Kategórie
Život sám o sebe

Správnym poslaním človeka je žiť a nie existovať!

Ako raz povedal Jack London: „Správnym poslaním človeka je žiť a nie existovať.“

Príliš často nechávame riadenie v našom živote na autopilotovi, prechádzame cez rôzne udalosti, prijímame veci také, aké sú a každý deň vyzerá ako ten predošlý. Všetko sa zdá relatívne normálne a pohodlné, až na ten slabý hlások niekde vzadu v našej hlave, ktorý nám hovorí, „Je čas urobiť nejaké zmeny.“

Tu je 15 jednoduchých návrhov pre tých, ktorí chcú vyjsť zo svojej komfortnej zóny a zažiť v živote niečo viac – užiť si ho a vychutnávať ho naplno, namiesto toho, aby sa uspokojili s obyčajnou existenciou.

zit_naplno_logo

1. Oceňte skvelých ľudí a skvelé veci vo vašom živote. – Niekedy si neuvedomujeme, čo všetko pre nás ostatní robia, až dokiaľ to neprestanú robiť. Nebuďte takí. Buďte vďační za to, čo máte, za tých, ktorí vás milujú a za tých, ktorým na vás záleží. Nikdy si neuvedomíte, ako veľa pre vás títo ľudia znamenajú, kým nezistíte, že už pri vás nie sú. Oceňte ľudí okolo vás a čoskoro uvidíte, ako ľudí okolo vás pribúda. Vážte si život a čoskoro zistíte, že je ho čoraz viac.

2. Ignorujte negativitu druhých. – Ak dovolíte ľudom, aby z vášho živote viac brali, ako doň vkladali, budete mať veľký problém nájsť rovnováhu a začnete rozmýšľať negatívne skôr, než sa nazdáte. Ignorujte nekonštruktívne, bolestné komentáre. Nikto nemá právo súdiť vás. Možno počuli váš príbeh, ale necítili to, cez čo ste si museli prejsť. Nemôžete kontrolovať to, čo povedia ostatní, ale môžete kontrolovať to, či im dovolíte, aby vám hovorili tieto veci. Vy sami dokážete prekonať ich jedovaté slová a zachovať si pozitívnu myseľ a srdce. Písali sme aj o tom, ako sa vyrovnať s ohováračmi a ľudmi, ktorí sú k vám nepríjemní alebo o vás šíria nepríjemné informácie.

3. Odpusťte tým, ktorí vás zranili. – Ja ľuďom odpúšťam, ale to neznamená, že im verím. Ja proste len nemám čas nenávidieť ľudí, ktorí ma zraňujú, pretože som príliš zaneprázdnený ľuďmi, ktorí ma majú radi a ja mám rád ich. Prvý, kto sa ospravedlní, je najstatočnejší. Prvý, kto dokáže odpustiť, je najsilnejší. Prvý, kto sa cez to dokáže preniesť, je najšťastnejší. Buďte statoční, buďte silní, buďte šťastní a buďte slobodní.

4. Buďte tým, kým skutočne ste. – Ak ste na toľko obdarení, že máte niečo, čo vás od všetkých odlišuje, nemeňte to. Cena jedinečnosti sa nedá vyčísliť. Nájdite v sebe túto odvahu byť jedinečný, byť sám sebou v tomto šialenom svete, ktorý sa z vás snaží spraviť tuctového človeka. A keď sa budú smiať kvôli tomu, že ste iní, zasmejte sa vy na nich, pretože oni sú všetci rovnakí. Stáť osamote a ísť si svojou cestou vyžaduje veľa odvahy a odhodlania, ale oplatí sa to.

5. Počúvajte váš vnútorný hlas. – Život je buď jedno veľké dobrodružstvo alebo nie je nič. Nemôžeme sa stať tými ľuďmi, ktorými sa chceme stať, ak budeme robiť stále to isté. Počúvajte, čo vám hovorí váš vnútorný hlas a nie tie vymyslené názory ostatných. Robte to, o čom ste presvedčení z celého srdca, že to je správne. Je to vaša cesta a nikoho iného. Niekto sa k vám na tejto ceste môže pridať, ale nikto tú cestu nemôže prejsť za vás. A uistite sa, že si vážite každý deň vášho života. Dobré dni vám prinesú šťastie, zlé dni vám prinesú skúsenosti a tie najhoršie dni vám prinesú najlepšie lekcie.

6. Prijmite zmenu a užívajte si život, ako sa vyvíja. – Najhoršia časť osobného rastu je, že sa musíte vzdať vecí, na ktoré ste boli zvyknutí a posunúť sa ku niečomu, na čo zvyknutí nie ste. Niekedy sa musíte prestať obávať, čudovať a pochybovať a musíte dúfať, že sa všetko vyvinie tak, ako sa má. Zasmejte sa, keď ste zmätení, žite v prítomnosti a užívajte si život. Nemusíte skončiť presne tam, kde ste plánovali skončiť, ale nakoniec aj tak prídete tam, kde byť potrebujete.

