Kategórie
vzťahy

Co od vás manžel vlastně očekává

do pátku bude váš manželZnáma mi poslala knihu o tom, ako fungujú muži a čo od nás očakávajú. Úcta vo vzťahu je prvoradá a mala by byť obojstranná, inak vzťah stráca na hodnote. Muži a ženy fungujú odlišne, preto sa aj vraví, že ženy pochádzajú z Venuše a muži z Marsu. 😀

(Muži a ženy zpracovávají informace velmi odlišným způsobem… Ženský mozek je utvořen tak, že reaguje na jemnější neverbální podněty. Ženy také použijí na 20 000 různých způsobů komunikace denně (verbálních i neverbálních), zatímco muži pouze 7 000! Mužský mozek bývá o něco větší, ale ženský má více neuronových spojů. Muži zpracovávají informace jednou mozkovou hemisférou, zatímco ženy oběma. )

Ve srovnání s vámi, složitými ženami, jsou muži stvoření relativně jednoduchá. Manžel od vás očekává vlastně pouze trojí, a to v tomto pořadí:

  1. Potřebuje vaši úctu.
  2. Potřebuje vědět, že ho potřebujete.
  3. Potřebuje být naplněn.

Potřebuje vaši úctu

Úcta je nesmírně důležitá pro všechny lidské bytosti. Pro muže je ale naprosto zásadní – zvláště v dnešní společnosti. Muži jsou dnes líčeni jako tupci; proto není divu, že se mnozí stáhnou do pozadí a promění se v bramboru na gauči. (Toto chování ani neschvaluji, ani neomlouvám, nicméně chápu, proč k němu dochází.) Zkuste se na to podívat takto: Vám se vše, co děláte, daří natolik, že cokoli, co dělá váš manžel, se s tím nedá srovnávat. Dokážete současně přebalovat dítě, telefonovat, políbit dítě na tvář a vyjednat manželovi návštěvu lékaře – to vše během dvou minut, které manžel potřebuje, aby našel lékařovo telefonní číslo v seznamu. V zaměstnání se stále více žen stává lékařkami, právničkami, pilotkami a manažerkami. A není divu.

Jste úžasné kouzelnice ve všem, do čeho se pustíte. Dosáhnete spousty věcí rychleji než muži; proto je jen pochopitelné, že snadno stoupáte na vrchol.Věc má i svou druhou stránku. Když má muž pocit, že s ním žena zachází neuctivě, posadí se a řekne si: V žádném případě jí nenabídnu pomoc. Pořád mi jen říká, co dělám špatně a jak bych to měl udělat lépe. Nikdy se jí nevyrovnám – proč se tedy vůbec snažit? A tak se muž posadí před obrazovku, zatímco manželka pobíhá kolem, neboť je toho tolik, co je třeba udělat.

Muž, který má pocit, že si ho manželka váží, se rovněž posadí, ale bude naprosto unesen vším, co manželka stihne udělat. Vyjádří to i slovně: „Miláčku, nechápu, co ty všechno stačíš. Jsi vážně úžasná.” A pak udělá ještě další krok: „Mohu ti nějak pomoci?” Nazývejme rýč rýčem, a ne zemědělským náčiním. Muž toho v žádném případě během jediného dne nestačí zdaleka tolik, co svedete vy, ženy.

Ještě úžasnější je, že 72 procent z vás dokáže pečovat o domácnost vedle běžného zaměstnání. Nám připadá, že všechno zvládáte téměř bez námahy. Máte paměť, která vás nikdy nezradí. Všechny narozeniny, všechna výročí, všechny doklady, které je třeba podepsat do školy, vše, co je třeba včas vyřídit… Ani se nepokoušíme vyrovnat se vám. Proto je úcta pro nás muže potřebou číslo jedna. Nezapomínejte, že vás chceme uspokojit (ten malý chlapec, který chtěl potěšit maminku, nikdy zcela nevyrostl), víme ale, že pokud se do něčeho pustí­ me, ani zdaleka se vám nevyrovnáme.

A přece srdce malého chlapce v nás touží po vaší úctě. Přejeme si, abyste nám věřily, že jsme schopné, cenné lidské bytosti a že jsme pro váš svět důležití. Schází-li úcta, není na čem stavět manželství. Chybí základ. Pokud si nedokážete svého manžela vážit, můžete to rovnou skončit, proto­ že vaše manželství neobstojí. Muž potřebuje vědět, že si ho vážíte, má-li vás milovat tak, jak si přejete být milována. Pokud nevnímá vaši úctu, nevyleze ze své želví skořápky a nebude riskovat lásku, protože by ho to mohlo zranit.

