Kategórie
cesta k sebe

Emocionálne kotvy a ich využívanie…

12b4d37b65_85162097_o2Pokud jste vybaveni dostatečnou mírou sebeuvědomění, důležitou složkou emocionální inteligence, víte, že kotvení vlastně běžně děláte: každý z nás používá při přípravě na nějakou událost či výkon své drobné rituály. V práci, doma, při zábavě. Někdo, potřebuje-li se hluboce zamyslet, si pomáhá mnutím nosu, nebo ušního lalůčku. Jsou lidé, kteří se uklidňují cigaretou, jiní hlubokým nádechem. A tak dále, a tak dále.

Máte-li také dostatečnou míru sociálního uvědomění – další ze složek emocionální inteligence – určitě jste si všimli, že experti, a je jedno, zda jde o vynikajícího sportovce, umělce či učitele, se na svůj vrcholný výkon vždy připravují pomocí nějaké kotvy. Skokani do výšky, lyžaři, vzpěrači, houslisté, klavíristi, malíři, herci, prezentátoři, manažeři i lídři – ti všichni dělají před svým výkonem různá „magická” gesta, kterými se připravují na svůj vrcholný výkon. Cítí, že uvedou-li se předem do adekvátního vnitřního stavu, jejich myšlení a tělo bude následovat. Jejich celé tělo, myšlení i emoce budou v synergické jednotě připraveny na to, co je čeká.

Někteří lidé dělají kotvení stavů neuvědoměle, někteří uvědoměle. Vzhledem k dopadu, který kotvení na výkon každého z nás má, je lepší to dělat profesionálně. Pro všechny ty, kteří potřebují dosáhnout vrcholných výkonů, a platí to nejen při vedení lidí, je důležité nenechat události náhodě.

To znamená, že musíte nejdříve vědět, jakého stavu chcete kotvením dosáhnout. Dále musíte odhalit váš individuální efektivní spouštěcí mechanismus daného procesu. A nakonec je důležité, abyste si dané propojení stavu s kotvou dostatečně upevnili.

V této kapitole se to všechno naučíte. A to za jediným účelem: posílení další oblasti vaší emocionální inteligence, oblasti vedení sebe sama (self-management).

Každopádně podtrhuji, že kotvení stavů není žádná magie, či zaklínání; je to pouhé využití znalostí toho, jak složky našeho lidského systému fungují. A kromě toho, jak již bylo uvedeno na začátku, stejně to my všichni již dávno děláme …

V neurolingvistickém programování (NLP) se pod kotvením rozumí proces asociace vnitřního stavu s nějakým vnějším, nebo mentálním spouštěcím mechanismem: spouštěcí mechanismus vyvolává určitý vnitřní stav. Například konkrétní představovaný obrázek v nás může vyvolat určitý vnitřní pocit.

Kotvení je proces asociace (propojení) vnitřního stavu s vnějším, nebo vnitřním spouštěcím mechanismem. Smyslem kotvení je použitím spouštěcího mechanismu dosáhnout žádoucího vnitřního stavu.

Pojďme si nyní celý proces kotvení podrobně krok za krokem projít.

Kotvení emocionálních stavů

1. rozhodněte se, co chcete

V prvním kroku si vyberte stav, který chcete mít. Stav, který je pro vás osobně důležitý.

Některé stavy pro vás pravděpodobně představují určitou výzvu. Pro sangviniky je to často pocit vnitřního klidu, pro flegmatiky naopak stav jistého vzrušení, nabuzení, nadšení. Někdo potřebuje se potřebuje připravovat na kreativitu, jiný na logické přemýšlení, další potřebují trpělivost, jiní empatii…

2. otestujte požadovaný stav

Nyní si vzpomeňte na situaci, kdy jste již v takovém stavu v minulosti byli. Vstupte mentálně do této vaší zkušenosti a znovu si ji prožijte. Pokud nevíte jak, zopakujte si nejdříve minulou kapitolu a naučte se to.

Pokud máte pocit, že se vám do požadovaného stavu daří vejít dobře, ukončete jej a udělejte separátor. Pokud ne, zkoušejte to znovu.

