Kategórie
Život sám o sebe

Partnerské vzťahy…komunikácia

imagesPartnerské vzťahy a manželstvo bez problémov a hádok nemusia byť nevyhnutne dobré ,aj keď je to pre mnohých zatiaľ len nedosiahnuteľný sen. Inými slovami, resp. v konečnom dôsledku to často znamená, že vzťahy, v ktorých sa vyskytujú hádky a problémy, nie sú dobré.

Tento postoj je znakom spoločnosti, ktorá sa vyhýba konfliktom.Nejde však o to, vyhýbať sa konfliktným situáciám, hádkam a problémom, skôr treba nájsť cestu, ako sa k nim postaviť. Náš život podlieha ustavičným zmenám, ktoré sa nevyhýbajú ani vzťahom. Nemožno sa vyhnúť situáciám, ktoré sú pre nás nové a s ktorými si v prvej chvíli nevieme poradiť. Odmietať ich, lebo možno prinesú hádky a problémy, nie je žiadnym riešením a vedie to iba k potláčaniu a zakrývaniu problémov. Skôr či neskôr z toho vyplynú zdanlivo neprekonateľné konflikty, pred ktorými partner uteká alebo radšej vzťah končí, než by im mal čeliť. Partneri cítia psychickú záťaž, a to len preto, že sa vyhýbajú výmene názorov. ” Zmyslom partnerského vzťahu nie je viesť pekný, pohodlný a bezkonŕliktný život, ale spoločne sa zdokonaľovať. A práve výmeny názorov, ktoré sú často príčinou problémov, je potrebné využiť na rozvíjanie vzťahu.

Predpokladom na to je vzájomná komunikácia, trvalé duchovné odovzdávanie sa. Deti to robia prirodzene, kým nie sú ovplyvnené výchovou a okolím. Vedia jasne vyjadriť čo sa im niečo nepáči, pýtajú sa, keď chcú niečo vedieť a podelia sa s nami o všetko, čo ich oslovilo a čo je pre nich dôležité. Väčšina dospelých už túto  schopnosť stratila. Dôvody toho sú rozmanité, vznikajú najmä zo strachu pred konfliktmi.

Dospelí majú strach pred odmietnutím a možnou stratou, ale v konečnom dôsledku je to následok ich správania. Neschopnosť ukázať svoje pocity môže vyústiť až do odmietania a odcudzenia, ktoré postupne vzniká vďaka nedostatočnej výmene názorov, pričom tento stav sa od skutočného rozchodu odlišuje len navonok. Ak sme pripravení vzájomne si vymieňať pocity, sú pravidlá komunikácie ľahké. Obaja partneri si musia uvedomiť, že ich myšlienky a pocity sú len ich vlastnými predpokladmi. To, samozrejme, platí aj pre myšlienky partnera.

Každý človek má jedinečný uhol pohľadu. Ak vychádzame z toho, že partnerský vzťah je prostriedkom nášho vlastného vývoja a všetky životné okolnosti vrátane partnerových odrážajú len naše vlastné bytie, môžeme zabudnúť na akúkoľvek kritiku a vzdať sa pokusov zmeniť toho druhého.To sú predpoklady skutočnej komunikácie a až po ich splnení môžeme začať opravdivo načúvať. Mať vždy pravdu a robiť falošné kompromisy – na to treba zabudnúť. Spoločné riešenie môžeme nájsť len vtedy, keď z bojiska obidvaja vyjdeme ako víťazi.Keď sa chcete s partnerom podeliť o svoje myšlienky, musíte byť iniciatívny a nečakať na vhodný čas a miesto. Odvážte sa kedykoľvek povedať, čo si myslíte a vyjadriť, čo cítite.

Motivujte svojho partnera k podobnému správaniu a nežite len tak vedľa seba. Ak by vyšlo najavo, že sa k sebe nehodíte, radšej sa rozíďte hneď a nie po ďalších nenaplnených rokoch. Prekazíte si tak príležitosť nájsť iný, spokojný vzťah. Zdieľať svoje myšlienky a pocity hocikedya bez posudzovania je schopnosť, ktorú si môžete vo vzťahu výborne osvojiť. Bez tejto schopnosti je vydarený partnerský vzťah nemožný.

Z knihy Prečo je toľko vzťahov nezdravých Kurt Tepperwein

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.