Kategórie
Liečenie

ŽLUČNÍK… Orgán rozhodování, cílevědomosti a věrnosti sobě

i_465001Západní i východní medicína považují a popisují játra a žlučník za jednu funkční jednotku.  Žluč je vazká tělesná tekutina vyráběná v játrech.  Prostřednictvím jaterních žlučovodů se tato nahnědle zelená šťáva přepravuje do žlučníku, kde se ukládá. Žluč slouží k trávení tuku a v době jídla se ze žlučníku vypouští do dvanácterníku. Rovněž funguje jako médium pro vyměšování látek, jejichž cesta k detoxikaci vede přes játra.

Ke žlučníku přiřazujeme kvality rozhodnosti a cílevědomosti. Pokud je žlučník něčím omezován, pociťujeme symptomy jeho zvýšené činnosti nejsilněji mezi 23.00 a 1.00 hod. Nedostatečná funkce je pak nejzřejmější od 11.00 do 13.00 hod. Poruchy funkčnosti se mohou projevit mimo jiné i jako bolesti ramenou či šíje, proměnlivá konzistence stolice nebo hučení v uších.

Rozhodnost

Životní putování nás vede přes mnohá rozcestí, na nichž se musíme rozhodnout, kudy bude naše trasa pokračovat. Jakmile se rozhodneme, často se vzápětí vynoří pochyby. Je to skutečně ta správná cesta? Je to má vlastní cesta nebo mě jen cizími vlivy svedly na scestí? Vnitřní pochyby jsou jasnou známkou poruchy žlučníku. Právě na to se hodí čekanka (Cichorium intybus) – přivede nás zpět do tady a teď, pryč od minulosti, ven ze snění o budoucnosti, sem do přítomného okamžiku. Člověk si uvědomuje svou pozici, poznává, že je součástí celku. Pokyn, jak se rozhodnout, vychází z hlubokého vnitřního vědomí, z věrnosti sobě samému. Na tělesné úrovni stimuluje čekanka tok žluči, pomáhá při problémech se slezinou a při bolestech hlavy podmíněných trávením, jež se projevují na čele nebo na spáncích.

Cílevědomost

Činnost žlučníku hraje významnou roli mezi 23.00 a 1.00 hod. Pokud v této době ještě sedíme v kruhu přátel u sklenky vína či piva, budeme se muset vyrovnávat s nepříjemnými následky večera, jak známo, i následujícího rána. Chybí bdělost a vnímání přítomnosti. Lidé, kteří se o sebe příliš nezajímají a bývají spíš nezúčastnění a apatičtí, nechávají za sebe většinou rozhodovat ostatní. Mnohdy se dostavují stavy vyčerpání až deprese. V těle, ale i na psychicko-duševní rovině, se mohou uhnízdit paraziti. Chybí síla vůle uchopit otěže svého života pevně do rukou. Aktivita žlučníku se zpomaluje. Tvorbu žluči stimuluje pelyněk (Absinthium) a vlaštovičník (Chelidonium). Nerozhodnost, skleslost, slabá vůle a podrážděnost ustupují, a naopak se posiluje soucit, vnímání přítomnosti a bdělost.

Emoce

Když se řekne žluč, vybaví se nám většinou zlost a vztek, což lidová moudrost vyjádřila rčením „plivat jed a žluč“ nebo někomu můžeme „hnout žlučí“.

Žlučník–slinivka–slezina

Ve funkční jednotce játra–žlučník odpovídá žlučník za výkon rozhodnutí, která játra učinila ohledně vylučovacích procesů. Navíc je tu ještě velmi úzký vztah ke slezině a slinivke. Slezina připravuje žlučové šťávy tím, že odbourává starou krev. Z psychologického hlediska se slinivka se žlučníkem řadí mezi hlavní produ- centy šťáv pro zpracování jídla: vyrábějí nejvíce trávicích enzymů. Na nich tudíž závisí optimální strávení potravy.

Zadržování – zácpa

Snížený tok žluči se může projevit ve formě zácpy nebo stále se vracejících žaludečních potíží. Pokud žluč zapomene, že její síla tkví v plnění úkolů, jež jí přidělují játra, snaží se sama posuzovat, co se má dostat do vylučování. Tím se jí snižuje produktivita a žluč začne téct příliš pomalu. Totéž můžeme pozorovat na chování lidí, kteří všechno sbírají a nic nechtějí vyhodit. Materiální i nemateriální věci se u nich hromadí a ničeho se nechtějí vzdát. V rovině těla může takové chování vyústit do zácpy. Pravidelné stolice se dá opět docílit stimulací žaludeční činnosti, příjmem potravin, které jsou pro metabolismus daného člověka nejvhodnější, a nezbytným tělesným pohybem.

