Kategórie
Numerológia a Astrológia

Retrográdne planéty

fazy-retrogradneho-pohybuRetrográdne planéty predstavujú tie aspekty našej osobnosti, ktoré pôsobia nepriamo, podvedome, so zábranou, a sú príliš obrátené dovnútra. Väčšinou ukazujú na energie, ktoré sme sa v mladých rokoch neodvažovali otvorene prejaviť, a ktoré teda musíme veľmi individuálnym spôsobom rozvinúť v neskorších rokoch, až príde čas. Väčšina ľudí má vo svojom horoskope dve alebo tri retrográdne planéty.

Býva zriedkavé, nie však nemožné, že sa v horoskope objavia štyri, jedna alebo vôbec žiadna retrográdna planéta. Ľudia bez retrográdnych planét si väčšinou dôležité schopnosti osvojujú už v mladom veku. Potrebu skúmať svoju psychiku cítia väčšinou až vtedy, keď niektorá z planét začne byť v progresiách retrográdna. Ľudia so štyrmi alebo ešte viacerými retrográdnymi planétami majú obvykle pocit akéhosi spoločenského odcudzenia. Je pre nich ťažké nájsť svoje miesto vo svete. Už v mladých rokoch sa zameriavajú na svoj vnútorný život a majú potrebu definovať si sami pre seba určitý hodnotový systém, nejakú životnú filozofiu alebo životný cieľ. Bývajú veľmi zložití, premýšľaví a individualistickí. Musia ísť svojou vlastnou cestou a svoje merítka si určovať sami – i za cenu izolácie či toho, že budú vždy stáť trocha stranou.

Retrográdne planéty znamenajú často regres, psychické zábrany alebo zdržanlivosť. Okrem toho však poskytujú tiež načne konštruktívny potenciál pre sebapoznanie, sebaurčujúceho jednania a otvorenosti pre nevedomé a nadvedomé energie.

Kľúčové slová pre jednotlivé retrográdne planéty (tučnou som vyznačil retrográdne planéty môjho horoskopu):

MERKÚR RETROGRÁDNY
Kontemplatívne, do vnútra zamerané myslenie. Sebakritičnosť, spochybňovanie vlastnej osoby. Citlivosť na psychické jemnosti. Duchom neprítomný, nie je naladený na vonkajšie detaily. Literárne záujmy alebo schopnosti. Učí sa vstrebávaním. V rozhovore, resp. v komunikácii si uvedomuje sám seba. Teší sa z vlastnej spoločnosti, nemá záujem o povrchné rozprávanie alebo spoločenskú konverzáciu. Má problémy so slovným vyjadrovaním svojich myšlienok a nadväzovaním kontaktu s ostatnými. Cíti sa byť od ostatných izolovaný a nepochopený.

VENUŠA RETROGRÁDNA
Má svoje vlastné vnímanie sociálnych a estetických hodnôt. Neprejavuje pocity, má problémy s prejavovaním náklonnosti. Miluje samú seba, narcisistika. Má strach z lásky a intimity. Túži po “dokonalej” láske, nerealistické ideály. Neustále si vyvýja vlastný hodnotový systém. V spoločnosti sa necíti dobre, odmieta hrať spoločenské hry, sťahuje sa späť. Má estetický cit a estetické nadanie. Nie je materialistická. Má sklon nadväzovať nekonvenčné vzťahy.

MARS RETROGRÁDNY
Nedostatok iniciatívy navonok, zábrany v aktivite. Nie je súperivý, pomeriava sa len sám so sebou. Skúma psychiku, zameraný dovnútra. Samotárske alebo nekonvenčné jednanie. Potláča zlosť apotom čas od času vybuche, pasívne agresívny, sebadeštruktívny, neustále bojuje sám so sebou. Priťahuje agresiu. Pochybuje o vlastných schopnostiach, strach z rizika. Striedavo aktívny alebo apatický. Sexuálne zábrany alebo nutkanie.

JUPITER RETROGRÁDNY
Filozoficky a meditatívne zameraný. Z psychologického hľadiska prispôsobivý a otvorený. Navonok zdržanlivý, vnútri expanzívny. Žije podľa vlastných vnútorných cieľov a zámerov, sleduje vlastné smery. Nie je materialisticky založený – hľadá bohatstvo vo vnútri. Rozvíja si vlastné presvedčenie a systémy viery. Kolísa medzi prehnaným optimizmom a pesimizmom. Expanduje smerom dovnútra – má tendenciu “pchať sa” rôznymi záležitosťami (prípadné priberanie na váhe). Žije v ústraní – vystačí si sám. Odmieta konvenčné a rodičovské systémy viery.