3. zvolte vhodnou kotvu

Kotvou, spouštěcím mechanismem, může být v podstatě cokoliv: nějaký obraz, konkrétní zvuk, kinestetický pocit, nebo specifická chuť či vůně, a to bez ohledu na to, zda jde o vjem skutečný, či pouze představovaný.

Vaše kotva pro daný stav by měla být unikátní, nenápadná, zapamatovatelná a funkční. Unikátní proto, aby se nespojovala ani s vaším běžným každodenním chováním, ani s nějakým jiným vaším stavem. Nenápadná by měla být proto, abyste nevzbudili při navozování stavu nepřiměřenou pozornost.

Pro začátek je pro většinu lidí nejjednodušší použít kinestetickou kotvu. Stisknout si jednou rukou nějaké místo na druhé ruce, třeba prst, nebo zápěstí, nebo předloktí, nebo spojit prsty jedné ruky neobvyklým způsobem.

Troufáte-li si na to, přidejte ke své kinestetické kotvě ještě kotvu auditivní Řekněte si v duchu nějaké unikátní, zapamatovatelné slovo, nebo si představte nějaký pro vás neobvyklý zvuk.

Můžete si samozřejmě přidat i kotvu vizuální. Pro začátek však doporučuji se omezit na jednu, maximálně dvě kotvy.

4. proveďte kotvení

Vstupte do požadovaného stavu. Prožívejte jej naplno. Až budete mít pocit, že pocit požadovaného stavu dostoupil vrcholu, použijte svoji kotvu. Pokud jich máte více, použijte všechny.

Je důležité se pokusit navodit si co možno „nejčistší” požadovaný stav. Nejčistší v tom smyslu, že není rušen jinými emocionálními stavy; mohlo by se totiž stát, že byste zakotvili jiný, než požadovaný stav.

Je také velmi důležité použít kotvu v okamžiku, kdy váš pocit z požadovaného stavu je co možno nejsilnější, a nikoliv až v okamžiku, kdy daný pocit již slábne. To proto, abyste místo stavu samého nezakotvili vystupování ze stavu.

Vystupte ze stavu a udělejte separátor. Zde není třeba spěchat, udělejte to přirozeně a nenásilně.

5. upevněte kotvení

Zopakujte si nejméně třikrát cyklus vstup do požadovaného stavu, zakotvení, vystoupení ze stavu a separátor. To proto, aby se vaše asociace kotvy s emocionálním stavem dostatečně upevnila. Pochopitelně, že je velmi důležité neměnit pro daný konkrétní stav kotvu. Platí: ke každému stavu mějte jednu unikátní kotvu. Budete-li si chtít zakotvit ještě jiné stavy, použijte na to zcela určitě kotvu jinou.

Posilování a používání kotev

Kotvy je důležité opakovat; jedině tak se zaručeně mohou stát účinnými: opakování zvyšuje pravděpodobnost opakování. Tak totiž neuroasociace fungují.

Poměrně častou chybou je neplýtvat s tímto nástrojem a schovávat si kotvy na dobu, až bude opravdu nejhůře. Nikoliv. Kotvy je třeba použít při každé příležitosti k jejich použití. Tak se posilují. A pokud se příležitost neobjeví, trénujte kotvení vašich oblíbených zdrojů alespoň pro jejich zachování. Budou k dispozici, až je budete opravdu potřebovat.

Kotvy používáním sílí, nepoužíváním slábnou.

Kotvení emocionálních stavů, které jsme si ukázali, je jednoduchým a přitom silným nástrojem pro vyvolání stavu, který je v souladu s výkonem, který před vámi stojí.

Tím však kotvení stavů nekončí. S kotvením stavů jsou bezprostředně spjaty další techniky techniky neurolingvistického programování (NLP), jako je řetězení kotev, hromadění kotev a bourání kotev. Kotvení stavů lze navíc s úspěchem používat i v další složce emocionální inteligence – managementu vztahů, to jest při vlastním vedení lidí. To však již přesahuje rámec této kapitoly. Ty z vás, které to zajímá již nyní, odkazuji na specializovanou literaturu nebo kurz neurolingvistického programování.

Zdroj: Martin Hájek

Podobné:

Emočné majstrovstvo

Využívate vo svojom živote kotvy?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.