Kategórie
cesta k sebe

Ako prestať absorbovať negatívnu energiu druhých ľudí

20160430_173513Byť empatický možno znie zaujímavo, ale každá vlastnosť má svoje hranice. Známa ma upozornila na tento článok a odporučila mi ho, aby som si z neho vzala potrebné, keďže empatia mi je veľmi blízka.

Sympatia je schopnosť cítiť súcit s inými. Empatia ide ešte o krok ďalej. Keď je človek empatický, tak to znamená, že je nielen schopný zaznamenať emócie druhých, ale že ich dokáže vnímať aj ako svoje vlastné.

Často sa stáva, že empatickí ľudia absorbujú príliš veľa bolesti a utrpenia zo svojho okolia. To ich potom emocionálne ubíja a blokuje ich schopnosť fungovať na vyššej úrovni.

Ak ste boli spolu v jednej miestnosti s negatívnym človekom, potom určite viete, ako hmotné boli jeho emócie. Cítite, ako sa jeho či jej ťažoba na vás valí a vy máte ťažkosti udržať hlavu vzpriamene.

Naučiť sa brániť tomuto typu toxickej energie je preto veľmi dôležitá zručnosť pre život. Váš emocionálny stav vás totiž ovplyvňuje mentálne, psychicky aj duševne.

Tuto nasleduje 5 spôsobov, ako prestať absorbovať negativitu iných ľudí.

1. Nepokúšajte sa ľuďom ulahodiť

Ak sa niekto na vás sťažuje, ohovára vás alebo o vás inak nepekne rozpráva, neberte to osobne a nelipnite na tom, aby vás začal mať rád. To by vás len zatiahlo ešte hlbšie do jeho alebo jej negativity a urobilo vás energeticky a emocionálne závislými na ich názore.


Buďte súcitní sami so sebou a zmierte sa s tým, že nie každý vás bude mať rád. A to je úplne v poriadku. Každý z nás máme rozdielne personality a iné veci, ktoré máme radi a ktoré nie. To vytvára pre každého z nás rozdielne životné zážitky.

Ukážte lásku najprv voči sebe. Bude to pôsobiť ako ochranné pole okolo vás a zabráni, aby názory iných ľudí vám odčerpávali energiu.

2. Vedzte, kedy povedať nie

Ak k vám domov príde hosť, dovolíte mu nevyzuť špinavé topánky a rozniesť blato po kobercoch? Alebo ho požiadate, aby si očistil topánky, prípadne sa vyzul predtým, než vstúpi do vášho osobného priestoru?

Čo ak by ste ho pozvali raz na večeru a on sa potom sám pozýval po zvyšok mesiaca? A čo ak by naliehal, že sa chce vyspať na vašom gauči, aby si ušetril cestu domov?

Byť veľkorysým je skvelé, no existuje tenká deliaca čiara, o ktorej je nutné si byť vedomý, aby vás iní nezneužívali.

Neakceptuje žiadne vozenie sa zadarmo na vašich pleciach, ľudí čo na všetko hovoria nie, ani emocionálnych upírov za hranicou, ktorú považujete za akceptovateľnú. Vytýčte hranice a trvajte na ich dodržiavaní!

Je to váš život. Vaše telo, priestor a osobný čas sú sväté chrámy, preto si dobre rozmyslite, ktorým ľuďom umožníte do nich vstúpiť.

Nie je nič zlé na tom, ak poviete niekomu „nie“ tak často, ako cítite, že je to potrebné. Dajte druhým jasne najavo, čo sú vaše štandardy ešte predtým, než ich vpustíte do svojho života.

3. Prestaňte kŕmiť príšeru

Vyššie som spomenul pojem „emocionálny upír“. Ide o parazitické osobnosti, ktoré sa doslova živia na vašej pozornosti a prívetivosti. Súčasne vás ale veľmi vyčerpávajú.

Investovať čas a emócie do týchto ľudí sa môže síce spočiatku vyplácať, no na koniec sa tak či tak ocitnete vyčerpaní z energie a mnohé ich problémy zostanú stále nevyriešené.

Títo ľudia sú smädní po vašej láske. Nikdy ich však nedokážete uspokojiť, pretože sa sami rozhodli zostať v roli obete.

