OLYMPUS DIGITAL CAMERAUž dlhší čas pokukujem po skoroceli, ktorý rastie na miestach, kde si trhám púpavu. Niečo ma vnútorne nabádalo, aby som používala aj jeho bylinkovú silu.  Dnes som hľadala čaj na jedno ochorenie a bola som navedená práve k nemu. Pousmiala som sa, lebo som pochopila, že moje vnútro ma správne navádzalo. 😉

Skorocel kopijovitý vyháňa každý rok z prízemnej ružice listov dlhú plodonosnú stonku, na konci ktorej rozkvitne množstvo drobných kvetov usporiadaných do klasu. Listy sú prízemné, kopijovité s pozdĺžnou žilnatinou. Rovnako liečivý je aj skorocel väčší s oválnymi veľkými listami. Listy oboch skorocelov sú veľmi háklivé na zaparenie počas sušenia. Sušíme ich iba za horúcich letných dní a vo veľmi vzdušnom prostredí.

Listy zo skorocelu obsahujú slizové a pektínové látky, ktoré pôsobia ochranne a zmäkčujúco na zapálené a prekrvené sliznice. Kyselina kremičitá, ktorá je v nich tiež prítomná, pôsobí regeneračne. Skorocel pomáha pri zápaloch dýchacích ciest, pri kašli a pri astme. Lieči zápal žalúdka, žalúdočný a dvanástnikový vred. Zastavuje krvácanie a jeho slizové látky viažu toxické produkty pri rôznych otravách, pokiaľ sa ešte nachádzajú v tráviacom ústrojenstve.

Už zo slovenského názvu rastliny (skoré zacelenie – skorocel) vytušíme, že sa skorocel u nás používal už veľmi dávno. Vo forme obkladov sa dodnes prikladá na hnisavé vredy, rany, hemoroidy, na lišaje a na uštipnuté miesta od hmyzu. Posilňuje tiež imunitný systém a najmä fagocytárnu aktivitu. Fagocyty sú bunky, ktoré sa dostanú kamkoľvek v našom tele, rozpoznajú choroboplodný zárodok a zlikvidujú ho.

Výborným liečivým prostriedkom je skorocelový sirup, pripravený z čerstvých skorocelových listov. Užívame z neho polievkovú lyžicu trikrát denne pri chorobách žalúdka a dýchacích ciest.

Ako skorocel používame:
Nazbierame skorocelové listy, z ktorých hneď pripravíme skorocelový sirup alebo ich rýchlo vysušíme za horúcich slnečných dní. Vysušené listy použijeme kedykoľvek počas roka na prípravu liečivého čaju.
Skorocel je výborný na zapálené sliznice dýchacích ciest a trávenia. Ukľudňuje a hojí podráždené a prekrvené sliznice hrdla, žalúdka a čriev. Hnisavé rany a vredy sa rýchlo zacelia, veď aj samotný názov bylinky to prezrádza: skorocel – skoré zacelenie.

Príprava skorocelového sirupu:
Čerstvé skorocelové listy ukladáme do veľkej 3-5 litrovej zaváraninovej fľaše a presýpame ich krištáľovým cukrom až fľašu celú zaplníme. Môžeme použiť aj veľké oválne listy skorocelu väčšieho, je rovnako liečivý ako skorocel kopijovitý. Fľašu uzavrieme a položíme na tmavé miesto, najlepšie v pivnici rodinného domu. Cukor začne pracovať, z listov sa po čase uvoľní čistá skorocelová šťava, pričom listy s cukrom klesnú asi do polovice fľaše. Občas celý obsah premiešame drevenou vareškou, aby cukor pôsobil rovnomerne. Keď už je cukor všetok rozpustený, celý obsah precedíme plastickým sitkom alebo cez čisté plátno. Sirup musí byť hustý, tmavý, nadávkujeme ho hneď do menších fľašiek a dáme do chladničky. V teple ho nenechávame, mohol by časom splesnivieť. Skorocelový sirup užívame keď sme chorí trikrát denne polievkovú lyžicu, najlepšie spolu s čajom.

Ako skorocel účinkuje:
Skorocel obsahuje slizové látky, ktoré pôsobia ako tmel na miestach, kam sa dostanú. Ak sliznica krváca cez drobné krvné vlásočnice, skorocel toto krvácanie ihneď zastaví a potlačí zápal. Zároveň posilní lokálnu bunkovú imunitu tak, že fagocyty účinnejšie vyhľadávajú a požierajú choroboplodné zárodky.  O sile skorocelovej šťavy sa môžeme presvedčiť na elektrickom odšťavovači. Ak začneme odšťavovať čerstvé skorocelové listy, za malú chvíľu neodšťavíme ani kvapku. Keď odšťavovač rozoberieme, aby sme zistili, čo sa stalo, ostaneme prekvapení. Centrifugická vložka, ktorá obsahuje veľké množstvo malých dierok bude celkom upchatá stuhnutou skorocelovou vrstvou, ktorá nielenže neprepustí viac ani kvapku, ale budeme mať veľké problémy ju vyčistiť. Tak podobne skorocelová šťava pôsobí aj na krvácajúce rany a prekrvené sliznice. Drobné cievky zatmelí prírodným liečivým slizom, ktorý navyše posilňuje imunitné reakcie a má protizápalové a regeneračné účinky.

Vyskúšajte kúry s obsahom skorocelu:

(ak máte záujem o niektorú z bylinných kúr, informujte sa tu)

Červenokamenská bylinná detoxikačná, očistná kúra  

Prírodná kúra na posilnenie imunity

Bylinná kúra na regeneráciu organizmu pri mononukleóze

Prírodné kúry na regeneráciu organizmu pri žltačkách

Prírodná kúra na zápalové ochorenia čriev (vredový zápal, Crohnova choroba)

Bylinná kúra na zlepšenie trávenia

Bylinná kúra na zlepšenie stavu pri celiakii

Bylinná kúra na liečbu hemoroidov

Bylinné kúry na ženské problémy

Prírodná kúra na liečbu kŕčových žíl a vredov predkolenia

Bylinná kúra na ochorenia dýchacích ciest

Kúra na zápaly prínosových dutín

Zdroj : Liečba bylinkami

Reklamy