Kategórie
Liečenie

Žalúdočné vredy…

Žalúdok a Duša

461000100-1Sústava žalúdka a čriev slúži k prijímaniu a spracovaniu potravy za účelom zásobovania tela energiou. Privádzajú sa životne dôležité látky a vylučujú sa odpadové látky a škodliviny. Rozlišujeme hornú gastrointestinálnu oblasť(žalúdok a pažerák)a spodnú oblasť (črevá).

Tráviaca sústava má svoj vlastný nervový systém, tzv. črevný nervový systém. Trávenie je povzbudzované parasympatikovým nervovým systémom a spomaľovaný sympatikovým systém. V dobe telesnej činnosti alebo psychického stresu je činnosť tráviacej sústavy do značnej miery prerušená, aby sa zvýšila telesná výkonnosť. Pri silnej a dlho trvajúcej záťaži alebo emocionálnym podráždením sú v činnosti aj sympatikový a parasympatikový nervový systém, čo spôsobuje poruchy trávenia. Zlosť a nenávisť cez sympatikový nervový systém zabraňuje činnosti žalúdku a čriev zatiaľ čo úľak a tréma vedú k hnačkám pôsobením nervového systému parasympatikového. Psychosociálna záťaž a konflikty vnútorné aj vonkajšie sa môžu ,,vraziť do žalúdka”, ktorý sa potom stáva dejiskom prejavov duševných problémov.

Pri psychických problémoch sa často objavujú funkčné ťažkosti v nadbrušku( nechutenstvo, nevoľnosť, pocit plnosti, bolesti žalúdka, zvracanie, pálenie záhy) a funkčné poruchy v podbrušku(hnačky, zápcha, dráždivé črevo). Funkčne a organicky založené poruchy žalúdka a čriev síce väčšinou súvisia s parasympatikovou poruchou regulácie, ale môžu byť spôsobené tiež nadmernou aktivitou sympatikového nervového systému. Pri strese, vzrušení alebo telesnej činnosti brzdí sympatikový nervový systém činnosť žalúdka a čriev, aby ušetril energiu a za krátku dobu pripravil telo na boj alebo útek. Z tejto reakcie sa kostrové svalstvo, srdce a mozog prekrvujú viac než v uvoľnenom stave, zatiaľ čo tráviaca sústava sa prekrvuje menej.

Žalúdočné problémy sa vyskytujú tiež pri rôznych psychických poruchách, najmä u depresiách. Môžu to byť nevoľnosti, pocit plnosti, nechutenstvo s úbytkom váhy a prípadnými návalmi vlčieho hladu. Pacienti s úzkostnými poruchami trpia predovšetkým nechutenstvom a pocitom nepokoja v oblasti brucha. Viac nájdete tu.

Žalúdočné vredy

2001_2_crevoPojmom vred sa označuje bolestivá zdurenina spôsobená zápalom tkaniva, ktorá sa môže objaviť v rôznych častiach tela. Väčšina ľudí však pod týmto slovom rozumie vnútorný vred na výstelke žalúdka alebo dvanástorníka, priechodu zo žalúdka do tenkého čreva, ktorý sa nazýva aj peptický, lebo sa vyskytuje v oblastiach, kde pôsobí tráviaci enzým pepsin.

Ešte donedávna si vedci mysleli, že žalúdočné vredy vyvoláva stres. Uponáhl’aný životný štýl sice patrí medzi rizikové faktory, ale v súčasnosti vieme, že hlavným vinníkom je nezriedka infekcia spôsobená baktériou Нelicobacter pylori, známou aj pod názvom Campylobacter pylori. Ak máte v organizme Н. pylori,neznamená to, že automaticky dostanete vredy.  V časopise Journal of  the  American Medical Association, u viac než 75 percent pacientov s peptickým vredom sa potvrdila infekcia Н. pylori.