Tým, ktorí to potrebujú, môžete ponúknuť vašu podporu, byť načúvajúcim uchom pre priateľa či neznámeho človeka. Snažte sa však identifikovať moment, kedy vaše snahy začínajú byť zbytočné alebo keď ich prosby o pomoc vyznievajú skôr ako dožadovanie sa pozornosti.

Nie je vašou povinnosťou riešiť problémy druhých ľudí a to zvlášť vtedy, ak oni v skutočnosti nechcú svoje problémy vyriešiť. Oni chcú byť ľutovaní.

Je zdravé vedieť, kedy je lepšie vycúvať! Keď cítite, že sú vaše zdroje vyčerpávané, ponúknite vaše sympatie a opustite danú situáciu. Nie je nič zlé na odmietnutí podieľať sa na dráme niekoho iného.

4. Návrat k prírode

Niekedy všetko, čo naozaj potrebujete, je oddych od druhých ľudí. Ich chaotické energie môže byť ťažké odladiť, preto si doprajte víkend, popoludnie, či dokonca len hodinu pre seba a choďte na nejaké pokojné miesto.

Nechajte vo svojej hlave hlasy prírody nahradiť hurhaj a chaos moderného sveta. Všimnite si jednoduchosť prírody, neexistenciu motívov a koexistenciu všetkých vecí – rastlín, zvierat a zeme.

Dýchajte zhlboka a meditujte. Sústreďte sa na naplnenie vášho tela čerstvým kyslíkom a pozdvihnutie svojho ducha.

Keď sa potom vrátite k vaším denným rutinám, budete sa cítiť čerství a menej náchylní absorbovať negativitu druhých.

5. Pamätajte na to, kto je zodpovedný za vás

Vy ste jediní zodpovední za to, ako sa cítite. Vy ste 100% zodpovední za to, čo necháte ovplyvňovať vaše myšlienky a emócie. Ak akákoľvek zložka vášho šťastia nie je v rovnováhe, ste to jedine vy, kto máte schopnosť to napraviť.

Vaše vnímanie samého seba je mocnejšie, než vnímanie kohokoľvek iného. To však len dovtedy, kým sa nerozhodnete vzdať sa ho a vyžadovať schválenie od niekoho druhého.

Keď sa raz rozhodnete byť zodpovední za svoje pocity, vymaníte sa z vplyvu ostatných. Keď ste si sebaistí v tom, kto ste a ako sa chcete cítiť, potom je pre druhých oveľa ťažšie vás vyviesť z rovnováhy.

Urobte zámerné rozhodnutia a ujmite sa kontroly nad pozitivitou vo svojom živote. Zvoľte si situácie, ktoré vám zvyšujú energiu a stretávajte sa iba s ľuďmi, ktorí len pridávajú k tomu, kým ste.

Majte sa dostatočne radi a povedzte „nie“ vždy, keď si to situácia vyžaduje. Opustite prostredie, ktoré neslúži vašim záujmom.

A pamätajte – vy ste zodpovední za svoje životné zážitky. Urobte si ich pre seba a urobte si ich fenomenálne.

Zdroj: How To Stop Absorbing Other People’s Negative Energy

14 replies on “Ako prestať absorbovať negatívnu energiu druhých ľudí”

Vzdy som bola velmi empaticky clovek, dokonca som si mohla “zobrat” pocity aj od niekoho koho som videla prvy krat v zivote…nastastie sa mi to v sucasnosti dari ako-tak kontrolovat a co sa tyka emocionalnych upirov, mne pomaha jednoduchy cerveny naramok, odkedy ho nosim je omnoho menej pravdepodobne ze by sa mu niekto dostal pod kozu svojim stazovanim a bedakanim 😀 proste to hned z hlavy vypustam :)) a suhlasim ze kazdy clovek je zodpovedny za svoj zivot, za to ako sa citi atd., ale myslim ze mnoho ludi si to myli s “vinou” ale akykolvek nas stav nie je vinou niekoho ineho, ani nas…zodpovednost je len jednoducho vedomie ze sami zodpovedame za nase zivoty, nie obvinivanie sa 🙂 dufam ze toto si bude postupne uvedomovat stale viac ludi :))

