Kategórie
Bylinky

Zelerový nápoj zdravia

Náhodu som videla reklamu na odšťavovač a zaujala ma myšlienka, vyskúšať kombináciu zeleru a pomaranča ako zdravého nápoja. Síce v reklame použili zelerové listy a stonky, ja som siahla po koreni, lebo zelené časti sú momentálne nedostupné a tie si radšej vychutnám  vypestované doma v záhradke. 😀 Dnes som k pomaranču pridala aj trocha červeného grepu a veľmi som si pochutila. Zeler je silno aromatický, preto  si ho nedávam tam veľa, vraj je aj alergén, takže ho miešam primerane. Rozmixujem ho s 2 dcl vody, pridám jeden pomaranč pekne šťavnatý a popíjam. 😉 Napadlo mi pozrieť sa, čo všetko obsahuje, lebo moje telo si ho vyžaduje samo. 😀

zeler2Záznamy o využívaní zeleru siahajú do dávnej histórie, keď sa vňať zbierala z divoko rastúcich rastlín. Poznali ho už starí Egypťania, Gréci i Rimania. Starí Rimania ho používali ako korenie do jedál a z listov zhotovovali smútočné vence. Už vtedy bol zaraďovaný medzi najsilnejšie afrodiziaká. K nám sa dostal v 17. storočí z Talianska. V strednej Európe je obľúbený buľvový zeler, ale napríklad vo Francúzsku, Španielsku a USA je skoro neznámy. Pestuje sa tam prevažne zeler stopkový.


Zelenina ako liek

Vysoký obsah vitamínu C robí zo zeleru ideálnu zbraň v boji proti chrípke a nachladeniu. Pokiaľ si doprajete čerstvú zelerovú šťavu, dodáte telu množstvo vitamínu, čím si celkovo posilníte imunitu. Vitamín A obsiahnutý v tejto zelenine podporuje tvorbu zrakového pigmentu, ktorý bráni vzniku šeroslepoty. Pre správnu zrážanlivosť krvi a mineralizáciu kostí je nevyhnutný vitamín K. Okrem celej skupinyvitamínov B v zelere nájdeme ešte vitamín E. Ten je pre telo významným antioxidantom, ktorý chráni pred voľnými radikálmi a vznikom niektorých druhov rakoviny.

Draslík, horčík, sodík aj vápnik

Na správnu činnosť nervov a svalov dohliada horčík. Navyše reguluje teplotu a pôsobí na vznik hormónov. Sodík spolu s draslíkom ovplyvňujú správnu hladinu tekutín v organizme.

Veľké zastúpenie majú i stopové prvky železo, zinok, jód a chróm. Chróm je nutný pre štiepenie sacharidov. Spoločne s inzulínom reguluje hladinu cukru v krvi, preto jeho nedostatok môže byť jednou z príčin vzniku cukrovky. Pre peknú pokožku a dobrý psychický stav je potrebný zinok.


Zeler ako liek

Zeler dokáže pomôcť nášmu telu vo viacerých oblastiach:

  • éterické oleje pôsobia proti baktériám v oblasti ľadvín a močových ciest a plesniam v tráviacom trakte
  • odstraňuje zápchu, pomáha liečiť bolesti kĺbov, žalúdočné vredy, dnu, reumu a artritídu
  • zelerové silice rozpúšťajú hlien, dezinfikujú sliznice a zabíjajú baktérie
  • pôsobí ako prírodné diuretikum, preto by mali byť v pozore ľudia s ochoreniami ľadvín

Bohužiaľ je táto vitamínmi nabitá zelenina silno alergizujúca. V prípade, že ste mali po jeho konzumácii podozrenie na alergickú reakciu, mali by ste sa mu v budúcnosti vyhýbať, prípadne ho konzumovať až po dostatočnej tepelnej úprave.

To pravé na ceste za štíhlou líniou

Pre všetkých, ktorí sa rozhodli zhodiť prebytočné kilogramy, bude výborná správa to, že zeler má len 19 kcal na 100 g. Čím viac tejto zeleniny zaradíte do jedálničku, tým rýchlejšie sa budete zbavovať nadváhy. Nie je však vhodné dodržiavať jednostrannú zelerovú diétu, pretože vysokým príjmom draslíku môžete porušiť rovnováhu hydratácie organizmu a tým si privodiť vysoký krvný tlak a iné zdravotné problémy.

Zelerový olej má viac využití

Zo semien zeleru sa lisuje olej. Olej sa používa hlavne na aromaterapiu. Jeho vôňa podporuje koncentráciu, stimuluje organizmus, pôsobí proti únave a depresiám. Taktiež je možné pridávať ho do masážnych preparátov, osviežuje pokožku a zároveň optimalizuje jej funkcie. Olej môžete aj konzumovať. Nakvapkajte si na kúsok chleba alebo rožka 1-2 kvapky a konzumujte 3x denne. Konzumácia podporuje trávenie, pomáha pri ochoreniach močových ciest, pri reumatických problémoch a detoxikácii organizmu.

Zdroj

Recepty zo zeleru

2 replies on “Zelerový nápoj zdravia”

Ahojky ………
Často sa stáva , že opúšťame staré a osvedčené recepty…….Jednou z propagátorkou nich je svojská Jana Kratochvílová

……výrazná osobnosť československého bigbítu , emigrovala za normalizácie , žije v Anglicku , má metalovú kapelu

……mnohým sa zdá totál mišuge , ale………
……………nuž posúď a nie je to niečo čo po čom všetci túžime , po večnom dieťati , po zdravej strave a ono i keď to vyzerá desivo , nakoniec to bude chutiť :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Krásnu nedeľu .-))))))))) R

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.