsat, protože je velmi důležitý jak k pochopení důsledků toxické zátěže v lidském organismu, tak i detoxikačních postupů a strategie.

Čínská medicína rozdělila organismus do pěti okruhů. Každý okruh je řízen mateřským orgánem.

Jak z přiloženého grafu vyplývá, mateřskými orgány jsou srdce, slezina, plíce, ledviny a játra Ke každému z nich je přiřazen jeden orgán dutý neboli zásobní, jak jej označovali čínští lékaři. K srdci se přiřazuje tenké střevo, ke slezině žaludek a slinivka břišní, k plícím tlusté střevo, k ledvinám močový měchýř a k játrům žlučník. Z našeho hlediska tyto dceřiné orgány tvoří první nárazníkový systém, který přebírá patologické stavy ze základního mateřského orgánu.

Podstatné a zásadní je, že v celém okruhu, jak bude níže popsán, nemohou vznikat další infekční ložiska ani nemůže nastat onemocnění a devastace organismu, jestliže se nevytvoří ložisko v základním mateřském orgánu.

Tento poznatek staročínských lékařů je velmi zásadní především pro prevenci. Pokud by se nám podařilo udržet stav, kdy by se v mateřském orgánu ložisko nevytvářelo, chránili bychom zároveň celou škálu dalších příbuzných orgánů, zamezili bychom jejich poškozování tak, jak je známe z různých druhů chronických onemocnění. Ložiska v dceřiných a příbuzných orgánech a tkáních se nevytvářejí, pokud nejsou vytvořena ložiska v mateřských orgánech. V této etapě tedy můžeme říci, že ložiska a tím i poškození žlučníku se nebudou vytvářet tehdy, nebude-li ložisko v játrech; ložiska ve střevech, a tím i dysbióza a další poruchy střevního prostředí způsobené ložisky se nebudou vytvářet, nebude-li primární ložisko v plicích; nebude-li ložisko ve slezině, nebude se vytvářet ložisko v žaludku a zevně sekretorické části slinivky ani nebudou vznikat poruchy funkce žaludku, nebude se v něm vyskytovat helicobacter, nebude docházet k akutním ani chronickým zánětům slinivky břišní; nebudeme se setkávat s chronickými infekcemi močového měchýře, nebude-li ložisko v močovém měchýři – to však nemůže vzniknout bez působení ložiska v mateřském orgánu – ledvinách.

Ložiska v mateřských orgánech se velmi často vytvářejí již v dětském věku.

Setkáváme se s nimi již u novorozenců, kteří je vytvářejí z infekcí z těla matky a z hlenu, který k nim přichází prostřednictvím mateřského mléka Mateřské mléko hlenová ložiska – předpokládejme – nevytváří, ale potrava, kterou matka požívá, má vliv na jeho složení a tím i vliv na vznik ložisek.

U malých dětí se setkáváme poprvé s infekčními ložisky v plicích, ale velmi záhy se rozšiřují do sleziny, ledvin a často i do jater. Ložisko v srdci se vytváří obvykle až v dospělém věku.

Jak se rozšiřují ložiska v mateřských orgánech, rozšiřují se i v orgánech patřících do jednotlivých okruhů, a tak postupují symptomy různých chorob a dysfunkce různých orgánů. Rozšíření ložisek do dalších orgánů je pravděpodobně podmíněno produkcí toxinu z mateřského ložiska. Toxin totiž ovlivňuje tkáně dceřiného nebo spřízněného orgánu a připravuje je na vznik dalších ložisek. Tato ložiska mohou mít jiné složení než ložisko mateřské.

Mohou vznikat z hlenů různých potravin, ale mohou také obsahovat různé infekce, které mají afinitu k jednotlivým orgánům a tkáním. V plicích se s naprostou převahou setkáváme s ložisky, jež jsou způsobena vlivem mucinu a kaseinu.

Ve slezině to bývají ložiska rovněž mléčného původu, ale podstatně častěji se v ní nacházejí ložiska, jejichž základem je nadměrná konzumace cukru a bílé mouky. V ledvinách se s velikou převahou vyskytují ložiska z bílé mouky a solí. V játrech to jsou ložiska tvořená živočišnými bílkovinami a tuky. V srdci nabývají velké převahy opět tuky.

S trochou fantazie si můžeme promítnout chování a vznik ložisek do lidské společnosti. Uvidíme, že infekční ložiska a lidská společnost se chovají velmi analogicky, což dokazuje jednotnost přírody. Již při vzniku infekčních ložisek můžeme hledat souvislosti v lidské společnosti: bude-li tlak na nepřítele v lidské společnosti příliš velký, přejde od otevřeného odporu ke skrytému. Vytvoří vlastně skrytá ložiska, na která obrana společnosti – v případě organismu imunitní systém – nedosáhne. Z nich vycházejí toxiny které nepředstavují otevřený boj s organismem, ale jde o analogii záškodnické činnosti narušující chod a organizaci společnosti. Bude-li společnost oslabená, má nepřítel šanci ji velice snadno zlikvidovat. Pokud chce být toxická činnost úspěšná, musí společnost narušovat v určitých klíčových bodech a postupně si připravovat půdu pro pronikání do dalších struktur.

Tak, jak se chová lidská společnost, se chovají i mikroorganismy v našem těle. Nebyl by problém vytvořit obdobu Čapkovy hry Ze života hmyzu a parafrázovat ji do života mikroorganismů v prostředí našeho organismu, který je obdobou kosmu, vesmíru v nás. Přibližme si nyní jednotlivé okruhy, abychom mohli pochopit patologické toxické procesy, s nimiž se v našem organismu setkáváme.

Z knihy Praktická detoxikácia podľa J. Jonáša

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.