Páči sa mi

Aria…tak som rada, že si našla spôsob .. ja to tak jednoznačne povedať nemôžem…vnímam emócie aj cez písmenká necielene, len rozmýšľam´, prečo tie pocity. Alebo ak som v niekým v kontakte zhovárame sa, tak začnem preciťovať a už nabieha v myšlienkach ,čo mi to má povedať…ak nechcem vyľadujem sa na vyššie vibrácie. Kedysi mi Arin na vertikalite radila, aby som vždy každého vnímala z pozície korunnej čakry a tam preniesla pozornosť, lebo tam na seba nič neberieme a vnímanie je akoby izolované od všetkých vecí emócii a neviem čoho…no zotrvať v tejto polohe nie je zase také ľahké a málokedy mi to príde, ak stretnem niekoho blízkeho. No dobré je si pri takom niečom uvedomiť ako sa cítime a čo z toho je naše a čo nie.

Presne ako píšeš…sami si vytvárame cestu, treba si uvedomiť čím všetkým sme sa o veci v našom živote pričinili.

Krásny dník ti želám… 😀

Liked by 1 person

Vyssie vybracie a korunna cakra, tomu sa zase ja velmi nerozumiem…nehovorim ze by som raz nechcela ale momentalne to neovladam 😀 ja si skor v danej situacii uvedomim ze v tom momente mi niekto berie energiu/dava nieco navyse co nechcem a snazim sa zastavit tento “tok”, ako som uz pisla pomaha mi cerveny naramok, niekedy si predstavujem okolo seba ochranny obal ktory toto vsetko odraza alebo poprosim archanjela Michaela aby rozsekol toto spojenie medzi mnou a inym clovekom 😉 aj tebe pekny den 🙂

Páči sa mi

Ochranu si aj ja občas robím s fialovým plameňom, aj cítim jeho vibračnú intenzitu ako ma povzdvihuje vyššie..prihováram sa však len k Bohu k nikomu inému. No každý robíme to, čo nám funguje a som rada, že tebe tvoje vytvorené a tak je to správne.

Páči sa mi

……ahojky……..
Veľmi dobrý článok , no je to o momentálnom stretnutí , iba vtedy vieme a cítime.To je aby som to vysvetlil………….. , ako otázka čo by si robil, keby si prichytil svoju ženu s iným v posteli??? Každý chlap povie milión teórií , ale skutek utek a dej bude iný, ……………… bude o hodnotách v jeho živote, bude o tom kameni na ktorom stavia….dobrá téma Maťka………posielal som svoje vnímanie na ALTARA a držia na tieto piesenky…….

(treba oprášiť ruštinu , ale tak niečo dobré a múdre som dlho nestretol )
a +

(vyserte sa na pojmy anjelov , tí sú iný a inak , sú to služobníci a poslovia Boží a ako takých ich vidíme a cítime výnimočne , vieme ich vnímať ……………… a používať iba ako hermetici , v rovine astrálu , ale to potom nie sú anjeli, ale astrálne démonické napojenia , ktoré klamú a metú…..)

…neverme tomu čo sa podsúva , ale cíťme to čo je pravda ,no tá nie je pre všetkých a pre každého a preto je SYSTÉM tak nastavený……….
Vďaka Maťka za priestor a mudrovačku………
….pokojný víkend prajem.R

Páči sa mi

Ahoj Radko….Text tej druhej piesne sa mi páči..Anjel a démon… vo mne vody v ohni, dve protilátky v mojej duši
Téma dobra a zla, temna a svetla, anjelov a diablov…je to cesta pochopenia a každý si ňou potrebuje prejsť, aby sám v sebe odstránil ilúzie, ktorým sa poddáva a videl skutočnosť takú aká je. Nikoho nenavedieš na cestu, ktorú vidíš ty…každý má ísť svojou vlastnou cestou , tak ako v piesni spievajú a aj ty píšeš.

