83855941_d08f51Všetci sa občas dostávame do labyrintu a blúdime, až nenájdeme cestu von, alebo cestu k sebe. Dopozerala som film Labyrint natočený podľa knihy Kate Mossovej. Kniha je určite oveľa pútavejšia, ale na mňa hlboko zapôsobil aj film rozložený do dvoch častí. Prelínajú sa v ňom minulosť a pritomnosť istej ženy, ktorá bola spojená s tromi knihami Svätého grálu. 

Hlavnými hrdinkami sú dve inteligentné ženy: 17-ročná Alaïs Pelletierová z francúzskeho mesta Carcassonne 13. storočia a mladá doktorka Alice Tannerová zo súčasnosti. Ich dobrodružstvo jedinečným spôsobom prepojí ich životy naprieč stáročiami histórie. Na obe čaká spoločný osud, náročná úloha, pri plnení ktorej budú musieť preukázať odvahu, výdrž a odhodlanie.

V stredovekom aj modernom juhozápadnom Francúzsku sa postupne odhaľujú dávne i nové tajomstvá, ktoré nikdy nemali vyplávať na svetlo sveta. Každé z nich sa sústredí na tri ukryté knihy – Knihu slov, Knihu jedov a Knihu čísiel. Tieto knihy spoločne ukrývajú kľúč ku Svätému Grálu, ktorého pôvod sa odvíja od čias starovekého Egypta tisícky rokov pred narodením Krista.

Alaïs a jej najbližší bojujú v 13. storočí za uchovanie tajomstva. Mladé dievča rýchlo pochopí, že nikomu nemôže dôverovať a že jej krutá a manipulatívna sestra Oriane je jej najväčšou nepriateľkou. Alice medzitým v modernom svete podstupuje preteky s časom, aby spojila jednotlivé časti skladačky, ktorá ukrýva dlho utajovaný príbeh o jej pôvode a histórii jej rodiny.

Ak sa k tomuto filmu, či knihe dostanete..vrelo odporúčam. 😉

Dávnejšie som pozerala film Faunův labyrint, nebol tak pútavý ako tento , ale istým spôsobom ma zaujal tak isto.

158981856_37b53cTento rok bol natočený nový film Labyrint-Útek  a ten si idem pozrieť. 😉

Podzemní výtah Thomase vyvezl na louku obklopenou vysokými zdmi. Vůbec na nic si nepamatuje, dokonce si zpočátku nevzpomíná ani na vlastní jméno. Hned po příjezdu jej přivítá skupina dalších mladíků, které již dříve potkal stejný osud.

Vytvořili zvláštní komunitu, která se na tom podivném místě snaží přežít a zároveň neúnavně hledá únikovou cestu. Možnost utéct mají každé ráno, kdy se ve zdi otevírá obrovská brána. Ta jim však pouze umožňuje vstoupit do obrovského a neustále se měnícího bludiště, které jejich nový domov obklopuje. Nejlepší a nejodvážnější běžci hledají cestu ven a postupně mapují jednotlivé části labyrintu.

Mají na to jen čas vymezený denním světlem, večer se brána uzavírá a kdo se nestihne včas vrátit, mezi stěnami labyrintu nepřežije. Zůstane po něm jen přeškrtnuté jméno vyryté na stěně. Labyrint se totiž v noci mění na děsivé místo plné nejrůznějších nástrah, kvůli nimž se pravděpodobnost přežití v jeho útrobách limitně blíží k nule. Thomase přesto bludiště neustále přitahuje.

Možná za to může i fakt, že je jiný než ostatní chlapci. Jemu jedinému se zdají podivné sny o minulosti a o záhadné organizaci skryté pod zkratkou W.C.K.D. Navíc právě jeho jméno vykřikne nový pasažér, kterého přiveze další výtah. K překvapení všech to ale není chlapec, ale dívka (Kaya Scodelario). A právě ona možná drží klíč od brány jejich vězení.(CinemArt)

Natrafila som ešte na Labyrint lží, Rudý labyrint, ale tie si pozriem neskorej, aby som sa do nejakého nezamotala. 😀

 

Reklamy