Emoce a nenávist ke svému tělu?

Nude back and body on young femaleEmoce jsou jako vlny plynoucí energie. Vzedmou se, vrcholí a pominou. Přijímáme-li je, prochází naším tělem a pomíjí. Skrýváme-li je či odmítáme, hromadí se v našem těle a jejich vyjádření se pokřivuje a zkresluje. Zkresluje do podob obsesí, závislostí a bolestí. Do poruch příjmu potravy, ZKRESLENÉ PODOBY EMOČNÍHO HLADU.

Místo abychom vyjadřovaly to, co si skutečně myslíme a cítíme, hladovíme, přejídáme se a zvracíme. Jídlo se stává jediným prostředkem, kterým reagujeme na jakékoliv emoční situace.Hladověním přestáváme cítit, co prožíváme, přejídáním zajídáme své pocity a zvracením se zbavujeme napětí, které je nesnesitelné.

 

Narušenými stravovacími návyky popíráme a odsouváme své skutečné problémy, svou BOLEST z osamění a nepochopení, z fyzického či psychického zneužívání, ze ztráty blízkých, z nenaplněných vztahů a promarněných příležitostí. Bolest z toho, že žijeme v patriarchálním, mužském světě, který potlačuje vše, co je ženské. Ve světě, kde nejsme přijímané takové, jaké ve skutečnosti jsme. Nenávidíme své ženské tělo, protože právě v něm sídlí emoce.

 

Pokud se chcete skutečně uzdravit, musíte pochopit, k čemu vám poruchy příjmu potravy slouží.  Vydat se do svého nitra prozkoumat odvržené a ztracené části, všechny ty vytěsněné zážitky a popírané pocity. Uvědomit si, že skutečné léčení plyne z objevování vašich pocitů, nikoliv z toho, že se je snažíte ovládat.

 

Být ve spojení se svým tělem, se svými pocity, může být zpočátku komplikované a bolestivé. Právě TANEC zmírňuje a hojí staré rány. Dovoluje našemu tělu křičet, třást se a chvět. Smát se i plakat. Pustit to všechno ven. Všechna ta omezení, všechny ty zakořeněné představy o sobě samých, které jsme přejaly od druhých. Všechny ty křivdy, vytěsněné zážitky a popírané emoce.

 

Tanec nechává staré já zaniknout, zemřít. Vnímání sebe sama jako ne-schopné, ne-přitažlivé a špatné, vnímání sebe sama jako oběti, nechává zemřít.

 

Tanec nám dává pochopit, kým skutečně jsme. Pomáhá nám přijmout samy sebe a ponaučit se z poruch příjmu potravy, aniž bychom dál cokoliv předstíraly a popíraly, aniž bychom dál cokoliv vyčítaly sobě či druhým.

 

Tanec je chvění i chvíle snění….Tanec je inspirace…Erupce hlavy, těla i srdce

 

 

Martina Benešová

 

www.martinabenesova.cz
Zdroj : Ženy ženám
Reklamy

2 thoughts on “Emoce a nenávist ke svému tělu?

  1. ♥ S láskou děkuji od srdce za inspiraci a čerpání tohoto příspěvků sdílením také do svého blogu zlatá, vzácná přítelkyně….Objímám Tě a velmi zdravím ANITRAM PRO KRÁSNÉ sváteční dny v radosti i zdraví ve spokojenosti našeho Bytí ♥

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s