Kategórie
Energia

Šiesty zmysel…

68662_3656514071827_1050511769_n

Existuje tu vzláštní smysl, který je za všemi pěti smysly, tj. za hmatem, chutí, čichem, zrakem a sluchem. Je to duchovní smysl, šestý smysl, který dává význam dalším smyslům. Bez tohoto šestého smyslu jsou všechny smysly nesmylné. Když se lidé dívají, neuvědomují si, co vlastně vidí. Když poslouchají, nechápou, co poslouchají. Když mluví, neví, co říkají a někdy tak ze sebe vypustí nemilá slova, které ublíží druhým lidem. Když se dotýkají, neuchopují to, co cítí. Když něco ochutnávají, nerozpoznávají plně, co vlastně jedí. Toto všechno se jim stane,protože nebyli schopni rozvinout tento vzláštní smysl, kterým přidávají správný smysl všem 5-ti smyslům. Proto také často mluvíme o nesmyslné konverzaci, nesmyslném pozorování a nesmyslném životě vůbec. Když vyvynete svůj šestý smysl, život se stane plný významů.

Potom říkáme: „Tento člověk je senzibilní.“ Když se v tomto případě tomuto smyslu říká „senzibilita“ tak to znamená „uvědomování“.

Takový člověk v každém okamžiku ví, co dělá. a uvědomuje si, co bude každou hodinu dělat. Předběžně vnímá události, které se mu přihodí, protože mu to řekne jeho šestý smysl. Tento smysl je v plném pracovním řádu, nezanedbaný, nezneužívaný a není opovrhovaný. Svítí jako slunce. A když tento vnitřní smysl svítí jako slunce, celý svět září.

Proč se těšíte ze dne?

Protože tu nejsou žádné mraky, které by bránily slunci plně svítit. Když tu jsou mraky, které skrývají slunce, den je nudný a vše se vám zdá být mdlé a chmurné. Necítíte, že byste měli vyjít a něco dělat a tak sedíte uvězněni uvnitř, pijete kávu a marníte svoji energii. Když je slunce zářné, chcete vyjít. Nemůžete si sami pomoci, něco vás vytáhne. Cítíte se plní života! A stejným způsobem cítíte radost ze života tehdy, když je váš šestý zvláštní smysl otevřen a rozzářen. Děláte malé věci, které vám sami dávají dotyk radosti. I když si potřesete rukou s někým, cítíte opravdovou komunikaci dvou životů. Když se díváte na malou květinku, stimuluje to vaší komunikaci s životní silou. Vidíte, jak život roste, pulsuje a kvete. Vnitřní jemnosti života rozptylují vůni a barvu. I samotná květina vám může dát osvícení. Nedíváte se na květinu jako na běžný objekt, kdy ji chcete jenom utrhnout.

Zakládáte komunikaci mezi životem a životem.

Když sedíte na trávníku, cítíte stejnou věc. Velice jemně komunikujete s vnitřním životem a tímto způsobem se vyvýjíte. Stejně tak jako když praskne skořápka vajíčka a nový život přijde na svět i skořápka nevědomosti se zlomí a něco inteligentního povstane. Bohužel mnoho lidí se ani nedostalo za tuto skořápku a jsou tak odkázáni k smrti bez toho, aby vůbec kdy svůj život opravdu žili. Pouze když učiníte skutečný průlom, při kterém se díváte a vztahujete k vesmíru svým vzláštním smyslem, můžete pocítit a zažít skutečný život.

K tomuto účelu existuje v džinismu slovo k pojmenování tohoto zvláštního smyslu. Je jím pradžna. V jiných školách se tomu říká třetí oko nebo vyšší vědomí. Existuje mnoho rozdílných slov pro toto speciální uvědomění, pro pradžnu. S pradžnou překonáváte nevědomost a vaše vnímání je jiné. Věci sami prosvitnou ve vás. Všechno, co vidíte, se stane prostředkem k radosti, protože váš vnitřní mechanismus změnil nástroje a všechno, co spatřuje, odráží ve světle a radosti. Je to umění.

Malíř, který maluje poklidný život a přenáší živoucí kvalitu na své plátno, má tento vnitřní smysl vnímání. Není to jen jako číst něčí mysl nebo mít předtuchu o tom, kdo se vás chystá navštívit.

Toto všechno je pomíjející jev, pouhá telepatie, dětská hra a stává se to tehdy, když se mysl stane čistou. Čekáte na nějaký dopis a příští den vám pošťák doručí psaní, na které jste mysleli. Vaše mysl se zabývá osobou, kterou jste měsíce neviděli, a vyjdete na ulici a jakoby náhodou narazíte na tuto osobu. Máte sen ve kterém se vám zjeví nějaká neznámá tvář a za týden na to je vám osoba s touto tváří poprvé představena. Všechny tyto věci se dějí. Nicméně toto jsou pouze ukazatele síly a potence, kterou máme uvnitř sebe.

Musíme jít ale dále a rozvinout tuto vnitřní sílu tak, že všechno ve vašem životě zvučí štěstím, mírem a jasností. Potom bude esence ve vás vítat jakoukoliv výzvu. Budete si myslet: „Zde jsem, nechť příjde cokoliv. Mé srdce je schopné přeměnit všechny věci a vnést do nich vyrovnanost.“ Přijměte nyní tuto výzvu a ode dneška na ní pracujte. Řekněte si:„Nechť mi je dovoleno používat svůj vzláštní smysl, svůj vnitřní smysl, svoji moudrost a inteligenci, abych obrátil každou událost k radosti, pochopení a tvořivosti.“ Toto je výzva. Chopte se jí.

