Kategórie
Liečenie

Důležitost činnosti štítné žlázy

stitna_zlazaPoměrně málo lidí ví, kolik se dá dosáhnout jógou s malou námahou. Jóga vyžaduje jen vytrvalost od těch, kteří pomocí ní chtějí dosáhnout pokroku. Nyní dozrála doba k tomu, aby lidstvo nahlíželo na svět nejen z materialistického hlediska, nýbrž aby se naučilo vážit si věcí vyšší přirozenosti. Obecný vývoj člověka bude urychlen záhy rozvojem na duchovní úrovni. Brzy se pozná, že člověk je čistým duchem a že se musí dívat na materialismus jako na předběžné školení, kterým se seznámil se zákony přírody ve svém nitru právě tak jako v zevním světě. 

Pozná se, že „člověk, ten neznámý“ v sobě skrývá daleko hlubší tajemství než celý ostatní vesmír a že je největší hádankou, která se má v tomto životě rozluštit. Od nepaměti jógini probádali neznámé hloubky lidské bytosti a výsledky svého výzkumu předložili světu. Je zarážející s jakou přesností znali anatomii těla a také duše, s jakou vědeckou dokonalostí – které dosud ani dnešní lékařská věda nedosáhla – poznávají a rozumějí funkcím celého toho systému. Hatha-jógini, kteří jedinečně ovládají své tělo a dokonce vědí, jak libovolně prodloužit svůj život, poučují ty, nad jejichž zdravím chtějí bdít, jak lze zcela jednoduchými cvičeními zajistit si sílu a zdraví.

Skvělou myšlenkou, která přináší blahodárné účinky, je pozice viparita-karani, která se dá lehce provádět. Pro lidi, kteří žijí v uštvaném světě, je toto cvičení nezbytné, neboť umožňuje regulaci důležitého časového centra v lidském těle, které známe jako štítnou žlázu. Je dobře známou skutečností, že nedostatečný vývoj a nedostačující funkce této žlázy přináší s sebou u dětí známky slabomyslnosti. Nedostatečná činnost této žlázy způsobuje pomalost v myšlení a mluvení, přičemž nadměrná činnost této žlázy se projevuje v rychlém myšlení a téměř nezvladatelném sklonu k mluvnosti a pracovitosti, což vede v mnohých případech ke koktavosti, neklidu, nervozitě a dokonce k srdečním potížím.

Tělo nervózního člověka potřebuje velké množství kyslíku pro nadměrnou funkci časového střediska (štítné žlázy). Chybí-li tělu kyslík, musí srdce pracovat v témže rychlém tempu jako štítná žláza, aby krev mohla rychleji obíhat a opatřit celý systém od mozku až po prsty u nohou dostatečným množstvím kyslíku a výživných látek. Také v těchto případech se všechno uvede do pořádku v krátkém čase cvičením viparita-karani.

Předrážděný mozek se rychle uklidní, nervy pozbudou dosavadní napětí a srdce, společně se životně důležitou štítnou žlázou, se regeneruje. V této „obrácené pozici“ probíhá také čas opačně, to znamená: mládneme. Vrásky a záhyby v obličeji se vyrovnají, zachlazení se bez námahy odvrátí, šedivé vlasy mizí a celý systém se nabije pranou neboli životní silou. Hatha-jógini dosahují podivuhodných výsledků způsobených prodloužením doby cvičení viparita-karani.

S velkou vytrvalostí setrvávají v této pozici a uvolňují tím síly, které omlazují celé tělo a udílejí jóginovi časem nedotknutelný výraz. Někteří vypadají tak mladě, jako by jim bylo 25 let, ačkoliv je jim ve skutečnosti dávno přes 60. Toho dosahují ovládáním štítné žlázy. Velké sluneční pletivo neboli surya-nadi leží v pupečním kořeni, zatímco místo čandra-nadi neboli měsíční centrum leží na kořeni ponebí v ústech. V symbolickém způsobu mluvy se dá říci, že surya neboli slunce spotřebovává životodárný nektar, čímž délka života každého člověka je den ze dne energií, která člověku propůjčí oduchovnělý výraz. Toto cvičení mu také umožní dlouho žít.

Ležíme na zádech, zdviháme tělo a podepřeme boky rukama. Lokty spočívají na zemi. K tomu cvičíme dech břichem. Po několik minut zůstaneme v této pozici. Jakmile instinktivně cítíme potřebu, vracíme se pomalu do vodorovné polohy. Cvičíme podle návodu ve spisu Sport a jóga.

Sebavýchova jógou  Selvarajan YESUDIAN

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.