SATURN RETROGRÁDNY
Vnútorná sila a vytrvalosť. Odpor proti osobným zmenám – občas až k tvrdohlavosti. Mimoriadne silné sebaovládanie a sebapopieranie. Náročný sám na seba, neustále sám seba preveruje, aby zvíťazil sám nad sebou. Trpí pochybnosťami sám o sebe pocitmi menejcennosti. Sklon k sebakritičnosti, tendencie k negativite a porazeneckosti. Málo ambícií, pochybuje o vlastnom úspechu, ustrašený. Dáva prednosť samostatnej práci, samotársky. Značná sebamotivácia a vytrvalosť. Problémy v kontakte s autoritami, slabá otcovská figúra. Striedavo nadmerne silný ochranný pancier alebo úplná bezbrannosť.

URÁN RETROGRÁDNY
Spoločensky adaptovaný len navonok, vo vnútri nekonvenčný. Cíti odcudzenosť od spoločnosti. Psychologické záujmy, progresívne myslenie, vnútorne rebelantský, búri sa proti sebe. Vysoko vyvinutá intuícia, vysoká originalita a nápaditosť. Je schopný počúvať vnútorný hlas. Potreba vnútornej slobody na vlastnej ceste. Nervové napätie a vysoká vnútorná excitácia. Robí nečakané zmeny len kvôli zmenám samotným.

NEPTÚN RETROGRÁDNY
Živá fantázia, kreatívne sklony. Problémy s realizáciou svojej inšpirácie. Žije v snovom svete, únikové tendencie. Sebaklam, ľahko sa stratí vo vnútornom chaose. Schopnosť zasvätiť sa nejakému ideálu. Fyzicky a psychicky precitlivelý. Dispozície k sebaobetovaniu a mučedníctvu. Potrebuje obdobie, keď sa stiahne do kľudu a meditácie.

PLUTO RETROGRÁDNY
Potlačené žiadosti a potlačená zúrivosť. Čas od času explozívne výbuchy. Sklon k asociálnemu a neprimeranému chovaniu. Sebadeštruktívny, obracia svoju energiu do vnútra. Ľahko stráca kontakt s vlasntým vnútrom. Odvážny výskumník psychiky. Hlboké psychicjé vhľady a vnímavosť. Obrátený sám do seba, izolovaný, zdržanlivý. Nutkavé chovanie. Schopný intenzívnych, transformujúcich emocionálnych stavov. Vytrvalý, v strese má značné rezervy energie. Dobrá schopnosť regenerácie.


Nasledujúce informácie o retrográdnych vedľajších planétach nie su podľa Tracy Marks brané do úvahy, ja som ich však dohľadal a doplnil, nakoľko podľa New Age astrológie je Chirón vládcom môjho slnečného znamenia – Panny, preto ma jeho význam zaujíma.

CHIRÓN RETROGRÁDNY(Liečiteľ)
Pri priamom Chiróne je cieľom dosiahnuť liečenie nás samotných a ľudí vôkol nás. Pri retrográdnom Chiróne budeme magneticky priťahovať liečenie a podporu, ktorú potrebujeme. Budeme hľadať nové cesty do svojho vnútra a liečenia najhlbších temných častí seba, ktoré potrebujú našu pozornosť a prijatie aby sa mohli začať transformovať na použiteľnú energiu. Nájsť si svoju svätyňu a pustiť sa do práce.

CERES RETROGRÁDNA(zastupuje element zeme)
Keďže Ceres predstavuje starostlivosť, nepodmienenú lásku a spojenie s rodinou, jej retrográdnosť prestavuje nutnosť obrátiť starostlivosť do svojho vnútra. Je to potreba nájsť svoju schopnosť bezpodmienečne milovať seba, ak chceme byť schopní ešte viac milovať ostatných. Namiesto toho aby sme boli fontánou náklonnosti a pochopenia pre druhých, je treba sa zemerať na naplnenie svojich vlastných potrieb. To je najlepší spôsob ako vyzvať ostatných aby to spravili aj oni a budeme im takto stále nápomocní znížením ich sklonov k závislosti.

JUNO RETROGRÁDNA(symbol ženskej role, manželstva, vernosti!
Retrográdna Juno nás vyzýva a dáva nám všeobecne viac času na prehodnotenie našich predstáv o záväzkoch a manželstve, o rovnosti a závislosti, kompromisoch a obetiach, vernosti a monogamii, žiarlivosti a vlastníctve.

VESTA RETROGRÁDNA(Strážkyňa ohňa, rodinnej harmonie,  celistvosti)
Potreba vrátiť sa do svojho stredu. Zamerať sa do vnútra aby sme našli spôsoby ako sa zabaviť sebou samým a hravo nájsť svoj kreatívny stredobod. Skloniť sa nad svoj oltár – nech už má akúkoľvek formu – vystavať a zosilniť svoj vnútorný ochranný múr, vystrediť sa.

Poznámka: Severný a južný Mesačný uzol (dračia hlava a dračí chvost) sú vždy retrográdne.

ZDROJ: Autor: Mgr. Patrick SiR EL Khatim

Význam retrográdnzch planét v domoch

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.