Kategórie
Príbehy

Adventné obdobie…

advent-usaKaždý sviatok zo sebou nesie určité posolstvo. Kiežby bol každý deň nejakým sviatkom, aby ľudia boli k sebe milší a priateľskejší ako v toto predvianočné obdobie.

Vianočné posolstvo má svoju hĺbku a dáva zmysel nášmu životu. Je to  oveľa viac než ligotavé zlaté pozlátko. Na Vianoce sa narodil Kristus Pán. Nebom i zemou zaznelo to známe “Sláva na výsostiach Bohu a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle!“ Pán Ježiš prišiel na tento svet, Boh sa stal človekom, zažíval realitu ľudského života, jeho radosti, ale aj biedy a bôle. Naplnil Otcovu vôľu a išiel cestou kríža. Zomrel a na tretí deň vstal z mŕtvych, vstúpil na Nebesá, sedí na pravici Božej, odkiaľ príde súdiť živých i mŕtvych.

Toto všetko musíme vidieť, ak chceme pochopiť hĺbku vianočného posolstva.

 Veď On prišiel, aby hľadal a spasil, čo bolo a zahynulo.  J. M. Lochman píše: “Ľudský život nemôže žiť len každodennými problémami. Vo svojej základnej ľudskej identite je obrátený k niečomu, čo každý deň prekračuje a presahuje. K niečomu, čo trvá a zároveň dáva životu jeho ľudskú dôstojnosť a totožnosť.” My vieme, že to niečo má konkrétnu podobu. Dielo narodeného Spasiteľa Pána Ježiša Krista dáva nášmu životu zmysel.

Vianočné obdobie začína Adventom.

Advent (z latinského „adventus“ – príchod) znamená príchod Krista, ktorý túžobne očakávame. V prvom rade sa kresťania pripravujú na slávenie Vianoc, tajomstvo vtelenia. Chvália Boha, ktorý tak miloval svet, že poslal svojho Syna. Je to obdobie mieru , pokoja a radosti.

Advent kresťanom pripomína, že Kristus príde. A život veriacich je neustálym a bdelým očakávaním tohto príchodu.

Nejde iba o to, aby si pripomenuli historickú udalosť, ktorá sa stala pred 2000 rokmi v malej judejskej dedinke. Oveľa potrebnejšie je pochopiť, že celý život musí byť adventom, bdelým očakávaním nového konečného príchodu Krista.

Adventný veniec – symbol adventného obdobia

Symbolom adventného obdobia, ktoré trvá štyri týždne, je adventný veniec so štyrmi sviecami – tie sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Prvú zo štyroch adventných sviečok na tradičnom adventnom venci sme už zapálili. Postupne do Vianoc sa zapaľuje jedna sviečka za druhou. Najčastejšie sú sviečky tmavomodré alebo fialové, symbolizujúce liturgické farby adventných nedieľ. Cirkevný rok sa v Katolíckej cirkvi končí sviatkom Krista Kráľa a adventom sa začína nový cirkevný rok.

Adventné obdobie

Štvortýždňové obdobie adventu je pre veriacich najmä časom duchovnej prípravy a pokánia pred slávením Vianoc, radostnej spomienky na Narodenie Pána. V tomto období sa veriaci v katolíckych, evanjelických a ďalších kresťanských chrámoch schádzajú k modlitbám a zamysleniam, konajú sa v nich aj mnohé adventné koncerty. Chrámové rúcho v advente je fialové.

Prvá adventná nedeľa je súčasne v Katolíckej cirkvi začiatkom nového liturgického roka a už tradične aj dňom celocirkevnej zbierky na charitu. Východné (pravoslávne) cirkvi vrátane gréckokatolíkov nazývajú pôstné obdobie pred Vianocami Filipovka, pretože sa začína po sviatku svätého Filipa. Je o niečo dlhší ako advent – jeho trvanie je pevne stanovené na štyridsať dní.

Obsah adventnej doby výstižne vyjadrujú staré adventné piesne “roráty ” zostavené podľa biblických textov, prevažne prorockých. Roráty sa začínali pred svitaním a pripomínali, že pred narodením Krista ľudstvo „kráčalo v tmách“ (Iz 9,2). Názov roráty pochádza z najznámejšej latinskej adventnej piesne pochádzajúcej zo 16. storočia z Francúzska: „Rorate caeli Desuper …“ („Rosu dajte nebesia zhora …“).

Adventná doba nie je len časom nákupnej horúčky. Má predovšetkým svoj duchovný obsah. Vyzýva k stretnutiu s Kristom v každodennom živote a pripravuje na jeho slávny druhý príchod.

Symbol adventu, veniec, je od nepamäti symbolom víťazstva a kráľovskej dôstojnosti. Aj Biblia hovorí o venci ako o prejave úcty, radosti a víťazstva. Adventný veniec vzdáva hold tomu, ktorý je očakávaný, a ktorý zároveň prichádza ako víťaz, ako kráľ a osloboditeľ.

Rozlievajúce sa svetlo z horiacich sviec vyjadruje prichádzajúceho Krista, ktorý rozptyľuje temnotu a strach, pretože on je „Svetlo sveta“ (Jn, 8,12).

Obdarovanie

Zvyk obdarovať sa je tak úzko spojený s Adventom, že si mnohí myslia, že ide vlastne iba o to : …a čo by boli Vianoce, keby sme nemali tú radosť niekoho iného urobiť šťastným?