V súčasnosti lekári spravidla liečia žalúdočné vredy zapričinené Н.pylori kombináciou antibiotik s bizmutom (Pepco-Bismol) alebo podobnými liekmi. Popri tom môžete vyskúšať aj celý rad prirodných postupov.

Prírodné preparáty:

ginger2_2Ďumbier lekársky-Zázvor (Zingiber officinale). Čo poviete na kandizovaný d’umbier ako rastlinnú náhradu za cimetidin (Tagamet), ranitidin (Zantac) a famotidin (Peptid)? Určite vám bude chutiť lepšie! Ďumbier je známy najmä ako protizápalový rastlinný liek a len málokto vie, že účinkuje aj proti žalúdočným vredom. V skutočnosti obsahuje 11 látok s protivredovými vlastnostami. Názvy týchto zlúčenín predstavujú skutočné jazykolamy, ale myslím si, že už len ich počet je velmi zaujimavý.
„Ďumbier kandizovaný v mede je prijemný liek proti žalúdočny’m vredom,” piše Paul Schulick, novoanglický herbalista a autor knihy Ginger : Common Spice and Wonder Drug.„Kombinácia medu a d’umbiera je mimoriadne účinná,” poznamenáva. Účinky zlúčenin, ktoré sa nachádzajú v d’umbieri, sa znásobujú vlákna  antibakteriálnym vlastnostiam medu. Výsledkom je synergický efekt zvyšujúci silu prírodného lieku. Ďumbier je hlavnou prisadou v mojom Protivredovom ovocnom koktaile.

Protivredový ovocný koktail

Prísady použité na prípravu tohto chutného dezertu obsahujú velké množstvo protivredových zlúčenín. Asi talko uveríte, že táto lahôdka má liečivé účinky, ale vyskúšajte ju a presvedčíte sa o tom na vlastnom žalúdku.

Banány, ananas,brusnice, mletá škorica, mletý klinček, mletý dumbier, med (podla chuti)

Nakrájajte banány a ananás. Množstvo a pomer závisí iba od toho, korkým osobám chcete dezert podávati a ktoré ovocie máte najradšej. Dajte ich do misy a pridajte brusnice. Bohato posypte škoricou, klinčekom, dumbierom a oslaďte medom (podla chuti).
Ak vám táto kombinácia zachutí, môžete si pripravit protivredový nápoj. Zmiešajte banán s brusnicovou a ananásovou štavou a ochutte škoricou, klinčekom a áumbierom. Každú porciu ozdobte stonkou mäty.
 sladkovka.wr_Sladkovka hladkoplodá (Glycyrrhiza glabra). Кomisia E, skupina vedcov, ktori radia nemeckej vlade v oblasti bezpečnosti a účinnosti liečivých rastlin, schválila sladkovku hladkoplodú na liečbu žalúdočných vredov.
Sladkovka obsahuje viaceré protivredové zlúčeniny vrátane kyseliny glycyrizinovej. Rastlina a jej výtažky sú bezpečné v miernych dávkach (až tri šálky čaju denne). Pri dlhodobom uživani (dlhšie než šest týždňov) alebo pri užiti nadmerného množstva sa však môžu prejavit vedl’ajšie účinky, ako je bolest hlavy, otupenosť, hromadenie sodika a vody v tele, nadmerná strata draslika a vysoký krvný tlak.
Vedrajšim účinkom sa dá vyhnút uživanim mierne upravenej formy rastliny, tzv. deglycyrizovanej sladkovky. Vedecká štúdia dokázala, že tento prípravok urýchl’uje liečbu žalúdočných vredov prinajmenšom rovnako účinne ako najnovší druh farmaceticky vyrábaných liekov, tzv. blokátorov histaminu, vyvinutých na tento účel. Zdá sa, že deglycyrizovaná sladkovka chráni aj výstelku tráviaceho traktu pred pôsobením acylpyrínu, ktoré može zapričiniť vredy.
Komerčné pripravky s obsahom deglycyrizovanej sladkovky dostanete kúpit v obchodech s prirodnými potravinami a bylinami. Ak trpite na peptický vred, mali by ste dat prednost upravenej forme rastliny, aj ked’ s glycyrizinom sa čiastočne strati aj jej účinnost.
Ak chcete z času na čas uživat sladkovku ako preventiu voči vredom,pridajte si do obl’úbeného bylinkového čaju kúsok sladkovkového koreňa namiesto cukru. Prípadne si uvarte čaj príjemnej chuti priamo zo sladkovky.
Вanánovník obyčajný (Musaparadisiaca).Banány sú starou Pudovou medicínou na mnohé žalúdočné tažkosti, lebo utišujú tráviace ústrojenstvo. Štúdie s pokusnými zvieratami potvrdili, že maju takisto protivredové účinky.
Autor istého výskumu poznamenal: „Banány možu byt vhodným doplnkom k takým uznávaným protivredovým potravinám, ako je surová kapusta, zelený čaj, cesnak a strukoviny.”
 
