Kategórie
cesta k sebe

Co znamená žít doopravdy?

Happy couple jumping in green field against blue sky. Summer vacation concept

Skutečnou hodnotu představuje láska, přátelství, trpělivost, statečnost, důvěra, dobrosrdečnost, odpovědnost, odvaha, čestnost, slušnost, vědomosti, moudrost, tvořivost, milosrdenství, odpuštění, vděčnost, uznání, podpora, upřímnost, skromnost a mnoho dalších. Všechny uvedené hodnoty jsou ve skutečnosti nejenom povahové nebo rozumové vlastnosti, ale nejčistší a tvůrčí energie, jež napájejí a posilují naši duši. Tato zrnka musíme sbírat všemi možnými způsoby tady na Zemi, protože to neděláme pro nikoho jiného ale pro sebe. Anton Pavlovič Čechov ve své humorné povídce Kniha stížností uvádí mezi spoustou podivných a zábavných zápisů, které byly provedeny v knize stížností v nádražní budově, i následující: „Zušlechťujte se ctností.“ Vznešená rada vypadá mezi ostatními karikaturami zcela nemístně, a proto ji přijímáme jako žert.

Avšak je ironií, že v této hloupé radě je obsažen smysl lidského života. Co vlastně představuje zušlechťovat se ctností? To znamená upevňovat, naplňovat, povznášet a prozářit duši čistými energiemi dobrých skutků, slov a myšlenek. Indický duchovní učitel Osho považuje za naši hlavní povinnost být odpovědný vůči svému srdci, a nikomu jinému na světě. Máme také odpovědnost vůči vlastní bytosti. Nesmíme jít proti ní, protože se jinak zničíme. Jednat proti své podstatě znamená spáchat sebevraždu. Co tím získáme? I když si nás lidé budou vážit, považovat za velmi rozumné, důstojné a vážené občany, nic z toho nenaplní naši podstatu ani nám neumožní pochopit život a jeho nesmírnou krásu.

Kolik milionů lidí žilo před námi na Zemi?

Ani neznáme jejich jména; jestli žili nebo ne, už není důležité. Byli světci i hříšníci, velmi vážení lidé a nejrůznější výstředníci nebo blázni, ale všichni zmizeli a už po nich na Zemi nezůstala ani stopa. Jedinou naší starostí je hýčkat a ochraňovat vlastnosti, jež si můžeme vzít s sebou a jež budou našimi průvodci, až smrt ukončí život fyzického těla a zničí náš rozum. Pouze lidé, kteří dosáhnou skutečných hodnot, opravdu žijí; ostatní jen život předstírají. Do jemnohmotného světa si vezmeme s sebou lásku, odpovědnost, čestnost, shovívavost a mnoho dalších duchovních vlastností. Představují naše skutečné bohatství.

Všechny ostatní hodnoty jako úspěch, sláva, moc, peníze, komfort, moderní a prestižní věci nebo fyzické radosti jsou jen vnější ozdoby, atributy vnějšího blahobytu, ale v žádném případě vnitřního štěstí. Nanejvýše mohou prospívat tělu a v určité míře rozumu, ale ne duši. Všechny oblíbené hodnoty představují pro duši vážnou zkoušku: při přílišném pohodlí se může její růst zpomalit, nebo se dokonce začne obracet směrem dolů, protože přijímá do své matrice těžké a nečisté energie. K degradaci duše napomáhá lenost, sobeckost, poživačnost, chamtivost, krádež, vražda, drzost, lhostejnost, podvod, zrada, nedůtklivost, mstivost, agresivita, krutost, nedůvěra, žárlivost, bezcharakternost, nemravnost, zvrhlost, pohlavní úchylnost, užívání drog i jiných omamných nebo povzbuzujících prostředků a další nechvalné vlastnosti získané z přemíry pohodlí a vnějšího blahobytu.

Můžeme říct, že čím intenzivněji se snažíme získat vnější blahobyt, tím více jsme vystaveni strachu, protože všechny zdroje naší radosti se nacházejí mimo nás, a tak očekáváme nebezpečí odevšad a kdykoliv. Naopak čím více žijeme životem svého srdce a hledáme hodnoty ve svém nitru, tím méně se trápíme. Avšak strachu nás úplně zbaví jen víra a důvěra v Boha. Bez opravdové a hluboké víry v Boha se člověk strachu neubrání. Známý ruský spisovatel Varlam Šalamov prožil šestnáct let ve stalinských táborech.