Teraz je viac spevákov, ktorý spievajú otvorene o tom, čo cítia a to je dobré. Máš pravdu, je nám podsúvaných veľa vecí, či z vonka, alebo aj z vnútra, sme ovplyvňovaný neustále niekym a niečim, no záleží, ako to cítime v súlade zo sebou samým…to je cesta…♥

Vďaka , že si sa podelil o svoej myšlienky…….Krásnu nedeľu Radko.

Páči sa mi

… pravda sa nedá vyjaviť každému a všetkým, lebo jej neuveria………….. málokoho zaujíma podstata a pravda ….. každý radšej súdi……………….

…. koľko hraníc ešte vzplanie kým pochopíme……….. máš pravdu každý má inú cestu , no vie skúmať, vie študovať , vie sa pozerať ………no kto sa dnes pozerá , nasleduje a vníma???? …………. radšej oslovíme démonov, akoby sme verili a viedli sa Bohom……..

…….prvé a druhé prikázanie (no pravé nie to z katolíckeho katechizmu) znie jasne a v tej múdrosti by sme mali kráčať………..pokojný nový týždeň.R

Liked by 1 person

Prechádzali a prechádzame si tým všetci..je to proces zrenia a ten , kto už je ďalej a má to za sebou presne vie, že je to potrebné k uvedomeniu si seba samého…. za koho a pre koho hrá. alebo je radšej pozorovateľom toho všetkého a učí sa pokore a láske.

Páči sa mi

ahojte pekný článok dá sa z neho veľa zobrať hodí sa aj na mňa vo veľa veciach. Z odčerpávaním energie a príjmom negatívnej energie mám bohaté skúsenosti. Aj keď vždy mi hovorili ,že som skôr flegmatik a nič ma nedokáže rozhodiť no istý ľudia ma psychicky tak zdeptali že teraz sa to na mne odrazí ihneď a neviem si stým rady. Empatický som bol vždy len som to nejak potláčal. Neviete mi niekto poradiť ako sa proti tomu ubrániť ubíja ma to a už privolávam smulu asi sám sebe ….ďakujem za všetky rady

Liked by 1 person

Laky…zrejme tvoj solar je oslabený a silný jedinci v tebe vedia vyvolať strach, ktorý ťa presahuje a znižuje tvoje vibrácie, stávaš sa malým tvorom, ktorý sa nevie brániť…preto ťa psychicky silný deptajú. Skúšaj byť v prítomnosti iných ľudí ukotvený v strede seba, mať zvýšené vibrácie a vnímať energiu duše…nie byť na nízkych vibráciach, ktoré v tebe vyvolajú nepríjemné pocity. Všetko je to o energii…potrebuješ sa ju naučiť zvyšovať v sebe.

Uč sa vnímať seba pri dýchaní..vnímaj prítomnosť, vnímaj svoju hruď… 4 čakru a v tejto rovine drž pozornosť. Potom skúšaj vnímať 5 rovinu..vibrácie 5 čakry a drž pozornosť v tejto rovine. Ak to zvládneš…skús vnímať úroveň 6 čakry vedome budeš seba vnímať a vibrácie sa budú zvyšovať, ale ak ti to bude nepríjemné nepokračuj v tom, aby ťa nebolela hlava. Toto je len príklad ako si môžeš zvyšovať vibrácie, no hlavne sa uč ukotvovať v strede hrude, vnášať si tam lásku, učiť sa udržať pokoj v sebe a ak to zvládneš…nik ťa už nezdeptá, neoslabí, lebo ty sám nájdeš v sebe svoju silu, ktorá ťa bude viesť…budeš sa tak spájať zo svojou dušou. Epatická som aj ja a viem, že občas to dosť ubíja..preto je treba dodržiavať hranice, za ktoré netreba ísť…byť vyvážený v sebe.

To že ti niečo privoláva smolu je len tvoje myslenie..tvoje činy, túžby pocity, ktoré si kedysi mal a zhmotňujú sa…myšlienka je silná a ak je v súlade s tvojou vibráciou, tak sa zhmotní a už sa to deje. Začni myslieť inak, vizualizuj si seba ako človeka, čo všetko zvládne a veci sa ti dejú k tvojej radosti a vnútorne ťa naplňujú…ži vnútorne tým, po čom túžiš, nie čo by si nechcel…lebo potom sa to deje.