Sv. Pavol cituje Ježiša slovami: „Blaženejšie je dávať ako prijímať.“ Veď v konečnom dôsledku darovanie vychádza z nášho vedomia, že Boh nás obdaroval a že tento dar chceme dávať ďalej. Ak správne dávame, tak nemožno proti darovaniu nič povedať. Darom máme vyjadriť lásku, ktorú cítime k druhému tak, že sa do tohto druhého vžijeme. Potom to ani nemusí byť ten najdrahší darček.

Advent je obdobie, kedy by sme sa mali utíšiť, nájsť pokoj vo svojich srdciach a načúvať duševnej láske, ktorú cítime vo svojom vnútre. Vianoce sú o láske medzi ľuďmi, sú spomienkou na tých , čo už nie sú medzi nami a preto si buďme bližší aspoň počas týchto vzácnych chvíľ. 😉

K Vianociam patria aj kolegdy, tak jednu vám ponúkam.

DAJ, BOH, ŠŤASTIA TEJTO ZEMI

Daj, Boh, šťastia tejto zemi, všetkým ľudom v nej. Nech im slnko jasne svieti každý boží deň. Nech ich sused v láske má, nech im priazeň, pokoj dá. Daj, Boh, šťastia tejto zemi, všetkým ľudom v nej.

Daj, Boh, šťastia celej zemi, všetkým národom.  Nech im svetlo hviezdy lásky ožiaruje dom. Hladným chleba dobrého, chorým zdravia pevného. Daj, Boh, šťastia celej zemi, všetkým národom.

Dopraj, Bože, svojmu dielu večné trvanie. Nech sa samo nezahubí, všetci prosíme.  Rybám čistej vody daj, vtáctvo a zver zachovaj. Dopraj, Bože, svojmu dielu večné trvanie.

A týmto vám želám krásne adventné obdobie plné pokoja radosti a porozumenia. 😉       anitraM

11 replies on “Adventné obdobie…”

Každý jeden deň je Sviatok, záleží iba na nás ako si ten Sviatok vytvoríme a užijeme. 😉 Krásne a pokojné adventné obdobie praje všetkým, a tým aj Martinke slobodná cesta 🙂

Páči sa mi

Je to mesiac zázrakov…….Aj keď sa nevie presne kedy sa Ježiš narodil ,presne je to obdobie stájenia ovcí teda od Novembra do Februára,ale cirkev to určila aby prekryla pohanské sviatky Rimanov,Slovanov,Židov a Keltov.Podstata však zostala.Naše sviatky spolu s českými,polskými a maďarskými vychádzajú z rituálov starých Slovanov,len sa do toho vložili svätý.Nič to však nemení na sile týchto dní,lebo sme v dobrej konštalácii,vtedy,práce je pomenej,utícha ruch a preto sme vnímavejší.Tak teda zázrak každý deň pre všetkých,nech si uvedomíme silu chvíle a čaro očakávania……………….R

Páči sa mi

Čo ja ako som to pekne napísal 🙂 , ale ty ako si to pekne napísala 🙂 🙂 🙂 ……………………………………………….pohodičkový a veselý večer plný pokoja.R

Páči sa mi

Toto bola moja najobľúbená pesničk a počas strednej. Angličtinár nám v predvianočnom období púšťal anglické pesničky a my sme tiško počúvali. 🙄

Je naspievaná vo veľa verziach, ale tebe ju posielam od Celine, lebo ju máš rád. 😳

Páči sa mi

Som stará škola a mám zapísané v hlave tie konunistické spievanky,lebo mi to vonia všetkým vianočným,frontami na kapra,mandarinky atď……….


a

Aj keď boli komanči mišuge Vianoce viac voňali,,boli sviatočnejšie,darčeky skromnejšie,spievanie pod oknami,koledy,spokojnosť,rodinná pohoda bez stresu i napriek tomu že 24.12. bol obyčajný pracovný deň.Proste komanči odlepili z výkladov Auroru a nacapili vianočnú výzdobu,nazvali to sviatkami mieru a pokoja,ale naozaj tak bolo.Teraz nám vtĺkajú slobodu a je to NEOotrokárstvo na N-tú a tá voňa orieškov a ovocia chýba………………..

ďakujem Maťka pekné 🙂 Dobrú.R

Páči sa mi

ahojky…..
Aké je to milé prečítať si písmenká po dvoch rokoch 🙂 Porovnať ich so svojim súčasným myslením , ale to vnímanie sa nezmenilo.Teraz ide v kinách krásny český film Křídla Vánoc http://www.youtube.com/watch?v=ApPDfzzAbI8
K filmu je krásna pesnička a Kryštof s ňou pozbieral veľa českých Slavíkov http://www.youtube.com/watch?v=_spfCq_FAFE
…….tak nech si želáme naozaj to čo chceme a stretnete sa všetci pri sviatočnom stole všetci a nezabudnete ani na prázdny tanier pre náhodného hosťa , či stratenú dušičku a vládne rodinná pohoda……
Krásny Advent všetkým a pozdravujem i Martina 🙂 a erhu 🙂 a Lilah 🙂 a Duška 🙂 a celú zemeguľu…….R

Páči sa mi

Radko ďakujem za želanie… ♡ Krídla vianoc som videla ukážku a tiež sa mi páčila,.Určite si ju pozriem. Nechcelo sa mi nič nové vymýšlať, nejako nestíham, tak som dala to isté z minulého roka. Tiež som čítala s úsmevom tie komenty 😛

Tak krásny advent aj tebe. ♡ ♡ ♡

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.