Kategórie
Energia Reiky

Zdravotní problémy týkající se třetího emočního centra

TŘETÍ EMOČNÍ CENTRUM – TRÁVICÍ SYSTÉM, VÁHA, NADLEDVINKY, SLINIVKA BŘIŠNÍ A ZÁVISLOSTI

1327260492.7046-479c2fd9eec6c28Zdraví orgánů třetího emočního centra závisí v zásadě na tom, jak člověk vnímá svoje vlastní já, jakou má míru sebeúcty a jakým způsobem ji podporuje. V této kapitole se zaměříme na mnoho aspektů pojících se ke třetímu emočnímu centru. V některých částech se zaměřujeme na jednotlivé orgány, jakou orgány trávicího ústrojí, nadledvinky a slinivka břišní, které všechny regulují hladinu cukru a důležitých hormonů. Budeme se rovněž zabývat širšími tématy, jako je nadváha a závislost. Stejně jako v případě jiných emočních center, i v tomto případě je nemoc, kterou trpíte, závislá na typu myšlenkových pochodů a chování, které ji podmiňují.

Lidi, kteří mají zdravotní problémy v rámci třetího emočního centra, můžeme rozdělit do čtyř skupin: ti, jejichž životním posláním je zcela se věnovat potřebám druhých lidí, ti, kteří si zvedají sebevědomí budováním kariéry a materiálních statků, ti, kteří se zcela zřeknou pocitu vlastního já a svěří se vyšší moci, a ti, kteří si nedopřeji příjemná rozptýlení. Tyto různé skupiny lidí trpí různými problémy trávicího ústrojí a problémy s nadváhou a závislostí. Konkrétně o této otázce pohovoříme, až se budeme věnovat jednotlivým částem těla a jednotlivým onemocněním v rámci třetího emočního centra.

Pro udržení zdraví v této oblasti je zcela nezbytné vytvořit si silný vztah ke svému vlastnímu já. Jestliže nepečujete o svoji sebeúctu a nenajdete rovnováhu mezi časem stráveným staráním se o ostatní a časem, kdy se staráte o svoje potřeby, hrozí vám nevolnost, pálení žáhy, vředy, zácpa, průjem, zánět tlustého střeva nebo ledvin. Také můžete bojovat s nadváhou, celkovým vzhledem nebo závislostí. Tyto zdravotní problémy představují signály, které k vám tělo vysílá, aby upozornilo, že něco neděláte dobře.

AFIRMACE A VĚDA V RÁMCI TŘETÍHO EMOČNÍHO CENTRA

Louisina teorie afirmací tvrdí, že zdraví trávicího traktu, jater, žlučníku a ledvin je spojeno s myšlenkovými pochody týkajícími se pocitů strachu: s tou hroznou úzkostí, která se dostaví obzvláště v situacích, kdy se bojíte, že nejste dost dobří nebo je toho na vás příliš.

Tak například problémy týkající se trávicího traktu jsou všeobecně spojovány s pocitem strachu z nových věcí a zkušeností. Například lidé trpící dráždivým tračníkem mohou mít problémy s tím, že se necítí v bezpečí. Zánět tlustého střeva souvisí se strachem něco opustit a problémy s tlustým střevem všeobecně jsou spojeny s pocitem lpění na minulosti.

Negativní myšlenkové pochody spojené s problémy s nadváhou souvisí s nedostatkem a potřebou ochrany. Závislost všeobecně je snahou léčit emoce, které neumíme zvládat: Louise to nazývá “útěkem od sebe samotného”.

A nakonec, problémy s metabolismem a špatnou hladinou cukru v krvi jsou spojeny s pocity velké zodpovědnosti a velkého břemene v životě. Hypoglykémie je spojena s pocity nezvládání toho všeho, co je nám naloženo, s tím pocitem beznaděje, kdy si říkáme: “Jaký to má smysl?”

Zdraví třetího emočního centra závisí na tom, jak dobře jsme na tom se sebeúctou a do jaké míry potřebujeme nebo nepotřebujeme “léčit” svou mysl závislostí. Zdravý stav našeho gastrointestinálního traktu, přiměřená váha a celkový vzhled závisí na tom, jak zdravý vztah máme k práci a k zodpovědnosti.

Podívejme se tedy na to, jaké je vědecké hledisko efektivnosti tohoto přístupu v souvislosti s uzdravováním orgánů třetího emočního centra.

Mnoho studií ukázalo, že negativní emoce – strach, smutek nebo zlost – dráždí výstelku žaludku, zatímco pocity lásky a radosti na ni mají uklidňující účinek. Ve skutečnosti čím více máme negativních myšlenek, tím více jsme náchylní k nemocem trávicího traktu, jako je GERD (gastroezofageální reflexní choroba), vředy a syndrom podrážděných střev.