Vyzkoušejte to po dobu jednoho roku a uvidíte. Moudrost pradžny bude vámi sama prozařovat. Tento zvláštní smysl si žádá neustálé správné používání. Když vám sundávají sádrový obvaz z ruky, kterou jste si zlomili, tak i když se budete snažit napnout svaly v ruce, nebudete toho zpočátku schopen. Vaše ruka se stala neužitečnou. Abyste ji dostali zpět k její pracovní funkčnosti, musíte ji masírovat a cvičit s ní každý den po nějaký čas. Potom bude ruka schopna dělat věci pro vás.Stejně tak lidé, kteří nepoužívají tento zvláštní smysl, zjistí po čase, že se tento smysl stal necitlivým. Ve skutečnosti je u většiny lidí tento smysl sterilně umrtven, takže si ani nemyslí, že by něco takového mohli vlastnit.

Říkají: „Mistři tento smysl mají, ale my ne.“ Přijmou představu, že jsou pouhými smrtelníky a žijí bez potřeby prokouknout tuto nevědomost. Říkám tomu duchovní krach, kde si člověk neuvědomí, nepochopí a nepocítí vnitřní inteligenci, která je podstatou tohoto vesmíru.

Velcí učitelé nemají potěšení z poct a uctívání, které jim dávají lidé. Nejsou na této zemi proto, aby naslouchali lichotkám. Slova chvály pro ně nic neznamenají. Jsou tu proto, aby ukázali lidstvu, že pradžna je vrozeným právem každého člověka, jenž má tuto sílu uvnitř sebe, a tudíž musí cvičit, aby ji probudil. Může to trvat nějakou dobu a vyžaduje to trpělivost. Jestliže se začnete příliš rychle hýbat a stahovat svaly u právě vyndané ruky ze sádry, můžete ji opětovně zlomit a dostat se tam, kde jste byli. Musíte s ní začít fungovat pomalu a postupně.

S touto vnitřní energií musíme zacházet stejným způsobem. Vyhraďte si nějakou dobu ráno a večer pro sebe. Cesta do neznáma je vždy záležitostí niternou a individuální. Nemůžete tam jít s davem. Když jste sami a mluvíte sami k sobě, zeptejte se: „Kdo jsem já? Jaké jsou moje zvyky a mechanismy? Dávám každý den podnět k nešťastnému způsobu života nebo mám nějakou vnitřní schopnost a um přeměnit nepřijemné události v radost a štěstí? Mám tuto dovednost? Jaký je důvod toho, že ji nemám? Kdo nebo co zastavuje můj vývoj?“

Toto je lekce, která zde musí být naučena. Nepřičítejte vinu ztráty štěstí jiným lidem, protože byste začali vinit hned svoji matku, otce, učitele nebo někoho jiného. Nezůstávejte u těchto závěrů. Po pravdě řečeno vás to zraňuje, když zakotvíte ve víře, že jiní lidé jsou příčinou vašeho neštěstí. Jelikož nejste schopni analyzovat situaci a nahlížet přímo na skutečnost takovou, jakou je, začnete si připouštět tyto výmluvy. Racionalizujete si pravé pochopení. Proto v sobě musíte vyvinout takovou opravdovost a chuť po změně, abyste mohli zlomit své bariéry negací a iluzorních představ.

Buďte pozitivně naladěni a řekněte si: „Chci být dnes v každém případě šťastný. Nenechám si zničit svůj den někým jiným. Nedopustím promarnit již ani jeden den v mém životě. Každá hodina je drahocenná a plná významů.“

 Ve skutečnosti je každý den, který obdržíte, požehnáním. Ráno začněte takto: sedněte si a začněte se soustředit na sebe. Pociťujte, řekněte si a věřte tomu, že:„ tady všude je pradžna a že je také uvnitř mne a že i já ji mohu probouzet a cvičit. Vzkřísím ji, přijmu ji a začnu ji používat po celý svůj den, v práci, kanceláři, autobuse nebo v metru, se všemi mými spoluzaměstnanci, přáteli a společníky. I když mně někdo předá negativní vibrace, spálím je a obrátím je k pozitivní konstruktivní energii.“ Je to velice důležité rozhodnutí, které vyžaduje mnoho odvahy k uskutečnění. Právě se svým vzláštním smyslem můžete dobýt své vnitřní nepřátele. Potom zjistíte, že vaši vnější nepřátele nebudou vaším problémem.

Když máte toto vnitřní uvědomění, vnější vlivy přestanou být omezujícím faktorem. Váš postoj je přemění do pozitivních vlivů. Tato metamorfóza není dosažena intelektuálním gymnastickým cvičením. Je uskutečněna plně skrze uvědomění, kdy se střetáváte se všemi aspekty života a činíte z nich momenty radosti, kdy používáte svůj zvláštní smysl, který oživí všechny další smysly a všechny věci kolem.

Dovolme si učinit zásadní změnu ve světě tím, že si začneme uvědomovat naší přirozenou Podstatu, naše skutečné Já všude, kde budeme. Poznejme, že naše cesta na tuto planetu a život na ní spočívá v neustálém zakoušení naší Esence. Nechť všichni pochopíme vnitřní význam této velicejemné vnímavé smyslové schopnosti a slavíme život v nadšeném entusiasmu.

Z knihy Poznajte kto ste Šrí Gurudev Čitrabhanu

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.