Kategórie
Energia Život sám o sebe

PRAVDA: RELATÍVNA ALEBO ABSOLÚTNA?

relativismNapätie do medziľudských vzťahov ako aj do komunikácie medzi národmi, kmeňovými spoločenstvami a náboženstvami nevnášajú len suchopárne a overiteľné fakty, ale najmä presvedčenie, že pravdu mám ja, a nie ty. Ak sa teda veci majú tak, že presvedčenie o vlastnej pravde posilňuje ego, pričom usvedčovanie druhých z toho, že sa mýlia, je prejavom mentálnej dysfunkcie, ktorá vedie k pocitom odcudzenia a konfliktom, znamená to, že nejestvujú žiadne dobré a zlé činy, postoje a viera?

A nejde náhodou o morálny relativizmus, považovaný niektorými kresťanskými učeniami za najväčšie zlo súčasnosti? Dejiny kresťanstva sú samozrejme názorným príkladom toho, ako viera vo vlastnú neomylnosť môže viesť k zločinom hrani- čiacim so šialenstvom. Mučenie a upaľovanie ľudí zaživa len preto, lebo ich vlastný názor sa – hoci len v drobných detailoch – rozchádzal s oficiálnym učením („Pravdou“ ) Cirkvi, sa celé stá- ročia považovalo za správnu vec, lebo „mýlili sa“ tí, čo skončili na hranici. Mýlili sa natoľko, že ich bolo treba pozabíjať. Pravda  mala predsa väčšiu váhu ako ľudský život.

A čo bola tá Pravda?

Príbeh, ktorému ste museli veriť, čiže hŕba myšlienok. Milión ľudí, ktorých dal vyvraždiť šialený kambodžský diktátor Pol Pot, zahŕňal napríklad každého, kto nosil okuliare. Čo ho k tomu viedlo? On totiž marxistickú interpretáciu dejín, ktorú považoval za absolútnu pravdu, pochopil tak, že ľudia, čo nosia okuliare, patria ku vzdelanej vrstve, k buržoázii, teda k tým, čo vykorisťujú roľníkov. Musia byť vyhubení, lebo v novom spoločenskom poriadku nemajú miesta. Jeho pravda takisto bola len hŕba myšlienok.

Katolícka cirkev, a spolu s ňou aj ostatné, majú vlastne pravdu, keď relativizmus – vieru, že nejestvuje žiadna absolútna pravda, ktorou by sa mohli ľudia riadiť – stotožňuje s jedným z veľkých ziel súčasnosti. Absolútnu pravdu však nemožno nájsť tam, kde vôbec nie je: čiže v doktrínach, ideológiách, súboroch pravidiel a legendách.

Čo majú tieto formy spoločné?

To, že sú výsledkom myšlienkových konštruktov. Myšlienka môže v najlepšom prípade na pravdu odkazovať, no ona sama sa tou pravdou nikdy nestane. Preto budhisti vravia: „Prst, ktorý ukazuje na Mesiac, nie je Mesiac.“ Všetky náboženstvá sú zároveň pravdivé i klamlivé; podľa toho, čomu slúžia. Buď ich podriadite svojmu egu alebo Pravde. Ak veríte v to, že len vaše náboženstvo predstavuje Pravdu, podriadili ste ho egu. Takto sa z náboženstva stáva ideológia a vzniká iluzórny pocit nadradenosti, vďaka ktorému sa medzi ľuďmi objavia rozdiely a konflikty.

Keď náboženské učenia slúžia Pravde, stávajú sa z nich ukazovatele alebo mapy, ktoré nám zanechali osvietené osobnosti, aby nám pomohli duchovne precitnúť, čiže zbaviť sa identifikácie s formami. Jestvuje len jedna absolútna Pravda, všetky ostatné pravdy z nej len vyžarujú. Keď ju objavíte, budete konať v súlade s ňou. V ľudských činoch sa buď odráža Pravda, alebo ilúzie. Dá sa Pravda vyjadriť slovami? Áno, ale tie slová s ňou samozrejme nebudú totožné. Budú na ňu len upozorňovať. Pravda je neoddeliteľná od toho, čím v skutočnosti ste. Áno, vy ste tá Pravda. Ak ju budete hľadať inde ako v sebe, neuspejete. Pretože tou Pravdou je Číre Bytie, ktorým ste.

