Ženy, nebuďme oběťmi…

1452257_541247895962787_1174956472_nDlouho ženy toužily mít více moci nad svým životem. Nyní máme příležitost být tím, čím chceme být. Ano, ještě existuje mnoho nerovnoprávnosti ve sféře výdělku a moci. U soudů se stále spokojíme s tím, co můžeme dostat. ZÁKONY byly psány pro muže. Soudy mluví o tom, co by udělal ROZUMNÝ ČLOVĚK, včetně případů, kdy jde o znásilnění.

Ráda bych ženy ponoukla, aby zahájily kampaň za přepsání zákonů tak, aby vyhovovovaly mužům i ženám. Když se ženy spojí v nějaké záležitosti, mají ohromnou sílu. Byly to ženy, kdo zvolil Billa Clintona, a to hlavně v reakci na zacházení s Anitou Hillovou. Musí se nám připomínat naše síla, naše kolektivní moc. Energie žen, které se spojí pro nějakou věc, je skutečně ohromná. Před 75 lety ženy vedly kampaň za volební právo. Dnes můžeme být voleny prezidentkami.

Došly jsme daleko a to bychom neměly ztrácet ze zřetele. Ano, teprve začínáme novou fázi vývoje. Máme toho hodně na práci a máme se hodně co učit. Nyní mají ženy novou hranici svobody – a potřebujeme kreativní řešení pro všechny ženy, včetně těch, které žijí samy.

Před sto lety mohla být neprovdaná žena jen služkou, obvykle bez nároku na mzdu. Neměla žádný status, žádné rozhodovací pravomoci, musela brát život tak, jak přicházel. Tehdy – skutečně – žena potřebovala muže, aby měla celistvý život, někdy jen proto, aby přežila. I před pouhými 50 lety byly možnosti neprovdané ženy úzké a omezené.

Dnes leží před neprovdanou ženou celý svět. Může se dostat tak vysoko, jak jí jen dovolí její schopnosti a víra v sebe samou. Může cestovat, vybírat si zaměstnání, vydělat si dost peněz, mít mnoho přátel a vybudovat si velké sebevědomí. Může mít sexuální partnery a láskyplné vztahy, pokud je chce. Dnes si žena může zvolit mateřství bez toho, aby měla manžela, a společnost to přijme, jako se to děje u mnoha hereček, umělkyň a dalších známých osobností veřejného života. Žena si může vytvořit vlastní životní styl.

Je škoda, že tolik žen běduje a naříká, když nemají po svém boku muže. Není třeba, abychom se cítily neúplnými, pokud nejsme provdané nebo nežijeme ve vztahu. Když “hledáme” lásku, říkáme tím, že ji nemáme. Ale v každé z nás je láska. Nikdo nám nemůže dát lásku, kterou umíme dát samy sobě. Musíme přestat “hledat lásku na špatných místech”. Být závislá na hledání lásky je stejně špatné jako být v nefunkčním vztahu či vztahu plném závislosti. Jestliže jsme závislé na hledání partnera, odráží taková závislost náš pocit nedostatku. Je stejně nezdravá jako jakákoli jiná závislost. Je to jen jiný způsob, jak říci: “Co je se mnou v nepořádku?”

Kolem “závislosti na hledání partnera” je spousta strachu. A mnoho pocitů “nejsem dost dobrá”. Uvalily jsme na sebe tolik tlaku, abychom našly partnera, že spousta žen uvízne ve vztazích plných týrání. To si nemusíme dělat!

Nemusíme si ve svých životech vytvářet bolest a utrpení, ani se nemusíme cítit akutně osamělé a nešťastné. To jsou naše volby a můžeme si zvolit nové alternativy, které nás podpoří a naplní. Ano, byly jsme naprogramovány k tomu, abychom přijímaly omezené možnosti. Ale to je minulost. Chceme mít na paměti, že síla je vždy v přítomné chvíli a můžeme pro sebe začít hned teď vytvářet nové obzory. Dívejte se na svůj čas o samotě jako na DAR!

Existuje čínské přísloví, které říká, že ŽENY DRŽÍ POLOVINU NEBE. Je čas, abychom to uvedly v realitu. Nenaučíme se, jak se to dělá, když budeme naříkat, zlobit se, nebo když ze sebe budeme dělat oběti – a tím dávat mužům a systému svou moc. Muži z nás nedělají oběti – děláme je ze sebe samy tím, že jim dáváme svou moc. Muži v našem životě jsou často zrcadly toho, čemu ohledně sebe věříme. Tak často u druhých hledáme pocit, že jsme milovány a spojeny s někým, ale oni jen odrážejí náš vztah k sobě samým. Takže, abychom se mohly pohnout dopředu, musíme zlepšit ten nejdůležitější vztah. Ráda bych většinu své práce zaměřila na to, abych pomohla ženám přijmout a použít svou moc těmi nejpozitivnějšími způsoby.

* * *

– z knihy Život!, Louise L. Hay

Svět zázrakú

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s