Muž potřebuje, abyste ho potřebovala

Zamyslete se nad tím, kolik máte přátel – lidí, s nimiž se pravidelně setkáváte, s nimiž ráda trávíte čas – s kterými třeba ráda zajdete na oběd. A nyní se zamyslete nad tím, kolik blízkých přátel má váš manžel. Nemám teď na mysli kolegy v práci, které ráno pozdraví, když si jde vypít kávu do společenské místnosti. Hovořím o lidech, kteří ho znají skutečně dobře. Dochází vám to? Je velmi pravděpodobné, že k vypočítání vašich blízkých přátel potřebujete obě ruce. A co váš manžel? Je to šťastný člověk, má-li alespoň jednoho blízkého přítele.

V mém případě je to kamarád Měsíček. Známe se už velice dlouho. Na rozdíl od našich manželek ale netrávíme čas tím, že bychom si vzájemně „vylévali srdce”. Netrávíme hodiny mluvením, ačkoli jsme jednou hovořili rekordních 36 minut. Probírali jsme tehdy velmi vážné téma. Něco takového se ale stává jen zřídka. Ve většině případů má váš manžel pouze jednoho přítele. Uhádnete, kdo to je? Jste to vy sama. Chápete, proč je tak důležité, abyste si ho vážila, jak jsme to probírali v předchozím oddílu? Váš manžel potřebuje, aby ho někdo potřeboval. Ale ne jen tak někdo.

Potřebuje, abyste ho potřebovala vy. V životě i v myšlenkách vašeho manžela hrajete mnohem důležitější úlohu, než si myslíte. Když manželovi dáte najevo, že ho ve svém světě potřebujete, uvolníte v něm Bohem daný sklon zaopatřovat, pomáhat a řešit problémy. To dělá muž nejraději ze všeho. Jde mu to zcela přirozeně. Toto je důvod, proč někdy šílíte, když vám manžel v určitých situacích říká, že máte udělat X, Y a Z. Pro něj je to přirozený způsob, jak řešit problémy a jak dávat najevo, že mu na vás záleží. Pokud jeho schopnost řešit problémy zablokujete, manžel bude mít pocit, že už ho nepotřebujete, že ho jen shazujete a kritizujete, a velmi rychle se uzavře do sebe. Pak už nemáte pomocníka, nýbrž musíte jednat s mlčícím, trucujícím dítětem. (Na tento mužský rys nejsem nijak pyšný, nechci ale zamlčovat skutečnost. Musím se přiznat, že někdy jsem také takový. Můžete se zeptat Sande.)

V zásadě platí, že váš manžel nemá mnoho osobních přátel, s nimiž by se přátelil a s nimiž by hovořil. Má vás. A vy jste často vystresovaná. Máte své zaměstnání a každý den musíte zařídit spoustu věcí. Přidejte k tomu dvě nebo tři děti… Jak se asi váš manžel cítí? Jako malé štěňátko se smutnýma očima, zapomenuté někde v koutě, které doufá, že si ho někdo všimne a vezme ho ven na procházku. Vše vyplývá z toho, že váš drsný chlap není zdaleka tak drsný, jak vypadá. Pod veškerým předváděním se je skryté citlivé srdce, které se obává zranění. Dát manželovi najevo, že je ho zapotřebí, je svého druhu umění. Ve skutečnosti je to velice jednoduché a rozhodně to stojí za vynalo­ žené úsilí.

Když přijde manžel večer domů, řekněte mu: „Drahoušku, jsem tak ráda, že už jsi tady. Dneska jsem měla opravdu těžký den a pořád jsem se těšila na chvíli, kdy tě večer zase uvidím. Jsem moc ráda, že jsem si tě vzala.” Pak mu podstrčte reklamu. „Až se převlékneš, mohl bys Caysie pomoci s domácím úkolem, abych mohla dodělat večeři? Pak se dostane včas do postele a my si budeme moci trochu vydechnout.” Tak jedná moudrá žena. Nejprve manželovi řekne, že ho ráda vidí. (Který muž něco takového neslyší rád?] Pak mu řekne, že měla těžký den, a požádá ho o pomoc v konkrétní věci. A nakonec mu slíbí odmě­nu – čas, kdy budou spolu, tedy čas, na kterém mu záleží nejvíc a kdy se cítí nejlépe. A co dostane na oplátku? Šťastného manžela, který má pocit, že je něco platný, který k ní spěchá domů a který pomůže se vším, jak jen umí.