Presne to sa snažil vyjadriť aj Ježiš, keď povedal: „Ja som cesta i pravda i život.“ Tieto slová, ak ich správne pochopíte, sú jednoznačným upozornením na to, v čom spočíva Pravda. Ak ich pochopíte nesprávne, stanú sa velkou prekážkou na vašej duchovnej ceste. Ježiš totiž hovorí o tom najhlbšom v nás  o tom, že „Som“  o esenciálnej totožnosti každého muža a ženy, každej životnej formy. Hovorí o živote, ktorým ste. Niektorí kresťanskí mystici tomu hovoria „Kristus v nás“ .

Podľa budhistov je to „prirodzenosť Budhu“ a podľa hinduistov „átman“ , čiže Boh, ktorý v nás prebýva. Keď ste v spojení s touto vnútornou dimenziou  čo nie je nič zázračné, je to váš prirodzený stav , vo všetkých vašich činoch a vzťahoch sa bude odrážať jednota so životom, ktorý vnímate vo svojej hĺbke. To je láska. Zákony, prikázania, pravidlá a usmernenia sú len pre tých, ktorí stratili kontakt s tým, čím v skutočnosti sú so svojou vnútornou Pravdou. Zákazy ich majú chrániť pred najhoršími výstrednosťami ega a často ani nezaberajú.

„Miluj a rob, čo chceš,“ povedal svätý Augustín. Žiadne slová vás nepriblížia Pravde väčšmi ako toto.

Z knihy Nova zem Uvedomte si zmysel svojho života  Eckhart Tolle

5 replies on “PRAVDA: RELATÍVNA ALEBO ABSOLÚTNA?”

🙂 : -) ……….tááááááááák to ma napadá iba toto

pekný zvyšok dňa.R

Světla pomalu mizí,
není zde nikdo jiný, jen vy a já,
nic se nikdy nemění,
vidím vaše tváře v davu,
zdá se mi, že každého z vás znám
po celý svůj život.
Přeji si, aby tato noc mohla trvat věčně,
ale je čas odejít.
Viděl jsem vás se smát, viděl jsem vás plakat,
všechno za jednoho a jednoho za všechny,
nic se nikdy nemění.
Způsob, jakým jsme zpívali, mi prostě vyrazil dech,
měl jsem zimnici od hlavy až k patě.
Jaká nádherná noc,
by pro mě mohla trvat věčně?
Ale je čas odejít.
Moment za milion let.
je vše, co pro vás mám,
moment za milion let,
pro to, učinit nějaký sen skutečností,
moment, který nikdy nezapomenu,
do dne, kdy zemřu,
moment za milion let
zvaný život.
Autobus právě čeká venku,
abych vyrazil a ještě jednou
nechal vše za sebou,
honím dnes další den,
a v čase, kdy vy budete doma,
já budu daleko odsud.
Moment za milion let.
je vše, co pro vás mám,
moment za milion let,
pro to, učinit nějaký sen skutečností,
moment, který nikdy nezapomenu,
do dne, kdy zemřu,
moment za milion let
zvaný život.

P.S: ……..a čo je pravda ? To čo vidím ja? To čo vidí iný? Či to niekde uprostred…….fikcia , či precítenie , pre každého iná realita a skutočnosť……..vždy iný príbeh , vždy iné precítenie……….pa 🙂 .R

Páči sa mi

Radko ďakujem za tvoje vyjadrenia…hej domienky, stále máme vlastné tvrdenia a stojíme si za nimi a pritom sa hlboko mýlime…pozeráme cez filtre.

Cez víkend som sa seba samej pýtala niečo v tom zmysle ako nazerať na problémy a môj pohľad sa vysunul vysoko a nazerala som na svet z výšky a pochopila som, že zmena uhľa pohľadu z vyššej perspektívy ukáže problém v jeho celistvosti. Netreba sa zemeriavať na detaile a bazírovať na nich, snažiť sa videť všetko ako celok, ako veci do seba zapadajú.