Píše o tom: Co jsem viděl a pochopil v lágru

„Neobyčejnou křehkost lidské kultury a civilizace. Z člověka se při těžké práci, zimě, hladu a bití během tří týdnů stávalo divoké zvíře. Hlavním nástrojem mrzačení duše byla zima; ve středoasijských táborech se lidé možná drželi déle, bylo tam tepleji. Pochopil jsem, že přátelství, kamarádství se nikdy nerodí ve skutečně těžkých podmínkách, kdy je v sázce život. Rodí se v podmínkách těžkých, ale snesitelných (v nemocnici, ne ve výkopech). Pochopil jsem, že nejdéle a nejsilněji v člově- ku zůstává pocit zlosti. Maso zbylé na těle hladového už v něm stačí živit jenom zlost – vše ostatní je mu jedno. Pochopil jsem rozdíl mezi vězením, které upevňuje charakter, a táborem, jenž mrzačí duši.

Pochopil jsem, že člověk se stal člověkem proto, že je fyzicky silnější, houževnatější než kterékoliv zvíře – žádný kůň by nevydržel práci na dálném severu. Viděl jsem, že jediná skupina lidí, která si uprostřed hladu a ponižování zachovala alespoň trochu lidskou tvář, byli lidé nábožensky založení – téměř všichni sektáři a část popů. Nejsnadněji, jako první, se hroutili straničtí pracovníci a vojáci. Viděl jsem, jak pádným argumentem může být pro intelektuála obyčejná facka. Viděl jsem, že ženy jsou slušnější, obětavější než muži – na Kolymě se nestávalo, že by muž přijel za ženou. A žen přijíždělo mnoho. Nepotlačitelný sklon ruského člověka k udávání a stížnostem. Zjistil jsem, že svět se nedá dělit na dobré a špatné lidi, ale na zbabělce a odvážné. 95 procent zbabělců je při sebemenším nátlaku schopno nejrůznějších podlostí, které přinášejí smrt.

Jsem přesvědčen, že lágr je naprosto záporná zkušenost – každá hodina v něm prožitá člověka kazí. Lágr nikdy nikomu nedal a nemohl dát nic dobrého. Na všechny – civilisty i vězně – působí lágr rozkladně. Pochopil jsem, že v lágru nejsou žádní zločinci, že tam sedí lidé, kteří jsou všude kolem nás (a budou dál), kteří byli chyceni za mezí zákona. Pochopil jsem, jak strašná věc je mladičká, chlapecká ješitnost: než o něco poprosit, radě- ji to ukrást. Vychloubačnost a ješitnost srážejí mladíky na dno. Že znalost lidí je k ničemu, protože své chování ke kdejakému grázlovi člověk nemůže měnit..

Z knihy Jak spolupracovat se svou duší Koršunov Alexander

6 replies on “Co znamená žít doopravdy?”

Prijemny vecer prajem. Velmi pekne popisane . Rad by som sa vas opytal…existuje skutocna pravda? Ci len uhol pohladu? A este by som rad spytal jednu otazku na ktoru poznam odpoved, ale rad by som sa vas spytal: mozem ako dusa tu byt viac ako 1000 rokov? Pretoze som mal sen v ktorom som sa pozeral na obrazovku na ktorej bolo napisane,,nema auto(nemyslim si ze to znamenalo hmotne auto, ale bolo to len prirovnanie, ze som nemal kontrolu nad svojim zivotom? O.o)od 1005″(viem ze by to sedelo keby tam bolo ‘2005’ ale pamatam si toto cislo). Tie projekcie/personifikacie/bytosti ktore mi to ukazovali mali podobu policajtov a nazyvali to ‘policajnou databazou’. Bolo tam este ze kde byva a sedelo to. Nakoniec som sa spytal, ze odkial to o mne vedia, jeden z nich sa pousmial a povedal,, Vďaka policajnej databazi o tebe vieme vsetko.” Nemyslel tym nahodou podvedomie? Lebo do podvedomia sa vam ukladaju vsetky informacie,myslienky,emocie, skutky,… bol by som velmi rad, ak by ste si nasli cas, pozreli sa na to a povedali mi, ci to nahodou neposudzovalo ego. Dakujem velmi pekne. Pekny vecer 😉

Páči sa mi

Samozrejme že existuje absolútna pravda, ale človek sa najskorej musí naučiť prestať pozerať cez filtre a žiť v stave ilúzie, ktoré skutočnú pravu skreslujú…preto máme každý iný pohľad na vec, lebo sme na inej rovine duchovného zrenia a naša myseľ je zatienená akoby.