7. Vzťahy si vyberajte múdro. – Tie najlepšie vzťahy nie sú iba o dobrých spoločných zážitkoch, ale aj o ťažkých situáciách, cez ktoré si spoločne musíte prejsť a fakte, že potom všetkom stále poviete „Milujem ťa“. A niekoho milovať neznamená, že mu to každý deň budete hovoriť. Je to o tom, že mu to budete každý deň ukazovať. Vzťahy si treba vyberať opatrne. Neponáhľajte sa s láskou. Počkajte si, kým ju skutočne nájdete. Nedopustite, aby vás samota zaviala do rúk niekomu, o kom viete, že k nemu nepatríte. Zamilujte sa, keď ste pripravení, nie keď ste opustení. Na skvelé vzťahy sa oplatí čakať.

8. Poznajte tých, ktorí vás milujú. – Viete, ktorých ľudí si budete pamätať najviac? Takých, ktorí vás mali radi, aj keď na to nemali ani jeden dôvod. Dávajte pozor na to, kto sú títo ľudia vo vašom živote a opätujte ich starostlivosť a lásku, aj keď sa nesprávajú najmilšie.

9. Majte sa radi. – Ak máte radi vaše deti, aj keď vždy urobia neporiadok, ak máte radi vašu matku, aj napriek tomu, že vás stále napomína, ak máte radi vášho otca, aj keď má vyhradené názory, vašich súrodencov, aj keď im všetko dlho trvá, vašich priateľov, aj keď vám vždy zabudnú vrátiť, čo si od vás požičali, potom viete, ako mať radi ľudí, ktorí nie sú dokonalí a určite dokážete mať rád aj samých seba.

10. Robte veci, za ktoré vám vaše budúce „ja“ poďakuje. – Čo robíte každý deň je dôležitejšie ako to, čo robíte iba občas. Čo robíte dnes je dôležité, pretože za to vymieňate deň svojho života. Tak nech to aspoň stojí za to.

11. Buďte vďační, za všetky problémy, ktoré nemáte. – Sú dva spôsoby ako môžete byť bohatí. Jedným je mať všetko, čo chcete, druhým je byť spokojní s tým, čo máte teraz. Oceňte a prijmite veci, ktoré máte teraz a dokážete tak nájsť oveľa viac šťastia v každom momente vášho života. Šťastie prichádza, keď sa prestávame sťažovať na naše problémy a namiesto toho ďakujeme za všetky problémy, ktoré nemáme. A pamätajte na to, že niekedy sa musíte prebojovať cez tie najhoršie dni, aby ste si zaslúžili prežiť tie najlepšie.

12. Nechajte si dostatok času na zábavu. – Niekedy sa musíte trocha vzdialiť, aby ste všetko videli jasnejšie. Nikdy nedovoľte, aby bol váš život tak preplnený prácou, vaša myseľ tak ubíjaná obavami a vaše srdce tak trhané zlosťou a nenávisťou, že vám tam už nezostane žiadne miesto pre zábavu, radosť a potešenie.

13. Vychutnávajte si malé veci. Tie najlepšie veci na svete sú zadarmo. V tých najjednoduchších momentoch sa dá nájsť najviac potešenia a zázrakov. Pozerať východ slnka. Tráviť čas s rodinou. Užívajte si malé veci, pretože jedného dňa sa pozriete späť a možno si uvedomíte, že to vlastne boli veľké veci.

14. Prijmite fakt, že minulosť nie je súčasnosť. – Nedovoľte, aby vám vaša minulosť ukradla vašu súčasnosť a budúcnosť. Nemusíte byť hrdí na všetko, čo ste v minulosti spravili a to je v poriadku. Minulosť predsa nie je súčasnosť. Minulosť sa nedá zmeniť, zabudnúť alebo zmazať. Ale za to ju môžeme prijať. Všetci robíme chyby, trápime sa alebo dokonca ľutujeme to, čo sme spravili. Ale vy nie ste vaše chyby, ani vaše trápenie a ste tu práve teraz s obrovskou silou zmeniť váš deň a vašu budúcnosť.

15. Nechajte ísť, keď musíte. – Nie je to vždy o snažení sa opraviť niečo, čo je pokazené. Niektoré vzťahy a situácie sa proste opraviť nedajú. Ak sa to snažíte opraviť nasilu, veci sa iba zhoršia. Niekedy sa oplatí začať odznova a vytvoriť niečo lepšie. Sila sa neukazuje iba v schopnosti vydržať, ale aj v schopnosti začať odznova s úsmevom na tvári a odhodlaním vo vašom srdci.

        Radko ďakujem za krásne inšpirujúce  myšlienky pre život!   ♥  Prišli vhod. 😉 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.