Kapusta obyčajná (Вrassiea oleracea convar. eapitata). Stava zo surovej kapusty je uctievaným ľudovým liekom proti žalúdočným vredom. Výskumy ukázali, že kapusta a kapustová štava obsahujú značné množstvo glutamínu a S-metyl-metionínu, zlúčenín s protivredovými účinkami.
Pri pokusoch s glutamínom (denná dávka 1600 mg) sa dosiahol rovnaký účinok ako pri liečbe konvenčnými antacidmi.
 
imagesNechtík lekársky (Calendula offtcinalis). Nechtík lekár tiky má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Súčasne podporuje imunitný systém. Vedecké výskumy dokázali, že rastlina takisto zmierňuje príznaky chronického zápalu žalúdka, ktorý lekári nazývajú hypersekretórna gastritida (stav spojený s vredmi). Klinické skúšky v Európe zasa potvrdili, že nechtk sa môže používať aj pri liečbe Peptických vredov.
Uvarte si čaj zo sušenej byliny, prípadne uživajte tinktúru.

Rumanček kamilkový (Мatricaria recutita). Viacerí uznávaný herbalisti odporúčajú na žalúdočné vredy rumančekový čaj. Rudolf Fritz Weiss, M.D., významný predstavitľ nemeckých rastlinných lekárov a autor knihy Herbal Мedicine,tvrdí: „Na žalúdočné vredy je najvhodnejší rumanček. Nepoznám d’alší liek, ani spomedzi syntetických výrobkov, ktorý by bol väčšmi šitý na mieru tejto chorobe.” V Európe sa rumanček kamilkový často používa na tráviace tažkosti, vredy nevynímajúc. Lekári aj pacienti oceňujaú že bylina kombinuje v sebe protizapalové, antiseptické i protikŕčové vlastnosti a zároveň utišuje žalúdok.

Cesnak kuchynský (Allium satiuum). Cesnak je účinné široko• spektrálne antibiotikum. Paul Bergner, redaktor časopisuМedical Her-holism, odporúča pacientom, ktorí sa zdráhajú užívat farmaceuticky vyrábané antibiotika pri liečbe žalúdočných vredov, aby vyskúšali cenakovú kúru. To znamená zjest devät strúčikov surového cesnaku denne.
Ako na to? Cesnak nakrájajte nadrobno a pridajte ho do akéhokol’vek jedla, napríklad do mrkvovej štavy. Alebo zmiešajte dva strúčiky s nastrúhanou mrkvou. Táto kombinácia chutí lepšie, než som predpokladal. Takisto si môžete namixovat protivredové gazpacho silno okorenené cesnakom a červenou paprikou.
Honec lekársky (Gentiana officinalis). Honec patrí medzi horké byliny, ktoré sa tradične uživajú pri tráviacich tažkostiach. Podla Komisie E horké zložky v byline zvyšujú tvorbu slín a žalúdočných štiav.
Horec môže byt užitočný aj pri liečbe žalúdočných vredov. Rastlinný farmakológ Daniel Mow-rey, Ph.D., autor knih The Scientific Validation of Herbal Medicine aHerbal Tonic Therapies, odporúča užívať horec na vredy spolu s dumbierom, vodulkou kanadskou a koreňom sladkovky.