Vaše slova nezaberou mnoho času, ale velmi mnoho znamenají. Je to, jako když hladíte štěňátko po břiše. Vyvolávají přímo pocit slasti. Jsou jako kočičí afrodisiakum, po němž kočka šílí a pozoruje každý váš pohyb. Tato slova vám pomohou dosáhnout vašeho cíle – mít od pátku nového manžela. Váš manžel potřebuje, abyste byla výkonná a nezávislá (jak už jistě jste), ale ne příliš výkonná a nezávislá. Potřebuje vědět, že má pevné místo ve vašem světě, ve vašem domě a ve vaší náruči.

Manžel potřebuje být naplněn

Už vidím, jak obracíte oči v sloup. Tak, už je to tady, říkáte si. Teď budete mluvit o sexu, že, doktore Lemane?Je to koneckonců asi jediná věc, o níž si muž myslí, že mu stačí k naplnění. Mýlíte se – a vlastně máte pravdu. Sex je pro muže velice důležitý. Ale jediná věc to není. Je tu ještě sportovní kanál v televizi. Ano, žertuji – ale jen částečně. Zkuste se na to podívat takto: Když si vás váš muž vyvolil, měl k tomu určitý důvod. Říkal si: Sláva, našel jsem ženu svých snů. Budu ji navždy milovat a povedeme úžasný sexu­ ální život. Tak, už jen zařídit tu svatbu.

Pak jste se vrátili domů z líbánek, museli jste do zaměstnání, navštěvovali vás příbuzní, dolehla na vás finanční realita a možná máte i jedno či dvě děti. Váš muž je natolik zaměstnán zajišťováním rodiny, že se vám příliš nevěnuje. (I když chodíte do zaměstnání a třeba i vyděláváte víc než manžel, cítí váš manžel povinnost zajistit rodinu. Muži jsou tak prostě stvoření.) Začala jste se cítit spíše jako služka než jako milovaná manželka a milenka. Spousta různých povinností vás unavuje a večer už většinou nemáte na sex náladu. Pro muže je ale sexuální uspokojení nesmírně důležité. Všimněte si, že mluvím o „sexuálním uspokojení”, ne pouze o „sexu”.

Mezi sexuálním stykem a sexuálním uspokojením je rozdíl. Jsou mnozí muži a ženy, kteří zkoušejí sex s kdekým a hledají sexuální uspokojení, které vydrží. Řeknu rovnou naostro: Naplňující sex můžete nalézt jen v rámci manželství, v němž se muž a žena zavázali, že se budou navzájem milovat a že spolu vydrží celý život. Sex mimo manželství není ani bezpečný, ani emocionálně naplňující (přestože může být dočasně naplňující fyzicky). Je zde tedy muž, který si vás vyvolil – i s těmi pár kilogramy, které jste přibrala od doby, kdy jste se poznali a vzali – abyste byla jeho sexuální partnerkou. Být sexuální partnerkou však nestačí. Potřebuje, abyste byla ochotnou sexuální partnerkou.

Potřebuje, abyste ho potřebovala. Sexuální naplnění potvrzuje muže v jádru jeho bytosti – potvrzuje jeho mužství. Prohlubuje jeho touhu chránit vás, pečovat o vás, milovat vás, zajišťovat vás. Pokud máte s mužem důvěrný vztah, nebude nikoho jiného hledat. Jinak ho vystavujete značnému riziku, že bude zranitelný a padne do náruče někomu jinému. Chtěla byste to? Patrně ne, nicméně děje se to často. Tak začínají různé „románky”. Trocha uznání či prostý kompliment se může změnit ve žhavý román, který zničí vaše manželství. Pokud se rozhodnete nemít s manželem sexuální styk, opravňuje ho to, aby si našel milenku? V žádném případě. Nic takového netvrdím.

Člověk se jen tak nezamilovává – milostný vztah je vždy věcí 35 Pondělí rozhodnutí. Pokud váš manžel učinil takové rozhodnutí (a mnohé z vás, kdo čtete tuto knihu, víte, o čem hovořím), učinil rozhodnutí, které je zničující – pro něj i pro vás. (Bude o tom ještě řeč.) Říkám pouze, že sex je pro vašeho manžela důležitý, přestože vaší prioritou není. (I tím se ještě budeme zabývat.) Proto si udělejte čas na tento důležitý aspekt vašeho vztahu. A ne­ čekejte, že vždy začne on. Riskujte. Usilujte o něj.

Viac v knihe Do pátku bude váš manžel iný Kevin Leman

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.