Kategórie
Energia

Rovnováha v dávání=přijímání…

7f142083c8_82594397_o2Základním principem, který se projevuje ve všech oblastech a rovinách našich životů je koloběh dávání a přijímání. Vše je energie. Energii můžeme někam směrovat a ona se nám také vrací. Tomuto koloběhu říkáme TOK energie. V momentě, kdy v nějaké situaci energii vysíláme, je to dávání. Když pak energii v jakékoli formě získáváme, je to přijímání.

Energie neustále koluje v rovinách dávání=přijímání.

Úplně do všech oblastí našeho života se promítá tok energie = koloběh dávání-přijímání. Pokud v jakékoli životní oblasti využíváme jen jedné roviny, pouze dáváme, nebo jen přijímáme, pak je to jako když zastavíte tok řeky. Co se s ní stane, když je z tekoucí řeky stojatá voda?  Stagnuje, neproudí, neočišťuje se, zakalí se, stane se neživou. Totéž se v tu chvíli stává s energií naší.  Blokovaný tok dávání a přijímání pak v běžném životě způsobuje problémové situace. Na druhou stranu nám to také může napovědět, co máme posílit.

Uvedu pár příkladů:

  • Pracujeme – naše práce, kterou děláme, je výdej energie. Za svou práci dostáváme plat, peníze jsou příjmem energie (i peníze jsou forma energie). – Máme-li blokováno nebo nevyrovnané přijímání způsobí to, že nejsme dostatečně ohodnoceni za práci, kterou skutečně vykonáváme (není tím myšlena neefektivní práce). Mnohdy to způsobí i neschopnost si říci o navýšení platu. Naopak přijímáme-li více než kolik vydáváme-pracujeme, dříve či později se energie vyčerpá a pracovní místo je zrušeno, přijdeme o práci.
  • Pomůžeme někomu – dáváme. On nebo někdo jiný zase jindy pomůže nám – přijímáme.
  • Požádáme o pomoc či řešení situace, či nějakého problému – vysíláme energii. Pomoc nebo řešení situace přijde – přijímáme energii. – Při zablokování dávání můžeme mít pocit, že řešení neexistuje, raději proto ani nepožádáme, nevydáme potřebnou energii.  Blokace přijímání způsobí, že toto řešení vůbec nepřijmeme, ať už z pocitu, že si jej nezasloužíme, nebo si nedovolíme pomoc přijmout.

Pozn. Vždy si zasloužíme přijmout řešení a pomoc, která k nám v jakékoli formě přišla. Právě proto že přišla ke mně, do mého života, je určena pro mne a proto si ji zasloužím dostat a přijmout. Atd.

Jak to nefunguje:

  • Každý si přejeme za svou práci kvalitní ohodnocení, tak proč pak některým lidem za jejich službu nedopřejeme dostatečnou odměnu? – Chtěli bychom přijímat, ale nedávat, tak to nefunguje.
  • Proč někteří lidé rádi poskytnou nějakou službu, či udělají práci navíc, a když jim pak klient nabízí peníze, řeknou? „Ne to nestálo za řeč.“ nebo „Ne, tolik mi nedávejte.“ – Chtěli by dávat a nepřijímat, tak to nefunguje.

V obou uvedených příkladech je znevažován a nabouráván tok energie.

Všichni potřebujeme cítit, že dáváme i přijímáme, všichni bychom si měli dovolit dávat i přijímat. Potřebujeme udržovat plynulý TOK energií. Láska je také tokem energií, která proudí od nás i k nám, k ostatním i k sobě, na to bychom neměli zapomínat.

Jestli někdo rád dáváte, chci se vás zeptat, dělá vám to radost? Ano? Pak si uvědomte, že když vám někdo něco nabízí, čili vám chce dát, chce mít také radost z dávání a vy, pakliže nepřijmete, berete vlastně druhému šanci zažít tuto radost. Na druhou stranu, převažuje u vás přijímání a je vám to příjemné? Stejně příjemné to může být pro ostatní, když tomu dáte šanci a něco druhým dáte.

Všichni totiž ve svém životě POTŘEBUJEME dávat i přijímat. Ať už si to uvědomujeme či nikoli. Máme-li možnost ve stejné míře dávat i přijímat, pak je náš život celkově harmoničtější a spokojenější.

K popisu lze přidat další pojmy, které jsou jen v jiné rovině vyjádřením téhož principu toku energií Dávání-Přijímání.

1. DÁVÁNÍ = Energie Nebes = Bůh, Stvořitel = Otec = duch = vnitřní muž = mužský princip = aktivita = Jang = intelekt, rozum = živly oheň, vzduch = temperament cholerik, sangvinik = elektrická energie.

2. PŘIJÍMÁNÍ =Energie Země = Matka, Udržovatelka = tělo = vnitřní žena = ženský princip = pasivita = Jin = emoce, intuice = živly voda, země = temperament melancholik, flegmatik = magnetická energie.

Chcete-li vyrovnat obě roviny do středu, pak nebývá funkční potlačovat to, co u vás převažuje (zase by to bylo potlačením energie).  Určitě však pomůže, když začnete posilovat to, co je „slabší“, je toho méně. To znamená, že cokoli z roviny, kterou máte oslabenu, vezmete a budete posilovat, postupně vyrovnáte obě „misky vah“.

Uvedu příklad:

Když mám slabší rovinu přijímání (čili více vydávám), pak mohu zkusit cokoli z roviny č. 2, např. dovolím si být více pasivní, začnu se zaměřovat na přijetí lichotek, ocenění, uznání od druhých, přijmu nabídnutou ruku k pomoci, nebo o sebe začnu více pečovat, i volnočasové aktivity mohu zvolit podle daných živlů (např. plavání, procházky) atd.

„Všichni potřebujeme dávat i přijímat, dopřejme si to sami u sebe i navzájem.“

Lucie Hovjacká

Zdroj

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.