Kategórie
Život sám o sebe

O človeku…

029-upr-2-menDieťa spája dve duše svojím úsmevom, ako stmeľujú ranné zore koniec noci s počiatkom dňa. Nie ste uzatvorení vo svojich telách, ani pripútaní k svojim domom a poliam. Vaše pravé ja prebýva nad horami a potuluje  sa s vetrom. Vaše ja je nezmerné more bez hraníc. Je to slobodné stvorenie, duch, objímajúci zem a pohybujúci sa vo vesmíre.

Všetko, čo je vo vás nesmrteľné, je vo dne v noci slobodné a z vôle Najvyššieho nemôže byť uzatvorené ani spútané. Ste Jeho dychom, ktorý nemôže byť, rovnako ako vietor, ani chytený ani uväznený.

Vaše telo je harfou vašej duše. Kvapka rosy, vytvárajúca perlu v kalichu ľalie, je ako vy, keď vaša duša spočíva v srdci Boha. Človek je zložený z dvoch častí: jedna bdie v temnote, tá druhá spí vo svetle.

Je povinnosťou človeka byť šťastný na tejto zemi a cesty ku šťastiu nachádzať tu, kde stretáva ľudí. Ten, kto kráľovstvo nebeské neodkryje v tomto živote, nespozná ho ani v budúcom živote. Neprišli sme na svet ako vyhnanci a zavrhnutí, ale ako deti, ktoré poznávajú radosti a krásy života a poznaním týchto tajomstiev sa majú klaňať večnému Stvoriteľovi.

Náš duch

Nie náš viditeľný svet je domovom myšlienok. Myšlienky žijú inde – tam, kde nebo nie je zatiahnuté mrakmi zmyselnosti. Náš dar predstavivosti nachádza cestu do kráľovstva bohov, aby človek zazrel, čo bude, až sa duša oslobodí od hmotného sveta.

Existuje cesta medzi svetom ducha a svetom hmoty a my po nej kráčame v nevedúcom driemaní. Duch nás dostihuje, a my sme si nie vedomí jeho moci. ž keď sa vrátime sami k sebe, povšimneme si, že nesieme vo svojich rukách semená, ktoré je treba starostlivo zasiať do prsti nášho každodenného života, aby dávali plody dobrých skutkov a krásnych slov.

Telo je domom našej duše, oči sú ako okná a slová sú poslami. Boh prepožičal tvojmu duchu krídla, s ktorými môžeš stúpať ďaleko nahor na oblohu lásky a slobody. A ty, biedne stvorenie, si vlastnou rukou tieto krídla pristrihávaš a pripúšťaš, aby sa tvoja duša plazila po zemi ako hmyz.

Myšlienka je vták priestoru, ktorý v klietke slov síce môže rozopnúť krídla, ale nemôže lietať.

Citáty Chálila Džibrána

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.