Nedávno som dávala tento článok, kde je tiež o tomopisované. https://anitram.wordpress.com/2016/02/15/pravda-relativna-alebo-absolutna/

Naše telo je niekym riadené..buď sma ako autopilot, pod vládou Ega, ktoré nás riadi smerom jemu vyhovujúcim, alebo sa už otvárami duševnej časti a naše prejavy sú skrz dušu. Vtedy svet už vnímame inak. Ak nadobudneme stav Kristovho vedomia, teda úplne splynieme s duševnou časťou a ona bude riadiť telo, myseľ, vtedy budeme mať prieme napojenie na zdroj a budeme videť pravdu, ktorá je najbližšie k Bohu z ľudského pohľadu.. Lenže v stvorení sme aj tak strašne vzdialený k Svoriteľovi a nedokážeme pochopiť veci, ktoré vnímajú vyššie bytosti, alebo bytosti najbližšie k Bohu tak ako v skutočnosti fungujú podľa istých zákonitostí. Teda toto je môj názor, lebo ako človeka máme obmedzenú kapacitu myslenia, ktorá nám nedovolí vnímať veci celostne ako to dokážu iné bytosti s vyššími vibráciami…čiže svet funguje ako matrioška…čím väščia, tým lepšie pochopenie ako celku, no všetko do seba pekne zapadá.

Samozrejme, že máme za sebou viac životov..no či ich ty máš 1005, ťažko povedať, môže to byť len akýsi symbol. Vraj ja patrím k starým dušiam, neviem ako niektorý na to prišli, alebo podľa čoho vedia vyrátať koľko životov máme za sebou…no pre mňa to je len číslo. Už na strednej som mala cítenia, že som si už musela prejsť mnohými životmi a to som o nejakom duchovne nemala ani tušenia…proste vyžarovania z duše.
Len ak vezmem, že sa nachádzaš zrejme na 4 úrovni, tak už máš peknú kopu životov za sebou, ale záleží aj , či si nejaký čas trávil vo duchovnej sfére podľa zrelosti tvojej duše, lebo sú duše, ktoré sa nechcú inkarnovať a pomáhajú iným dušiam počas života s naplnením plánu duše , aj keď učenie duší mimo život je pomalšie ako v tele, kde naberú skúsenosti.

Policajti vo sne je ako tvoje svedomie-podvedomie, ktoré ukazuje na nevyrešené veci a postupne nám ich vysúva von, aby sme to spracovali. V knižnici záznamov(Akašická kronika) máme popísané všetko, čím sme si prešli, takže to máš tú databázu. Televízor je ako ukazovateľ z inej úrovne…zrejme to bol astrálny sen.

Páči sa mi

Poviem vam takto:myslim si, ze som na tomto svete uz dost dlho lebo to, ze ma to zaujalo si nemyslim ze to je jeden z dovodov, ze uz patrim k starsim dusiam a k tomu ze som sa to za dost kratky usek naucil vnimat. Ak som nezijem 1000 rokov tak minimalne som sa o to zaujimal predosli zivot. Raz sa mi stalo, ze mi kamarat povedal ze vsetkemu, comu verim je falos. Nevedel som co mam na to povedat. Nevedel som ci sa mam zasmiat alebo plakat. V sucasnosti ma to ani neprekvapuje. Ludia sa nedokazu uz ani usmiat jeden na druheho. Kazdeho zaujima iba ‘ja’ a ‘moje’. Dakujem ze ste mi odpisali.

Páči sa mi

Vies zrala dusa sa otvara mnohym veciam rychlejsie…to co si siuz kedysi uvedomil,sa tiv tomto zivote ukaze a ty pochopi ze si uz tomu venoval energiu.

Ns kamosov kasli…nie su takym veciam este zrely k pochopeniu.

Mozno casom na tu 1005 prides…skus si urobit vstup fo tej sceny..jeho reprodukciu…mozno bude pokracovat

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.