Dnes máme Valentína  a keď nemáte niekoho pri sebe, komu by ste podarovali malé prekvapenie zo srdiečka ♥ , môžete sa na niekoho len tak usmiať a vyvolať v ňom krásny pocit šťastia, alebo niekoho len tak objať a poďakovať mu, že máte možnosť ho poznať a vniesol do vášho života niečo pozitívne. ♥  Vždy existuje nejaké gesto, ktorým sa môžeme prejaviť zo srdiečka, tak ako to cítime. ♥

A kto bol vlastne sv.Valentín?

valentynExistuje hneď niekoľko verzií o jeho pôvode i minulosti. Valentín bol kňazom v dobe cisára Klaudia II. Klaudius bol veľmi krutý cisár a chcel byť najmocnejším panovníkom, preto si budoval veľmi silnú armádu. Vojakom sa mohol stať každý slobodný muž. Moc slobodných mužov sa ale do jeho armády nehlásilo. Klaudius si to vysvetľoval po svojom. Myslel si, že dávajú prednosť láske a preto do armády nechcú nastúpiť. A tak dal zakázať všetky sobáše. Valentín bol v tej dobe kňazom v kostole a jeho veľká viera mimo to, že veril v Boha bola, že veril v lásku.

Rozhodol sa nedodržiavať nezmyselný Klaudiov zákon a ďalej sobášil mladé zamilované páry. Lenže jednu noc cisárovi vojaci vtrhli do kostola a Valentína zajali. Mladý pár, ktorý Valentín oddával našťastie stihol utiecť. Klaudius uvrhol Valentína do väzenia. A potom sa stalo niečo veľmi zvláštne. U jeho okien a dverí sa začali zhromažďovať listy a drobné darčeky od tých, ktorým pomohol alebo sa chystal pomôcť tým, že je oddá. Dávali mu tým najavo, že veria rovnako ako on v lásku. Dcéra jeho žalárnika sa tiež rozhodla, že ho navštívi a vymohla si dovolenie na otcovi. Valentín sa do nej zamiloval. V deň jeho popravy, teda 14. februára 269 pnl, jej zanechal list, v ktorom sa jej vyznáva zo svojej lásky a podpísal ho: “Od Tvojho Valentína”.

Iná legenda zo starého Ríma napodobňuje Valentína ako veľmi cnostného, ​​počestného a múdreho človeka. O jeho múdrosti sa dopočul dokonca aj cisár a povolal si Valentína k sebe. Nešetril chválou a neskrýval obdiv k Valentínovi, povzdychol si tiež nad okolnosťami, prečo sa Valentín nemôže stať priateľom cisárovým. Pretože Valentín, hoci tak múdry a vzdelaný, verí tým poverám nazývaným kresťanstva. Valentín namietol, že cisár je tým, kto verí poverám.

Cisár nakázal mestskému prefektovi Astoriovi, aby na sebavedomého Valentína dohliadal. A aby bol Valentín pod dôslednou kontrolou, vzal si Astorius Valentína do domu. Tam sa stretol s veľmi krásnou, ale nevidiacu dcérou prefekta. Astorius požiadal Valentína, aby sa modlil za dcérin zrak. Valentín tak rád urobil, pretože v silu modlitieb veril a dievča si zamiloval. Zázrak sa naozaj stal a dievča opäť uzrela svetlo sveta. O zázračnom uzdravení si rozprával celý Rím. Pohania odmietli veriť v ten zázrak a vtrhli do domu prefekta, Valentína odviedli a za mestom mu oddelili mečom hlavu od tela. Napriek trpkému osudu sa stal sv.Valentín symbolom verných a neutíchajúcej lásky.

Nech už to bolo akokoľvek, sviatok sa zachoval, aby sme si pripomenli lásku k svojim blízkym, na ktorú často zabúdame. 😉  Želám krásneho Valentína!

index

Reklamy