Žlučník – agresivita

Agresivita se zpravidla klade do souvislosti s negativní, ničivou činností. Tato agrese popisovaná také jako destruktivní má za cíl způsobovat utrpení, aby se dosáhlo materiálního zisku, sociálního uznání a moci. Agrese za účelem sebezáchovy naopak slouží k dalšímu rozvoji, odklízí překážky z cesty, získává nám pocit jistoty a vlastní hodnoty. Agresivita v pozitivním smyslu vytváří prostor pro něco nového. Pro osobní rozvoj a svobodu je pěstování pozitivní agrese nezastupitelné. Pakliže nám tento aspekt chybí, hromadí se v nás tělesná a duševní „břečka“, jež se pak projeví jako revma, dna, alergie a kožní problémy.

Tím žlučník souvisí i s tématem alergií. Považovat škodlivé látky za nepřátele a útočit na ně nemá v podstatě žádný smysl. Alergie je jen agresivita odvedená špatným směrem. Migréna vycházející ze šíje a krční páteře Potíže v šíjové a krční oblasti bývají známkou zablokovaného žlučníku. Mezi další symptomy, jež se mohou vyskytnout, se řadí tortikolis (chorobný sklon hlavy ke straně), kalcinózní ložiska v ramenních svalech a návaly závratí. Typickým příznakem poruchy žlučníku je migréna na levé straně hlavy nebo za okem, jež jakoby oko vytlačovala z důlku.

Smyslový orgán

V čínském lékařství platí oči za otvírač funkčního okruhu jater a žlučníku. Se žlučníkem souvisí zejména levé oko. Narušená žlučníková energie se může projevovat jako zvýšený tlak v očích a suché a zarudlé oči. Uši patří v čínské medicíně k funkčnímu okruhu ledvin a močového měchýře. Ale poněvadž vede žlučníkový meridián přímo za uchem, může být někdy příčinou hučení v uších i porucha žlučníku a přetížení tohoto meridiánu.

Zuby

S játry a žlučníkem souvisejí horní špičáky (13 a 23).

Žlučník – štítná žláza

Žlučník má velmi úzký vztah ke štítné žláze. Když už svou poruchu přestává zvládat, přechází zátěž na štítnou žlázu. Tuto souvislost ukazuje třeba lidové rčení „mám toho až po krk“. Míní se tím vlastně zduření a otok krku, který se plní vztekem. Ve skutečnosti je ovšem zlost tématem žlučníku. Hněv ale v takovýchto případech nevychází ven a zůstává zablokován v těle. Spojovníkem mezi žlučníkem a štítnou žlázou je prvek železa. Oba orgány se podílejí na látkové výměně železa, takže pokud je v krvi nedostatek tohoto prvku, může to být známkou jejich poruchy. U všech problémů se štítnou žlázou se musí prozkoumat funkčnost žlučníku. Rád bych doporučil, aby si pacient nechal stanovit hladinu železa a mědi v krvi. Sníženénhladiny znamenají zablokované žlučovody v játrech.

images (1)Co se v těle ještě děje mezi 23.00 a 1.00 hod.?

Pomalu se snižuje vyplavování kortizolu a tělo se začíná uvolňovat. U astmatiků může v obou těchto hodinách docházet k záchvatům. Typické bývají i záchvaty hrtanového záškrtu. Atopický ekzém v této době nejvíce svědí. Základní životní funkce jako krevní tlak, srdeční frekvence a tělesná teplota klesají a metabolismus je nejpomalejší. Probíhá regenerace kůže.

031Co žlučníku prospívá?

Žlučník trpí, kdykoli panuje časová tíseň a tělo se dostane do stresu. Nejdůležitější péčí o žlučník je tedy klid, uvolnění a čas. Co se týče léčivek, už jsme zmínili čekanku a vlaštovičník. Do užšího výběru rostlin, jež dělají žlučníku dobře, bychom měli bezpochyby zařadit i květy artyčoku (Cynara scolymus).

Účinek artyčoku, jak jej popisují Kalbermattenovi, se projevuje v naprosto protichůdných tendencích. Na jedné straně je pro tuto rostlinu charakteristická bujnost a plnost, na druhé straně má v sobě princip, který působí proti této bujnosti. Artyčok je symbolem rovnováhy mezi výstředností a sebeomezováním.Účinek rostliny podporuje člověka v jeho snaze dosáhnout harmonie mezi nezřízeností a odříkáním.

Z knihy Orgánové hodiny – snadno a srozumitelně  Ursinus Lothar

2 replies on “ŽLUČNÍK… Orgán rozhodování, cílevědomosti a věrnosti sobě”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.