Kategórie
Civilizácie

Morské panny -Sirény

waiting_for_you_by_brandrificus-d4fvcof

Kedysi som začala písať rozprávku o morskej panne, ale skorej z toho vznikol  romantický príbeh, tak som to vzdala. Samozrejme, že tou morskou pannou som bola ja a muž zo sveta ľudí mi veľmi učaril. Ako to dopadlo si už vôbec nepamätám, ale bola to odlišná  verzia malej morskej panny . 😉 

Každá kultúra oživila vodu a jej hlbiny žijúcimi bytosťami, ktoré vychádzajú na breh a túžia po ľudskej láske. V Polynézii existuje mnoho bájí o žraločích mužoch, ktorí sa za určitých podmienok premieňajú v urastených mladíkov, vychádzajú na breh a zvádzajú krásne vahíny, aby s nimi mali deti a ich rod tak pokračoval.

Antickí Gréci dali hlbinám Stredozemného mora morskú dynastiu, jej usporiadanie kopírovalo mocenské pomery ich mestského kráľovstva.
Na samom vrchu mocenskej pyramídy stál boh mora Poseidón, u Rimanov Neptún. Za manželku mal vnučku Titána Ókeana. Ten bol vládcom vôd v predchádzajúcej generácii bohov a tento “syn boha neba Urána a matky zeme Gaie” sa oženil s bohyňou Téhys, ktorá potom dala život väčšine hlavných riek a viac než tri tisícom dcér.

Týmto morským nymfám potom antickí námorníci ako nižším božstvám obetovali pred plavbou, aby ich chránili pred búrkami a víchricami.

Pôvodné sirény boli morské nymfy, ktoré vábili námorníkov svojimi melodickými hlasmi tak neodolateľne, že prestali riadiť loď a jesť, takže buď stroskotali alebo umreli hladom. Boli to dcéry múzy Kalliopé a nazývali sa Parthenopé, Ligeia a Leukosia. Žili na malom ostrove u sicílskeho mysu Pelorus, pokiaľ ich Odysseus nedobehol. Neuniesli svoju prehru a vrhli sa do mora.

19.st. sa morské panny stali obľúbenou atrakciou. Jednalo sa o jednoduchý trik, o ženu, ktorá mala na nohách nasadený rybí chvost. Rozprávky o morských pannách majú podklad v existencii dvoch morských savcov, dugonga a kapustniaka. Ich samičky majú v dobe kojenia tak zjavné mliečne žľazy, že sa dali vidieť aj z paluby a podnecovali fantáziu námorníkov, ktorí už mesiace nevideli skutočnú ženu. Mimochodom, zoologicky patria tieto savce do triedy sirén, sú to bylinožravci nevábneho vzhľadu. :o)

Zdroj: http://dyingangel.blog.cz/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.