Zmeny treba začať robiť v programe , ktorým žiješ, je nesprávny, tak ho zmeň a transformuj energie, lebo energia nikam nezmizne, len sa da zmeniť a najsilnejšia vibrácia je láska. Ak si budeš veriť, zvládneš to a vnútro duše ťa podporí a povedie.

Maj sa.

Páči sa mi

Odporúčam pomenovať si presne čo chceme vo svojom energetickom poli aby sa dialo a tak sa aj vnutri nadstavit. Vzhladom k dlhodobemu fyzickemu aj psychickemu zatazeniu a stresu ak som ho chcel zvladat, potreboval som najst tieto riesenia. Bolo mi jasne, že sa musim myslienkove a energeticky pohybovat v pozitivnom poli.. V zmysle Yin a Yang sa vsak nemozeme odizolovat od opacnych v tomto prípade negativnych veci ,Navyse potrebujeme referenciu a vnimanie oboch stavov. Potrebujeme referencne vnimat negativne javy a zaroven sa nenechat nimi energeticky ovplyvnit. Ide o akusi asertivitu voci negativnym javom. Vztahuje sa to aj na toky energií. Citim to tak ze si treba tento jav aj zivotnu filozofiu zharmonizovat vo svojom vnutri aj celom organizme a nielen riesit to parcialne cez tu alebo onu čakru, či inak.

Liked by 1 person

Máš pravdu…naše vnútro odráža vonkajšok a pokiaľ vnútorne nie sme na to nastavený..tak sa nič neudeje. Som rada, že si našiel svoju cestu.

No každý ide cez svoj systém…niekto skúša, čo si prečíta a uvedomí si, že u neho to nefunguje a potrebuje ísť inou cestou…niekto na to príde skrz skúsenosť, či uvedomenie, ktoré mu vnútro poskytlo, alebo bolesť, ktorou prešiel.

Len tak ľahko sa nedá nastaviť , ak si povieme, že budeme len pozitívny a budeme v sebe potlačovať negáciu, ktorou sme sa kedysi prejavovali. Časom nás to dobehne a vo vibračnej slabosti sa to prejaví. Prešla som si tým a silno uvedomovala si, že toto už nie som ja, tak prečo sa tak zase správam. Zastrčené veci nikam nezmiznú…treba to pochopiť, spracovať a nastaviť sa na iné správania. Ak to v podvedomí vyrovnáme, budeme už konať inak.

Píšeš…Citim to tak ze si treba tento jav aj zivotnu filozofiu zharmonizovat vo svojom vnutri aj celom organizme a nielen riesit to parcialne cez tu alebo onu čakru, či inak…u mňa to je vedomé vnbímanie seba samého a s čakrami to súvisí…lebo čakry sú cventra vedomia a na akej úrovni v tom vedomí sme , tak sa prejavujeme. Ak spoznáš vedomie 6 čakry a budeš v tom vedomí zotrvávať, tvoje vnímanie sa mení, nekritizuješ, všetko vnímaš s lahkosťou s láskou bytia v širšom zábere…neviem ten stav presne opísať, ale je to ako vyšší druh lásky, ktorý ťa vedie vnímať všetko inak..tok energie, ktorý v tebe oživuje, otvára tvoju božskosť.

Pokiaľ sa naše vedomie vibračne nezvýši a budeme zotrvávať v nižších vibráciach, tak strach, stres a slabosť, nedôveru budeme stále priťahovať, ale vyššie vibrácie vedomia nám ukazujú iné možnosti.

Energia nikam nezmizne..to čo držíme vo svojom poli tam je a jedine transformovaním energie to môžeme zmeniť. Pracovala som so svojou bolesťou a cítila som emoćie, ktoré spôsobili blok a pomocou vyšších vibrácii som ich rozpúšťala a bolesť odišla. Možno to znie takto jednoducho, ale je za tým aj uvedomenie si, čo emócia spôsobovala, prečo vznikla, že to bol len chybný postoj a treba ho napraviť.

Je veľa techník, čo je pravda, no dôležité sú výsledky, ktoré nás vedú k sebe, aby sme boli lepší a spracovali sveje temné stráýnky a staré programy.

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.