No a čím bližšie sa približujeme k Vyššej časti a k Bohu, tým viac chápeme skutočnú podstatu a pravdu aká v samej čistote je. Naše vedomie je čistejšie a informácie, ktoré k nám zo zdroja prichádzajú, už nie sú ničím skreslené..vidíme skutočnosť ako takú. …prejavujeme sa duševnou časťou a Ego už nevytvára žiadne domienky. 😀

Páči sa mi

….. dlho som rozmýšľal akú verziu ti tu dač jedného príbehu a tá česká sa mi zdala hodnovernejšia , slovenská je moc strohá……….

…….všetko je i tak vždy inak ako vyzerá…………. a preto mi je tak smutno za čistým a NAOZAJ pravdivým a skutočným DRUHÝM svetom …………tu je to vždy hra o škrupinky………ak si vezmeme čo je to MÁGIA , čo je to ČARO , čo je to KÚZLO…….. je to odpútanie od PODSTATY – PRAVDY………
….je to skvelý príbeh a jeho autori prehrali spor o autorské práva, lebo myšlienka príbehu bola v dokumentárnom filme , ktorý sa zaoberal smrťou a obradmi jedného francúzskeho kňaza , jeho posmrtné obrady a čarovný majetok….. zjavil sa výraz PREVORSTVO SIONSKÉ …….krásny príbeh , krásne hudba , dokonalý výkon Toma Hanksa ……… ozaj a prečo hrá v myšlienkotvorných filmoch??? Veľký……… Forest Gump , Zelená míľa , DaVinciho kód, Anjeli a démoni , Apolo 13???? …….a tá neskutočná hudba od Roberta Zemekisa??? čo je fikcia , čo je realita a čo skutočnosť??? Hmmmmmmmmmm…………………….sám sa s tým potýkam a ak si pomyslím na svätú stolicu , tak vidím ako Ján Pavol II niečo začal , ale zle to pojal , nástojil na mariánskom kulte , najrozumnejší Jožko Ratzinger to radšej vzdal , a teraz čuduj sa svete najväčšia komédia všetkých svetov…..hráme sa na na súcitiacich ……..hráme komédiu na ľudovú nôtu……..ach hanba a hnus Vatikán………….

Pa.R

Páči sa mi

Tom Hanks je úžasný herec, tento film sa mi veľmi páčil, vlastne všetky filmy s ním mám rada. No v obľube mám mystické, historické . Presne tak ako sa spomína vo filme pravda nie je ukrytá, ale nachádza sa vo vnútre nás, len ten , kto je ochotný pozrieť hlboko do seba ju uvidí a pochopí. Výstižné video si pripojil…Vďaka Radko.

S tou cirkvou…cez víkend som hovorila malému za znamenie, ktoré má starší syn na nohe…netuším, po kom ich má….oheň nad kolenom z boku a nad ním veľké ploché hnedé znamienko a povedala som mu, že v inej dobe by bol upálený , lebo nesie diablovo znamenie, tak isto aj bylinkárky, ktoré vďaka sile rastlín vedeli pomôcť, no v očiach cirkvy boli hrozbou a preto sa takých ľudí radšej zbavovali, len aby udržali svoju moc nad ľuďmi a poslušné stádo bolo v ohrade. Dogmy a fanatizmus stále prevládajú a vytvárajú domienky, ktoré sú zle pochopené . Preto sa treba riadiť vnútrom a nenechať ovplyvniť názorom niekoho iného, aj keď dotyčný je o ňom silno presvedčený. Pravda má mnoho tváry, ale vo svojej podstate je úplne iná…tak ako farba má veľa odtieňov. No takto by sme mohli diskutovať, ale vždy v inom období s odchýlkou času, by sme už niektoré veci vnímali inak…lebo dozrievame. 😉

Uži svoj dník Radko. 😀

Páči sa mi

…….a je to to doplietol som hudbu , klamal som vo svojom omyle toto je naozaj
Hans Zimmer – Chevaliers de Sangreal

………ani sám neviem ako tom to tak mohol dopliesť 🙂 R

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.