Kategórie
Život sám o sebe

Cítite sa odmietnutý?

hand_with_thumbs_down_800_800_0Jeden z velmi významných triků v našem životě,v rámci programu “Jak nedosahovat svých cílů”, je cítit se odmítnutý. Funguje to, protože pak nemůžeme jít věcem ve svém životě vstříc, nemůžeme přitahovat správné situace, protože a jednoduše “máme strach z odmítnutí”. Tento dokonalý tyran řídí naše kroky a paralyzuje nás ve chvílích naprosto nečekaných, kdy přeci zcela jistě určitou věc chceme, ale pro nás z nepochopitelných důvodů ji nedostaneme. Dokonce většinou víme, že si to Já na nějaké úrovni způsobujeme sami, ale nemůžeme si prostě pomoci… Ale já jsem to opravdu chtěl, já jsem tomu věřil, ale ono to zase nevyšlo! Jako vždycky, zase odmítnutí… A zase to kouzelné zaklínadlo: ono se mi “to” takhle stále děje.

Takže, vážení odmítnutí, převezměte zodpovědnost, přestaňte obviňovat svět a zeptejte se sami sebe, čím si způsobujete tento stále se opakující model, který se za nějakou dobu stane přímo životním programem a výmluvou číslo jedna. Někteří z nás se vypracují až k takové dokonalosti, že vlastně přestanou o cokoli usilovat, protože samozřejmě vědí … jak to zase skončí.

Velmi pronikavě se projevuje tento postoj v našich vztazích. Nemůžeme se nikdy cítit v rovnosti se svými partnery, protože hrozí-li nám stálé odmítnuti, máme pocit, že nad námi mají nekonečnou moc. Na tento stav reagují odmítnutí tím, že se nadměrně ve svých vztazích snaží, což časem vede opět ke známému odmítnutí, protože si sebe přestanou vážit. Někteří se naopak rovnou chovají nepříjemně, aby neměli problém s případným odmítnutím, a dosahují ho většinou ještě daleko rychleji než ti, co se snaží. Častokrát nás tomuto postoji učí naši rodiče, když nám radí: “Raději se moc netěš, víš, kdyby to nevyšlo, abys nebyl zklamaný …” A my to přijímáme jako praktickou radu, ale neuvědomujeme si, že tím, že očekáváme případný neúspěch, si vytváříme většinou i záměr neúspěchu, a co si přejeme, se většinou stane.

Vybavuje se mi vtip o Khonovi a Roubíčkovi, kdy Roubíček si potřebuje od Khona půjčit mrkev a přemýšlí, jak by mu to tak nejlépe řekl: .Khon, prosím tě, půjčil bys mi mrkev?” Chvíli přemýšlí a moc se mu to nelibí: “Co já se ho budu prosit,” řekne si, rovnou mu řeknu: .Khon, půjč mi mrkev.” Dobrá, dojde do prvního patra a zase se mu to nelíbí. “Ne, řeknu mu, dej mi mrkev.” Je spokojen a stoupá do dalšího patra. Zase se zastaví a zamyslí: “Ne, zazvoním a řeknu mu jen: “Mrkev.”

Stále není spokojen s tím, jak celou věc provede, a vše nakonec skončí v pátém patře, kdy Roubíček zazvoní, Khon otevře a Roubíček na něho zařve: .Khon, strč si tu mrkev do prdele,’ a jde zpět dolů.

Dokonalost sama. Není to, přátelé, vtip, je to realita, neboť takto se velké množství lidí chová. Takže, co s tím? Nejste už unaveni tím věčným odmítáním se? Celou souvislost s odmítáním mi pomohl rozluštit jeden sympatický mladík, který už právě začal být tímto stavem unavený. Jmenoval se Láďa a často se cítil odmítnutý. Měl dojem, že jeho partnerka není dostatečně vstřícná a stále častěji se mu dostává odmítnutí, zvláště v oblasti sexu. Mrzelo ho, že jeho přítelkyně není aktivnější, a co víc, jeho aktivitu odmítá. Samozřejmě, z úhlu pohledu Ládi, neboť zajímavé bylo, že jeho partnerka se cítila též odmítaná, ale pro změnu Láďou. Ač se to na první pohled nezdá, věc má logiku, neboť odmítámeli sebe tím, že očekáváme odmítnutí od druhých, tak vlastně ve vztahu k partnerovi dáváme přednost odmítnutí. Abychom se vyhnuli odmítnutí, tak se do určitých akcí vůbec nepouštíme a druhému tím nedáme najevo, že o něj stojíme. Strach z odmítnutí je pro nás cennější nežli to, co můžeme dostat, a tak našeho partnera vlastně též odmítáme.

Nemůže pak cítit náš zájem o něho a zase dostaneme to, co chceme. Totiž odmítnutí…Při odblokováních s mými klienty procházíme častokrát situacemi z minulosti, kdy jsme přijali do života tento model “odmítnutí”, a k pochopení nám pomůže nějaká konkrétní situace z našeho života. Na první pohled je většinou vše dost beznadějné, neboť oni nám prostě nechtějí vyhovět a nemají na nás čas, ani zájemvyslechnout naše přání. Pokoušíme se různou manipulací a upozorňováním na sebe dosáhnout svého cíle, ale nic nefunguje. Dokonce si někdy ublížíme nebo něco poškodíme, aby se nám konečně věnovali. Pozornosti tím většinou dosáhneme, ale ne takové, jakou jsme si představovali. Ve většině případů při odblokováních docházíme k jednoduchému závěru a to: Kdybychom si přímo a jednoznačně řekli o to, co chceme… Proč to ale neuděláme? Je to zvláštní, ale z nějakého důvodu se za svoje požadavky nepostavíme. Již jsme si řekli, že nikdo nedělá nic, co nechce dělat, a proto převezměme zodpovědnost!

Proč se stále potřebujete takto cítit? Tedy odmítnutí… Nebylo by příjemnější očekávat to nejlepší a také to dostávat? Ale co ti druzí, možná se ptáte, nemusí přeci vždy chtít to, co chceme my? Samozřejmě, nejsme tady sami a musíme nechat druhým lidem svobodnou volbu v jejích rozhodování. Rozdíl je jen v tom, že jejich volbu nevnímáme jako odmítnutí. Máme jen novou zkušenost, že tudy prostě cesta nevede. Můžeme pak zkoušet nové možnosti,jak dosáhnou toho, cojsme chtěli. Nevyrábějte předem negativní program, který na podvědomé úrovnin druzi cítí a nemají pak nejmenší chuť vám vyhovět. Jak vnímáte například paní, která vejde do samoobsluhy, právě když zavírají, se slovy: “Pro mě už asi nemáte chleba, že?” Prodávajícím velmi snadno vyklouzne: “To tedy nemárne”, nebo podrážděně: “A proč bychom neměli?” Velmi často jsme si ve společenském kontaktu vykli vyhýbat se konkrétnímu vyslovení toho, co chceme.

Na ulici nás například oslovují lidé a spiklenecky se ptají: “Máte hodinky?” “Mám,” většinou odpovídám a kráčím dál. “Neuškodilo by trochu soli,” poznamená návštěva při jídle a očekává, že vyskočím a obsloužím je solí. Vzhledem k tomu, že ale solím málo, beru to jen jako jiný názor. Přátelé, chcete-li si přisolit, požádejte o sůl přímo!!! Dávejte svým záměrům jednoznačný smysl … žádejte a DOSTANETE!

Z knihy Poznaj svoj cieľ, Zděnka Jordánová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.