Kategórie
Numerológia a Astrológia

Aspekty Slunce – Luna

SONY DSC
SONY DSC

Včera sa ma Gabika pýtala, čo znamená, ak sa človek narodil na “posledný kosák”. Nikdy som toto spojenie nepočula 😀 , ale hneď mi bolo jasné, že tým kosákom je myslená fáza mesiaca. A tým, že prepojenosti krásne fungujú, som dnes pri hľadaní významu o retrográdnych mesačných uzloch natrafila na stránku Kurzu astrológie. Pozerala som si vlasté aspekty v horoskope a zrazu čítam o mesačných fázach v spojení zo Slnkom, ktoré ukazujú ako sa prejavujeme. 😀

Aspekty Slunce – Luna

Slunce a Luna, dva hlavní životní symboly, spojují prapůvodní mužský a ženský princip, vědomé bytí a nevědomý cit. Vztah Slunce a Luny je vždy mimořádně důležitý, ať tvoří aspekt nebo ne. Zde musíme proto zkoumat všechny vztahy. To děláme zkoumáním lunárních fází.

  1. fáze. Novoluní 0 ° až 45 °. Zde je začátek cyklu. Semeno klíčí a nový život začíná. Člověk narozený v této fázi má tendenci být instinktivní, spontánní a plný nadšení. Vnímá se celistvě. Obtížně se rozlišuje mezi vůlí, citem, požadavky a reálnými možnostmi. Tvoří-li Slunce a Luna polosextil (30 °), začíná pomalu objevovat rozdílnost věcí. Je schopnost nadchnout se pro vše nové a nastávající. V tomto postoji je něco dětského, nediferencovaného. Konjunkce – novoluní. V setkání Slunce  a Luny  splývá aktivní jádro a vůle k životu s živoucím rytmem a citovou reakcí na vnější svět.  Velmi příznivě může působit, je-li příznivě ozářena (zejména Marsem nebo Jupiterem). Je mimořádný význam domu, v němž se tato konjunkce nalézá. Při příznivém ozáření emotivita a genialita. Je možnost snížené vitality.
  2. fáze. Rozběžný srpek. 45 °- 90 °. Polokvadratura přináší první krizi. Jak naložím s minulostí, zvládnu ji, nebo bude ona silnější ? Sextil je  harmonický vztah mezi Sluncem a Lunou, instinkt a projev vůle se podporují.
  3. fáze. První čtvrť. 90 ° – 135 °. Nutnost obstát v krizi. Aktivita Luny zjišťuje, že neexistuje žádný stav klidu. Člověk se musí vypořádat s nesouladným vztahem Slunce a Luny. Kvadraturaznamená rozpor vůle a citu, člověk se dozví, že to co chce a může není totéž. Nevědomý svět instinktů a vědomé Já chtějí vykonávat něco jiného, současně něco zcela rozdílného. “Život není to, co chci , ale to, co mám.” Následkem je náladovost a nejistota, člověk může chtít přenést své problémy na osobu opačného pohlaví. Úkolem tohoto člověka by mohlo být učit se hledat vyváženou cestu mezi instinktivní touhou po jistotě a vlastním prosazením. Tento aspekt znamená první krok k individuaci. Trinus vyjadřuje vyrovnanost vědomé existence a nevědomého světa instinktů. Mužská a ženská část v nitru jsou v harmonii, tím i vztah ke druhému pohlaví. Sympatie u ostatních.
  4. fáze. Zrající Luna. 135 ° – 180 °. Hledání a pochybnosti. Seskvikvadratura symbolizuje přicházející krizi. Vyskytnou se otázky smyslu existence. Kvinkunx tyto otázky nevyřeší. Člověk má tendenci “jít od toho.”
  5. fáze. Úplněk. 180 ° – 225 °. Opozice působí protikladnost a rozpor mezi nevědomým usilováním a vědomým usilováním. Napětí mezi instinktivní vůlí a reálnou možností. Nepochopení okolí, zvláště autorit. Úkolem člověka je překlenout toto napětí a Slunce i Lunu uvést do jednotné celistvosti, pokusit se vyhovět svým nevědomým pocitům tak dalece, aby je mohla jeho vědomá část zpracovat. Tento aspekt zároveň přináší snahu o objektivitu pozorování a jasné vědomí. U žen Luna ovlivňuje nevědomí i vědomí, proto je u žen tento aspekt méně konfliktní než u muže. Kvinkunx opět nechává konflikt nevyřešen. Seskvikvadratura opět vyjadřuje krizi. V této fázi se jedná o krizi vědomí. Jde o to, jak člověk bude schopen spojit své ideje a ideály s realitou.
  6. fáze. Příprava setby. 225 ° – 270 °. Člověk narozený v této fázi má tendenci být “rozsévačem vědění”. Rád by své vědomosti předával dále. Trigon zde působí opět harmonicky a kreativita je zde doprovázena hlubokým intuitivním celistvým pochopením.
  7. fáze. Poslední čtvrť. 270 ° – 315 °. Setba dozrává. Člověk narozený v této fázi by chtěl ideologické univerzální principy snést z nebe na Zemi a najít zde pro ně praktické použití. Reformátorské a revoluční jednání. Kvadratura zde znamená , že člověk musí odložit vše co nepotřebuje k životu , a mířit ke svému cíli stát se individuem. Sextil zde působí opět harmonicky.
  8. fáze. Doběžný srpek.315 ° – 360 °. Člověk narozený v této fázi vlastní už od mládí jistou moudrost a schopnost vnímání, pomocí nichž je senzitivnější než ostatní. Vztah k transcendentálním jevům, člověk věčně hledající.

3 replies on “Aspekty Slunce – Luna”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.