Ananas pestovaný (Ananas comosus). Ananás je podobne oko kapusta bohatým zdrojom glutamínu, ktorý má protivredové vlastnosti. Toto chutné ovocie obsahuje aj bromelín, všeobecne podporujúci trávenie.

Paprika (Capsicum,rôzne druhy).chránia žalúdok aj výstelku dvanástnika. Vedci podávali kapsicín, dodávajúci červenej paprike štiplavú prichut, pokusným zvieratám, u ktorých vysokými dávkami acylpyrínu umele vyvolali riziko vzniku vredov. Výsledky pokusu ukázali, že kapsicín zabránil rozvoju ochorenia.
 
Čučoriedky a brusnice(Vaccinium,rôzne druhy). Čučoriedky a brusnice obsahujú aktivne látky, tzv. antokyanidy. Pri pokusoch s laboratórnymi zvieratami sa ukázalo, že tieto zlúčeniny zabraňujú vzniku žalúdočných vredov. Podporujú tvorbu slizu, ktorý chráni výstelku žalúdka pred tráviacimi kyselinami.
tuzobnik-brestovy-1073_jpg_290x600_q85Túžobník brestový (Filipendula ulmaria). Túžobník brestový patrí medzi rastlinné varianty acylpyrínu, lieku, ktorý vo vel’kých dávkach spôsobuje žalúdočné vredy. Prečo sa teda rastlina odporúča na liečbu vredových chorôb?
Aktívnymi zložkami v túžobníku sa salicyláty. Britský herbalista David Hoffmann, autor viacerých herbárov vrátane príručky The Herbal Handbook,uvádza, že kým čisté salicyláty v syntetickom acylpyrí ne skutočne vyvolávajú vredy, v túžobníku za pomoci d’alších zlúčenín, predovšetkým taninov, fenolových glykozidov a esenciálneho oleja, pomáhajú pri ich prevencii a liečbe.
Hoffmann neochvejne tvrdí, že túžobnik brestový je jednou z najlep šfch liečivých bylín podporujúcich trávenie. Odporúča ho na žalúdočné vredy aj pálenie záhy. Znie to presvedčivo. Napokon, salicyláty obsahujú i viaceré rastliny s protivredovými vlastnostami vrátane rumančeka.
 
Rebarbora lekárska (Rheum officinale).Čínski vedci podávali rebarboru 312 osobám s krvácajúcimi žalúdočnými vredmi. Približne u 90 percent pacientov nastalo zlepšenie už po niekol’kých dňoch. Túto rastlinu však uživajte opatrne, pretože pôsobí ako silné preháňadlo. Ak u  vás vyvolá hnačku, znížte dávkovanie alebo ju celkom vylúčte zo stravy.
Kurkuma pravá (Curcuma longa). Túto pochutinu, ktorá sa používa v indickej a ázijskej kuchyni, možno nazvať liekom chudobných. Lekári Thajsku podávali pacientom so žalúdočnými vredmi 3 krat denne 250-miligramové kapsuly s obsahom kurkumy. Prirodný liek v porovnaní s farmaceutickým antacidom zmiernil bolesti spôsobenú vredmi iba o polovicu. Antacidy sú však osemkrat drahšie než kurkuma. Ak máte hlboko do vrecka, môže byt kurkuma dobrým riešením.

Viac tu: http://lubosiska.webnode.sk/ako-prezit/prirodna-lekaren/zaludocne-vredy/

Zdroj

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.