Duši je třeba učit, rozvíjet a předat jí vědomí, propojit vědomí s jeho příčinou. Jinými slovy duše si musí uvědomit sama sebe a vědomí se musí propojit s duší do jediného celku čili oduševnit se. Jedině taková duše se může jednou osamostatnit, existovat nezávisle na fyzickém těle a stát se skutečně nesmrtelnou. Ale to ještě není všechno: pro člověka s uvědomělou duší a oduševnělým vědomím se změní nejen posmrtná existence, ale i pozemský život v tomto fyzickém těle a při daném zrození tady a teď. Zkrátka brzy se přesvědčíte na vlastní kůži, že nová duše znamená i kvalitativně lepší žití.
Právě díky duši v sobě člověk odhaluje zdroje tvořivosti a tvůrčím způsobem vnímá jak celý svět jako celek, tak i konkrétní činnosti v různých uměleckých oblastech (viz obrázek č. 10). U většiny lidí je tento zdroj neprodyšně uzavřen, dřímá a nejčastěji se ani nikdy neprobudí. Přesto všechno je absolutně každý člověk od přírody schopen tvořit. Jen se nad tím zamyslete: příroda stvořila všechny lidi tak, aby se stali skutečnými tvůrci a umělci, realizovali svůj talent a přinesli světu něco nového.
Obrázek č. 10 Vědomí, které obsahuje magický krystal duše, nachází zdroj tvořivosti.
Ale co se to děje ve skutečnosti?
Lidé jsou duševně zmrzačeni společností, takže nežijí naplno, ale v podstatě spí za pochodu a vůbec si neuvědomují, jak hodnotný dar dostali od přírody do vínku a přechovávají uvnitř sebe. Člověk se stane tvůrcem jen při dodržení jisté podmínky: pokud má uvědomělou duši a oduševnělé vědomí. Jakmile se podstata člověka zdeformuje, člověk zbaví sám sebe této kouzelné vlastnosti a myslí šablonovitě. Naším základním úkolem je vrátit člověku jeho přirozenou magickou schopnost tvořit. Je to nezbytný předpoklad dalšího rozvoje; na novém stupni evoluce se člověk nezbytně stává tvůrcem.
Každý může získat uvědomělou duši a oduševnělé vědomí – využije-li speciálních metod, které popisuji v následující kapitole a jež přinášejí nezapomenutelné, s ničím nesrovnatelné a nepopsatelné vjemy. Uvidíte, že se ve vás probudí dřímající tvůrce a ožije i zdroj tvoření, takže se naučíte vyjadřovat všechny své pocity v některé oblasti umění, která je vám nejbližší, například v poezii, hudbě, malířství, sochařství či v čemkoli dalším. Zcela jistě se to stane a přijde to samo o sobě nezávisle na tom, kolik je vám let, jakou máte profesi a jaké jsou vaše předchozí pracovní zkušenosti; ba nehraje roli ani to, zda jste se už tvorbou zabývali, či nikoli, a zda jste si již udělali představu o typech tvůrčí činnosti. Dovedete maximálně odhalit a vyjádřit sami sebe.
V životě nacházíme bezpočet podobných příkladů osob, které byly velmi vzdáleny umění a tvorbě, ale přesto najednou začaly malovat krásné obrazy (bez ohledu na věk), psát romány nebo hrát na harmoniku. Máme co do činění se spontánním oduševněním vědomí a otevřením pramene tvořivosti. Takové věci se někdy stávají i bez toho, aby dotyčný používal nějaké zvláštní techniky a metody.
Ale proč bychom se měli spoléhat na náhodu a čekat, zda se naše tvůrčí schopnosti náhodou samy neprojeví?
Za prvé pasivní čekání vůbec nemusí přinést kýžené výsledky a ani neexistuje žádná záruka, že se jednou dočkáme. A za druhé my už přece nyní víme, jak můžeme svému zdroji tvořivosti vědomě pomoci a otevřít jej. Byl by hřích, kdybychom těchto vědomostí nevyužili.
Nejzajímavější na tom všem je, že získáme nejen potěšení z konkrétních uměleckých směrů, které jsme si pro sebe vybrali, ale budeme vnímat celý svět ve všech jeho projevech tvůrčím způsobem, prostě jako umělecké dílo. Každý pohyb a každý, i zdánlivě banální čin, jako je například mytí nádobí, opravy v bytě nebo nákup, se stane zdrojem inspirací i nadšení a radostným tvůrčím aktem. A pouze takový život, jenž se promění v umělecké dílo a hojně naplní dojmy, má skutečný smysl.
Z knihy Duševní síla – Zralost Veriščagin Dmitrij