Kategórie
Bylinky Liečenie

Zápal mandlí…

images

Krčné mandle predstavujú párový orgán oválneho tvaru nachádzajúci sa po bokoch ústnej časti hltana. Sú tvorené lymfoepitelovým tkanivom a spolu s nosohltanovou mandľou uloženou v hornej časti nosohltana, trubicovou mandľou v okolí ústia sluchovej trubice a jazykovou mandľou na koreni jazyka vytvárajú tzv. Waldayerov lymfoepitelový prstenec hltana. Ten hrá dôležitú úlohu v systéme obrany organizmu. Tím, že sa nachádzajú v mieste vstupu potravy a tiež v mieste kadiaľ prechádza veľká časť vdychovaného vzduchu rozpoznávajú a filtrujú patogény ( baktérie a iné mikroorganizmy ) prichádzajúce touto cestou do organizmu – tela. Zároveň toto lymfatické tkanivo ( tonzily ) produkuje protilátky, ktoré majú svoju významnú funkciu v imunitnom systéme tela, najmä počas ranného detstva. Niekedy sa samozrejme stane, že sa patogénom podarí na mandliach uchytiť, najmä počas zníženej imunity dieťaťa a spôsobia tak zápal.Viac…

Psychosomatika

Zápal mandlí ukazuje, že mám pocit, akoby som sa zašpinil niečím zaťažujúcim, čo musím prehltnúť, alebo čo som musel prehltnúť. Už to nechcem dlhšie prehítať, prijímať, ďalej akceptovať. Je to silný, akútny a doteraz potláčaný konflikt, ktorý mi dáva zabrať. 

Zápal mandlí môže vzniknúť aj vtedy, keď človek verí, že niečo musí, alebo chce povedať, ale nevie to, alebo si neverí, a radšej to zhltne. Mandle pôsobia ako filter, ktorý absorbuje zlé, ale, ak človek veľa vecí považuje za zlé, keď je toho, čo by chcelo vyjsť zvnútra navonok veľa, tento filter sa preťaží. To isté platí, keď si človek niečo nepripúšťa, lebo to hodnotí negatívne.

Mandle sa zapália aj vtedy, keď sa človek cíti nepochopený a nevypovie niečo dôležité, lebo subjektívne to predsa nemá význam. Človek by mal však vždy rozlišovať skutočnosť od klamú. Našou úlohou je prejaviť svoje Ja, svoju jedinečnosť a inakosť. Potom už nebude nevyhnutné, aby nás na to upozorňoval zápal mandlí.

Z knihy Čo ti chce choroba povedať K. Tepperwein

Súvisiace články:

Mandle a imunita dieťaťa

5.čakra Vishuddha- čakra hrdla

Šalvia, Echinacea, Tymián, Bylinkáreň

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.