Kategórie
Duchovné Energia

Mandaly a symboly…

Nechala som sa inšpirovať Aničkou a jej mandalami. Mandaly ju veľmi zaujali a tak vymýšľa rôzne tvary. Prvú mandalu , ktorú som si robila bola astrologická mandala mojej rodiny. Nejako ma to zaujalo  a okrem toho to pomáha rozvíjať našu tvorivosť, čo lahodí aj Dušičke.  ❤

OLYMPUS DIGITAL CAMERASymbolika má svoje korene už v dávnych dobách.

V praveku sa ľudia dorozumievali okrem primitívnych  rozhovorov aj kreslením na steny životných úkazov: lov na mamutov, oslava narodenia, sviatky jari, ohňa, dažďa…

V starovekom Egypte sa na steny pyramíd vyobrazovali mýtické príbehy a Božské úmysly ako aj osud faraóna, ktorý bol pochovaný v danej pyramíde.

V Grécku a Ríme by sme našli nádherné maľby na stenách chrámov i v starých spisoch znázorňujúce často najmä biblické výjavy.

Hieroglyfy sú doteraz pre nás záhadou. Toto všetko je súčasťou komunikácie a našej formy symbolov. V snoch nachádzame tiež symboly, ktoré pre nás veľa znamenajú.

Zopár symbolov:

 • Mandala je harmonické spojenie kruhu a štvorca, kde kruh je symbolom neba, transcendencie, vonkajších síl a nekonečna, pričom štvorec predstavuje vnútorné sily, to, čo je spojené s človekom a zemou. Oba obrazce spojuje centrálny bod, ktorý je zároveň počiatkom i koncom celého systému. Existujú rôzne druhy mandál – očisťujúce, posilňujúce určité vlastnosti či jednotlivé oblasti ľudského života. V najširšom zmysle sú mandaly diagramy, ktoré ukazujú ako sa chaos stáva harmonickou formou. Mandaly sa objavovali v takmer všetkých starobylých civilizáciách a hoci v rôznych formách, boli v podstate vyjadrením toho istého. Či už je to taoistický symbol „Yin-Yang“, pieskové mandaly indiánskych kmeňov, ktoré boli veľmi podobné tibetským mandalám, alebo mandaly vyobrazené v európskych gotických katedrálach v tvare ružicových okien či labyrintov zobrazených na dlaždiciach blízko vchodu katedrály, všetky vychádzajú z motívu kruhu.  Ten predstavoval obraz vnímania a chápania zákonitostí vesmíru a človeka a túžbu po hľadaní ich vzájomnej harmónie a jednoty.
 • Kruh – symbol jednoty, dokonalosti, večnosti. Kruh nemá koniec , ani začiatok, je to nekonečné množstvo bodov , tak ako náš vesmír. Kruh v spojení s osmičkou je zákon karmy. Túto filozofiu vyznávajú najmä východné náboženstvá a alternatívne moderné smery. V klasickom kresťanstve neuvažujeme, že existuje viacero životov a teda karma.
 • Kríž – prepojenie zvislej a vodorovnej čiary vyjadruje spojenie protikladov – ducha a hmoty, svetla a tmy, vedomia a nevedomia, života a smrti … Kríž sa užíva najmä v kresťanstve, symbolizuje božskú spravodlivosť. Kríže sú rôzne. V Egypte je kríž, ktorý ma na vrchu slučku, je spájaný s plodnosťou a patrí k bohyni Iris. Kríž je trest, súd a vyslobodenie. Skrze trápenie a bolesť prichádzam k osvieteniu – cesta trpiteľa alebo svätca.
 • Špirála – je to symbol cesty. Tiež symbolizuje nekonečno a neustály duchovný rozvoj. I ľudstvo a jeho evolúcia má tvar špirály. Špirály, ktoré sa zatáčajú doprava (v smere hodinových ručičiek) majú “pozitívny” smer a značia rozvoj. Špirály stočené doľava majú význam opačný, rušia niečo, čo už bolo.
 • Štvorec – značí pevnosť a stabilitu. Je to vyváženosť štyroch prvkov – voda, oheň, zem, vzduch; láska, zdravie, duch, hmota.
 • Hviezda – znamená zmysel pre sebaocenenie a vysoké sebavedomie. Väčšie množstvo hviezd môže ukazovať na vysoký počet malých dielčich cieľov alebo na veľa možností, ktoré sa tvorcovi naskytujú. Hviezdy nám súčasne pripomínajú, že každý sme jedinečnou individualitou. Sú to méty, inšpirácia, akési vodítko osudu.
 • Strom – symbol života. Stromov je veľké množstvo druhov a dajú sa zobrazovať rôznymi spôsobmi. Strom je vlastne nami samými ako celok. Všimnime si preto, či kvitne, aké ma plody, či opadáva alebo je holý. Sú korene stromu hlboko pod zemou alebo len na povrchu? To všetko hovorí o našom fyzickom alebo psychickom ja. Strom súčasne harmonizuje nás samých a každý druh nám dáva potrebnú energiu.
 • Vtáci – starobylý symbol ľudskej duše, vzdušného živlu a procesu premeny. Zastupujú duchovnú stránku života ako protiklad k tomu hmotnému. Môžu reprezentovať duchov, anjelov a nadprirodzenú moc. Tiež sú oslavou spojenia dvoch duší – dve hrdličky. Taktiež majú spojenie s duchovným svetom – vták Fénix. Záleží na druhu vtáka, ktorý je symbolom ochrancu, vysloboditeľa, a transformácie.
 • Motýle – symbol premeny vďaka svojmu pozoruhodnému životnému cyklu. Tri stupne jeho života – všedná húsenica, latentná fáza kukly a nakoniec zrodenie nádherného motýľa – sú prirovnávané k životu, smrti a znovuzrodeniu. Motýľ je taktiež nestálosť, dynamika, jemnosť a krása. Symbolizuje vzdušný živel a harmonizuje osoby narodené vo vzdušnom znamení – Blíženci, Váhy, Vodnár. Pôsobí priaznivo na odpútanie sa a na zlomené srdce. Motýle tiež symbolizujú prvotné štádium lásky – záblesk – zamilovanosť.
 • Dážď – dážď ako taký symbolizuje plodnosť, očistu. Hovorí sa, že keď na svadbe prší, tak bude mať mladý pár veľa deti a je to pre nich požehnanie od Boha. Kvapky ako slzy znamenajú vnútornú očistu. Krv – kvapka znamená vnútornú očistu smerujúcu k vnútornej radosti.
 • Oko – reprezentuje vše vedúceho a všadeprítomného Boha. Je spojované so schopnosťou vedieť na fyzickej i duchovnej úrovni (jasnozrivosť). Samozrejme u oka je dôležitá farba – hnedá, modrá, zelená. Pokiaľ v sne figuruje farba, je dôležitá a má význam.
 • Kvety – je to symbol jari a sú vyjadrením pominuteľnej povahy života, symbolom krásy a večnej obnovy života. Opäť rozhoduje farba kvetu – žlté: žiarlivosť, priateľstvo; červené: plodnosť, vášeň, láska a uzemnenie; modré: duchovná stránka bytia; fialové: pokora, pochopenie, spojenie s Bohom; čierne: premena, koniec jednej etapy a začiatok novej etapy; biele: nevinnosť, čistota, detinskosť, začiatok; zlaté: duchovná dospelosť, človek sa stal sám sebe učiteľom a majstrom; strieborné: citlivosť, empatia, nerozhodnosť, chladivá energia mesiaca ako zrkadlo Slnka; ružové: sexualita, túžba po milovaní, romantika.
 • Srdce – je symbol lásky a to nielen medzi dvoma ľuďmi. Záleží na jeho farbe. Ak je zlaté – Božská láska, bezpodmienečná a nekonečná, modré – láska duchovných bytostí – ochrancov (anjelov strážnych), fialové – láska spojená s pokorou a najmä na báze duší, červené – partnerská láska, ružové – láska medzi čerstvo zamilovanými, oranžové – láska človeka k Bohu, žlté – láska pretkaná majetníctvom a žiarlivosťou.
 • Blesk – aktivácia nových alebo hlboko ukrytých energií. Znamenajú prudkú zmenu, posun udalostí. Koniec starých životných vzorcov a začiatok novej životnej etapy. Po búrke vykukne nádherná dúha.
 • Dúha – prekonanie prekážok a nájdenie kľudu. Dúha je nádej a odmena a minulé ťažké obdobie plné skúšok. Dodáva motiváciu v ťažkých obdobiach.
 • Trojuholník – symbolizuje silu a ukazuje smer. Trojuholník so špičkou dole ukazuje ženský princíp a so špičkou hore mužský princíp, môže harmonizovať ženskú alebo mužskú stránku našej osobnosti. Ale tiež môžu upozorňovať , že sa nevenujeme toľko vnútornému svetu a žijeme príliš povrchne. Zároveň symbolizuje svätú trojicu a tak Božskú jednotu. V Egypte bol symbolom dokonalosti a pokroku, či posunu. Je to tiež symbol transcendentálnosti.
 • Anjel – ochranný symbol. Dodáva nám energiu – liečivú, láskyplnú, harmonizujúcu záleží na druhu anjela. Je to ochrana a požehnanie. Zároveň strážca a Božský posol.

To sú symboly, ktoré bežne vidíme v mandalách. Sú v podstate akýmisi mandalskými slovami a posolstvom. Farby sú emóciami a čísla sú akoby časom. Už len v tomto vidíme štyri rozmery – čísla – čas; farby – hĺbka, symboly – šírka, obrysy – dĺžka a vyžarovanie je ostatných n – rozmerov.

Želám vám krásne vyrovnané dni… nech vás sprevádza na vašej životnej ceste mier, láska a spokojnosť. ❤

Zdroj:

Podobné: Mandaly žiariče

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.