Každá túžba je prahnutím po láske.

Výklad denného učenia: Analyzuj  všetky túžby ktoré si mal. Zistíš, že základom týchto túžob je láska. Chceš sa stať doktorom, aby si bol uznávaný, mal si peniaze a aby ťa tým pádom mali ľudia radi. Rovnako chceš pomáhať druhým ľuďom, aby ťa za to chválili, aby sa ti za to dostalo lásky. Môžeš hovoriť, že máš rád svoju prácu a užívaš si ju. Aj keď je to na jednej strane pravda, na druhej strane priamo alebo nepriamo, vedome, alebo nevedome, zámerne alebo nezámerne, prahneš po láske vo všetkých zťahoch. Pozeraj sa na svoje prahnutie po láske pri každej túžbe. Nie je nič zlé na prahnutí. Ale je to príčina tvojho utrpenia. Prílišné prahnutie je utrpenie. Rozímaj.

Uvedomenie (bdelosť) má svoje vlastné jednanie. 

Výklad denného učenia: Veľa ľudí malo pochybnosti o tom, že keď pozorujeme a sme si vedomí toho, čo sa deje v našej mysli, môžeme sa stať neproduktívnymi, lenivými, nefunkčnými, nezodpovednými vo vonkajšom svete. Odpoveď je nie. Ako vidíte v tomto učení,  uvedomenie (bdelosť)  má svoju akciu. Uvedomenie dáva zrod učeniu. Potom rozkvitá inteligencia. Na druhej strane tam, kde nie je uvedomenie, zlyháva inteligencia a človek má tendenciu robiť chyby, pretože predominantnými sa stávajú stach, žiarlivosť, nevávisť, neistota atď. Tie potom riadia náš život. Tam, kde je uvedomenie, tam je jasnosť a presné zameranie sa.  Začína sa odnaučovanie a učenie. Rast je nevyhnutný. Strach odchádza a nahrádza ho odvaha. 

Snažíš sa zvládnuť bolesť a to nazývaš utrpením.

Výklad denného učenia: Mali by ste pochopiť rozdiel medzi utrpením a útekom od utrpenia. Nikto by nemal trpieť. Každý chce byť šťastný. Ak vás zatvoria do zamknutej miestnosti, tak všetky vaše strachy, frustrácie, hnev, nenávisť vyjde na povrch, atď. Chcete utiecť a oslobodiť sa z tej miestnosti. Podobne, ak sa dostanete do veľmi trápnej situácie, nedokážete objať utrpenie, ale chcete od neho utiecť. Tento zápas, keď začnete vtipkovať, zapnete TV, pustíte sa do jedla, atď., vytvorili ste si nespočetné množstvo útekov od skutočného utrpenia. Keď sa postavíte tvárou v tvár utrpeniu, všetky vaše zábrany odpadnú a budete slobodný. Ale vy si myslíte, že tento útek od utrpenia je samotným utrpením. Ale nie je. Keď budete čeliť utrpeniu, budete slobodný.

To vy si nosíte strašiaka v podobe toho, koho nenávidíte.

Výklad denného učenia: Vždy nedostanete to, čo očakávate. A to platí aj vo vzťahoch, najmä ak cítite ublíženie zo strany niekoho, kto vám je blízky. Nedokážete odpustiť tomu človeku, hoci cítite, že ste na to zabudli. Ale ak sa na to pozriete zblízka, niekedy príde bolesť, ktorá nám ukazuje, že sme úplne neprijali tú udalosť a toho človeka, alebo že ste neodpustili. Z toho dôvodu, pokiaľ je tam nevyriešená bolesť, tak vás tieto myšlienky prenasledujú ako strašiak a neopustíia vás pokiaľ úplne neprežijete bolesť a tomu človeku neodpustíte. Vašou nenávisťou neničíte druhého človeka, ale ničíte vaše zdravie, pokoj mysli a pamätajte si, že váš prenasleduje strašiak. Pripomeňte si predchádzajúce výklady o zranení a vzťahoch a napravte vaše vzťahy.

Vina je neprijatím. Pokánie je prijatím.

Výklad denného učenia: Učenie je tak zrejmé. Vezmite si príklady z vášho skutočného života, aby ste toto učenie pochopili. Keď ste urobili chybu a nie ste schopní si odpustiť, budete cítiť vinu. Budete nad tým neustále premýšľať. To sa deje, pretože vás bude neustále prenasledovať myšlienka, že ste to nemali urobiť alebo že ste mali urobiť niečo iné, atď., namiesto, aby ste sa zaoberali myšlienkou, že ste urobili chybu. Nie ste schopní prijať, či sa postaviť čelom k faktu, že ste urobili chybu. To nie je nič iné, než vina alebo utrpenie.

 Teraz sa pozrime na to, čo je pokánie. Na rozdiel od viny je pokánie prijatím, že sme urobili chybu. Obujeme si topánky toho druhého človeka a skutočne sa snažíme prežiť utrpenie toho druhého – čím skutočne prechádza a naozaj súcítiť s tým druhým. Nerobíme to preto, aby sme urobili dojem na toho človeka, či ostatných ľudí, alebo aby sme sa oslobodili od utrpenia, atď., ale aby sme skutočne prežili toho druhého (čím si prechádza). Keď sa to stane, veľmi prirodzene sa oslobodíte od utrpenia, ktorým prechádzate, to voláme pokáním. Slzy, slová ako prepáč, atď. sú veľmi prirodzené. Tie slová nevychádzajú z rozumového pochopenia, zvyku, zdvorilosti alebo aby sme sa vyhli pocitu viny. Keď to príde prirodzene, tak hovoríme, že sa vo vás udiala transformácia. Sledujte vo vašom vnútri, keď urobíte chybu – či je tam vina alebo pokánie. Pokiaľ si to uvedomíte, vyhráte polku boja. Druhú polovicu boja prirodzene vyhrá Božstvo. Veľa milosti.

Viac učení nájdete na stránke Deeksha.sk

Reklamy