Vezměme si například žaludeční vředy. Vědci připisují tvorbu vředů nadměrnému růstu bakterie Helicobacter Pylori, která se přirozeně vyskytuje v žaludku. Tento nadměrný výskyt je patrný u lidí, kteří trpí větší úzkostí. Může to být důsledkem nepřiměřené reakce imunitního systému v trávicím traktu, kdy se žaludek a střeva stávají náchylnější k bakteriím. Stres a úzkost mohou být důsledkem mnoha faktorů, obzvláště se však vyskytují na pracovištích, kde vládne silně konkurenční prostředí. Studie ukázaly, že u lidí, kteří se denně musí potýkat s přílišným stresem, je zaznamenán větší výskyt vředů. To samé platí i pro zvířata. Studie potvrdily, že když jsou hlodavci umístěni do prostředí, kde musí neustále bojovat o svoji pozici a potravu, mají problémy s trávením a mají vředy.

Perfekcionismus je rovněž úzce spojen s problémy se žaludkem a střevy. Tento povahový rys vede k neustálému pocitu, že nejsme dost dobří, a vede ke snížení sebevědomí. Studie ukázaly, že pochybování o vlastní sebeúctě způsobuje snižování somatostatinu v krvi, hormonu, který zamezuje tvorbě jiných hormonů. Pokud dojde k nerovnováze hladiny hormonů, žaludek ani vnitřnosti nefungují optimálně. A to může vést k tvorbě vředů a syndromu podrážděných střev. Někteří lidé, kteří jsou perfekcionisty, mohou trpět ulcerózní kolitidou neboli chronickým zánětem tlustého střeva.

Lidé, kteří jsou zoufalí nebo bezmocní, když se snaží dostat se ze stresových situací, mají vyšší hladinu stresových hormonů v krvi, a to je rovněž příčinou potíží trávicího traktu. Příkladem, které ukázaly studie, může být vztah mezi vyrůstáním v rodině, kde se vyskytovalo fyzické násilí nebo dítě čelilo neustálým hádkám rodičů, a pravděpodobností výskytu vředů a poruch přijímání potravy u těchto jedinců v dospělosti.

Stres může být i příčinou problémů s nadváhou. Studie ukázaly, že stres ovlivňuje metabolismus člověka nebo jeho schopnost trávit jídlo. Jestliže se snažíme uspět v konkurenčním a zdánlivě nepřátelském prostředí, máme tendenci jíst větší porce jídla a nejíme pravidelně, což vede často k tloustnutí. Proč bychom si přece po náročném dni v práci, kdy jsme vynechali jak snídani, tak oběd, večer nedali něco velkého jako odměnu? Bohužel, toto zdánlivě střídmé stravování nám nezeštíhlí naše boky. Právě naopak: dochází ke zvyšování podílu tuku na břiše.

Emoce, jako například obavy z velkých rozhodnutí v životě nebo velká zodpovědnost, rovněž ovlivňují spalování tuků a mohou přispět ke vzniku cukrovky. Emocionální stres zhoršuje záněty a hladinu kortizolu v krvi, čímž zase dochází ke zvyšování hladiny inzulinu a následně ke zvýšenému ukládání tuků z jídla. A vědci rovněž zjistili, že lidé trpící depresemi a stavy úzkosti mají nízkou hladinu neuropeptidů, což ovlivňuje jak jejich náladu, tak trávení. Zní to tedy poměrně logicky, že pozitivní myšlení, které změní váš celkový přístup, také pomůže zeštíhlit váš pas. 

Vztah mezi závislostí a pocitem nízkého sebevědomí a sebeúcty prokázalo mnoho studií. Výzkumy opakovaně ukázaly, že lidé se přejídají, kouří, pijí příliš mnoho alkoholu nebo mají jiné formy únikového chování, aby zakryli úzkost, deprese, zlost nebo vlastní nízké sebevědomí nebo aby unikli zodpovědnosti, kterou nedokážou zvládnout. Toto chování je jen taktikou odvrácení pozornosti a lze pochopit, proč se k ní lidé uchylují. Alkohol slouží jako droga proti úzkosti, kterou používá mnoho lidí, aby otupili svoje smysly a vyhnuli se střetu se svojí skutečnou identitou. I když škodí zdraví, nikotin pomáhá lidem vypořádat se se zlostí, netrpělivostí a podrážděním. Bylo prokázáno, že nám poskytuje chvilkový pocit štěstí a relaxace. To samé platí pro některé potraviny – obzvláště pro karbohydráty a čokoládu.

Vytvořit si silný pocit vlastního já – což je základem pro zdravé orgány třetího emočního centra – nám může pomoci bojovat s pocity stresu, beznaděje a bezmoci, které vedou k problémům s trávicím traktem, obezitě a závislosti, o kterých jsme hovořili.

Louise L. Hay,  Dr. Mona Lisa Schulz: Vše je tak, jak má být
ISBN 978-80-7349-350-9

Zdroj: Terapie u ovečky

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.