Kategórie
Energia

Sila objatia…

Objatie

Nad ránom som mala sen… Muž stál na moste a smutno sa díval do vody . Videla som, že ho niečo trápi a prišlo mi , že potrebuje objatie. Tak som to aj urobila, silno som ho k sebe pritisla a pocítila v hrudi krásny pocit tepla, radosti a lásky. ♥

Každý venujeme tomu druhému iné objatia, niekto len tak, aby sa nepovedalo, niekto zo zvyku a niekoho objatie je silné, pevné priam srdečné.

Môj synček sa začal cez prázdniny ku mne viac túliť a objímať ma.  Má už 10 rokov, ale zrejme vstúpil do obdobia, kedy potrebuje prejavovať a cítiť lásku a ja som zatiaľ ten najbližší človiečik. 😉  Prišlo mi to krásne objať sa len tak,  pritisnúť si ho k sebe a nepoužívať  toto gesto len pri lúčení, či gratulácii. 😳   ♥   😳

Objatie je mimoriadne účinným prostriedkom proti strachu, zaháňa hádky a pôsobí upokojujúco. Jeho nedostatok negatívne ovplyvňuje aj sebavedomie.

Poď sem, nech ťa objímem! V maternici je dieťav takom pevnom objatí, že sa nemôže ani pohnúť. Cíti sa v ňom bezpečne a pevné objatie bytostne potrebuje aj po pôrode a ešte dlho potom. Objímanie nikdy nemôže uškodiť, lebo je úplne eko. Je organického pôvodu, prírodne sladké, neobsahuje pesticídy, konzervačné látky, umelé prísady a je 100-percentne zdraviu prospešné. Všimli ste si? Dnes sa dotýkame omnoho častejšie volantu či ovládača na televízor ako ľudí okolo seba.

Psychológovia radia: Objímajte sa!

Svoje deti túľte k sebe tak často, ako sa len dá. Od istého veku sa nebudú dať ani pohladkať… Začnite už ráno. Je jasné, že sa ponáhľate, musíte urobiť raňajky, desiatu do školy a neustále myslieť, čo všetko ešte musíte stihnúť. Dá sa to! Urobte si z toho malý rituál, ktorý trvá 30 sekúnd, a uvidíte, že neskôr vám to už bude chýbať… Pritúľte si svoje dieťa a pošepnite mu niečo milé.

Čo sa deje

Keď malé dieťa priviniete na hruď, stane sa čosi úžasné. Ak je studené, teplota matkinho tela okamžite stúpne, aby ho zohriala. Ak je, naopak, prehriate, matkina teplota klesne a ochladí ho! Tento jav sa nazýva termálna synchrónia a dieťaťu ho nenahradí žiadna iná osoba. Je to len jeden z mnohých zázračných javov prírody. Objatie reguluje jeho potrebnú telesnú teplotu, správnu rýchlosť metabolizmu, optimálnu hladinu hormónov a produkciu enzýmov, ktoré posilňujú pôsobenie protilátok a schopnosť brániť sa chorobám. Ovplyvňuje aj pravidelný tep jeho srdca, správne dýchanie a vytvárajúci sa imunitný systém.

Túľte sa a hladkajte

Prečo?Malé deti, ktoré sa túlia k rodičom, majú pocit bezpečnosti a vyrastajú z nich otvorení a sebaistí ľudia. Deti zbavené citlivého dotyku sa vyvíjajú pomalšie, sú slabšie a chorľavejšie. Ľudia, ktorých v detstve neláskali, majú neskôr problémy nadviazať kontakt, mávajú komplexy a boja sa odmietnutia. Americký psychológ S. M. Jourard dokázal, že to, ako často zakúsime nežnosť, ovplyvňuje náš charakter, schopnosť poradiť si s problémami a rozhoduje aj o našom vzťahu k druhým ľuďom. Čím častejšie sa nás ktosi dotýka, túli sa k nám, je k nám nežný, tým lepšiu mienku máme aj my o sebe, tým radšej sa máme.

Objatie lieči aj inak

Pevné objatie je dokonca špeciálnou terapeutickou metódou, ktorá pomáha v situáciách, kedy slová už nestačia. „Pomocou pevného objatia sa dajú účinne riešiť dlhotrvajúce konflikty a obnovovať láska v rodine,“ hovorí uznávaná detská psychologička Jiřina Prekopová. Určite ste už zažili situáciu, keď vás vaše dieťa neuveriteľne vytočilo. Každý to rieši inak. Nakričíte, tresnete dverami so slovami nech vám nechodí na oči a keď sa chce s plačom privinúť, pošlete ho kadeľahšie. Zle-nedobre, tvrdí Jiřina Prekopová. Miesto kriku či výprasku radí dieťa pevne chytiť, a tak mu dať fyzicky pocítiť, čo sa v nás odohráva. Tento prístup, tzv. terapia pevným objatím, využíva vo svojej psychologickej praxi na uzdravenie vzťahov v rodinách. O objatí hovorí aj ako o životnom štýle. Platí totiž aj pre dospelých. Ak sa rodičia hádajú, vykričia na seba veci, ktoré ich neskôr mrzia.

Keď je v rodine dusno

Ide o situácie, kedy pod vplyvom hormónov a emócií bezhlavo útočíme. Celkom dobre sa nám to môže stať aj v predvianočnom zhone. Chceme pre rodinu to najlepšie a pritom sme podráždení, lebo nestíhame. Práve to môže byť chvíľa pre pevné objatie. „Ak človeka, ktorý je zaplavený nejakým druhom silnej negatívnej emócie, zovrie v náručí blízka osoba a drží ho pevne a dlho, až sa zlosť, strach či momentálna nenávisť stratia, je to silný, až uzdravujúci zážitok,“ hovorí psychologička. Pre dieťa je podľa nej intenzívne napätie medzi rodičmi doslova katastrofou. Deti by mali vidieť, ako sa rodičia objímu alebo chytia za rukya povedia si navzájom, čo ich hnevá a čo ich bolí. Počas konfliktov majú malí ľudkovia strach, že mamička či otecko odíde. Tento strach je najväčším strachom dieťaťa. Rodičia mu musia ukázať, že konflikt síce majú, ale dokážu sa uzmieriť.

Zdroj: Lesk.sk

Súvisiace články:  Vyhlasujem týždeň objímania “nepriateľov a neprajníkov”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.