Hriech je , ak sa neradujeme zo života…

Osho,vysvětli nám prosím, co je to umění žít. Člověk se rodí proto, aby dosáhl života, ale všechno záleží jen na něm. Může se se životem také minout. Člověk může dýchat, může jíst, může zestárnout, nachýlit se do hrobu – to ale není život. To je jen postupná smrt směrem od kolébky ke hrobu, sedmdesát let trvající postupná smrt. A protože milióny lidí kolem vás umírají na tuto postupnou, pomalou smrt, začínáte je i vy napodobovat. Děti se učí všemu od lidí, kteří jsou kolem nich, a nás obklopují mrtvoly. Takže nejdříve si musíme vysvětlit, čemu říkám “život”.

indexNesmí to být pouhé stárnutí. Musí to být růst.

A to jsou dvě různé věci. Zestárnout, to umí každý živočich. Zato růst je neodvolatelné právo lidských bytostí. Jen málo z nich ale toto právo uplatňuje. Růst znamená hroužit se každým okamžikem hlouběji do principu života, znamená to vzdalovat se smrti – ne se jí přibližovat. Čím hlouběji se pohroužíte do života, tím lépe porozumíte nesmrtelnosti v sobě – vzdalujete se smrti. A přijde okamžik, kdy poznáte, že smrt neznamená nic jiného než převléknout si šaty, přestěhovat se do nového domu, změnit formu – nic neumírá, nic nemůže umřít.

Smrt je ta největší iluze, kterou máme.

Chcete-li poznat co to je růst, pozorujte stromy. Jak strom roste, zapouští kořeny hlouběji do země. Je tu rovnováha: čím je strom vyšší, tím má kořeny hlouběji. Neexistuje strom sto-padesát stop vysoký, který by měl mělké kořeny; ty by takový obrovský strom neudržely. Růst v životě znamená vrůstat hlouběji sám do sebe – tam jsou vaše kořeny. Pro mé je prvním principem života meditace. Všechno ostatní přichází až později. A dětství je pro to ta nejlepší doba. Jak stárnete, znamená to, že se blížíte smrti, a je stále těžší začít meditovat. Meditace znamená vejít do své nesmrtelnosti, do věčnosti, vejít do svého božství.

Zdroj:  benyone137

Reklamy

2 thoughts on “Hriech je , ak sa neradujeme zo života…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s