Kategórie
Energia

Pramen živé vody

ivkanowak-cProcházel jsem týmž údolím a pozoroval pramen živé vody, proměňující se v bystřinu, skákající po balvanech s velikým neklidem. Provázel jsem v duchu tento živý proud vody a došel s ním až do údolí, kde se proměnil v tichý potok, který pak různými oklikami a záhyby, rovinami i skalinami, probíhal dál, až dospěl k nejbližší řece, se kterou klidně splynul. Odtud společnou cestou vproudil do veliké řeky, v jejímž mohutném toku jeho individualita vlastní, jeho čistota i síla ţivého pramene, se ztrácela, ale nezanikala. Trpěla s proudem veletoku, přijímajíc v sebe všechen kal a nečistotu, kusy dřev, hnijící trávu a listí, a s jeho vodami spěla k ohromnému moři, do jehož mohutnosti vplynula.

Moře, do jehož nekonečných vod všechen kal řek míří, provádí na všech těchto sloučených vodách očistu ode všeho, co se sebou přinesly. Nic takového moře v sebe nepřijímá a všechnu nečistotu vyvrhuje na břeh, aby vody jeho zůstaly stále a stále jen průhledně čisté, jasné, nezkalené.

Při tomto sledování postupu vod od pramene až k moři, slyším hlas, který mi praví: »Tento obraz živé vody, ztrácející se až v moři, je podoben životu lidskému – životu vašemu.

Z počátku, v mládí, prožíváte radostné, bezstarostné chvíle. Jako bystřina poskakujete vesele s balvanu na balvan a zůstáváte přitom stále ještě čisti, nedotčeni zlobou a neřestí života pozdějšího. Přicházíte-li pak již do údolí svého klidnějšího života, ztrácíte svou bezstarostnost a radost. Jdete klidněji sice, ale mnohdy velmi klikatou cestou, než se uplatníte jako samostatnější již pracovníci v životě veřejném. Tento veřejný život strhne vás do svého proudu, z něhož sbíráte cestou také mnoho duchovního kalu a špíny. Ba, ulpí na vás mnohdy i nečistota ze špatné společnosti, která vás obklopuje. Ale ať jakékoliv jsou cesty, kudy proud života vás nese, každý z vás dočká se chvíle, kdy neodvratně vplyne jednou do velebného  oceánu života neviditelného, věčného. A jestliţe jste se neočistili již cestou od svých špatností, zlých skutků a nečistoty mravní, očistí vás život záhrobní, ovšem že ne bez bolesti a strádání, neboť do života věčného nemůžete a nesmíte přinést s sebou nic, co by vašemu dalšímu duchovnímu životu překáželo. A je tomu skutečně tak.

SBÍRKA PAVLOVÝCH  ROZPRAV o věcech pozemských i věčných
PRÁH MEZI SVĚTY díl I.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.