Kategórie
Energia psychosomatika

Duševné príčiny chorôb

Naše telo je dar. Ukazuje nám, o čom je náš život. Keď máme dostatok priaznivých energií, sme zdraví a vitálni. Ich absencia sa zrkadlí do chorôb. Často nám zdravotné ťažkosti spôsobujú negatívne energie či emócie ako strach, nedostatok sebalásky, smútok, zlomyseľnosť, krutosť, nenávisť alebo pripútanosť. Choroba nás vlastne upozorňuje na to, že nesprávne žijeme, myslíme, konáme alebo pristupujeme k sebe samému. 

Aby sme sa telu čo najviac priblížili a pochopili fungovanie jednotlivých orgánov a vplyv našich pocitov, ale aj myšlienok na jednotlivé časti tela, budeme postupne opisovať duševné príčiny chorôb. Naše telo je súhrn inteligentných buniek, ktoré reagujú na každú našu myšlienku, pocit, podráždenie. Vtedy v organizme vzniká „búšenie energie“ do konkrétneho miesta, ktoré energeticky vibruje na podobnej úrovni a dochádza
k ochoreniu alebo oslabeniu tohto orgánu. Telo nám tak prostredníctvom ochorení a rôznych zdravotných problémov ukazuje, čo potrebujeme zmeniť, kde v trvaní na svojom povoliť, alebo v čom sa emocionálne menej angažovať. Keď pochopíme a prijmeme odozvy tela na naše vlastné myšlienky, mnohé zdravotné problémy sa stanú nepotrebnými a vyliečia sa. Otvorí sa tak šanca opäť zblížiť telo a dušu.

BOLESTI HLAVY 

MIGRÉNA

Objavuje sa ako dôsledok toho, že človek chce mať všetko pod kontrolou. Ide o perfekcionizmus a kladenie prílišnej pozornosti na drobnosti v živote. Trpia ňou tí z nás, ktorí veľmi túžia po láske a uznaní. Ignorujú svoje vlastné potreby a uprednostňujú druhých. Migréna sa tiež dostaví, ak svoje myšlienky príliš často nasmerujeme na pocity viny a úzkosti a ak sa dostaneme do myšlienkového sporu s inými ľuďmi.

KLASTROVÁ BOLESŤ HLAVY

Znamená pocity frustrácie, nadmernej kritiky, hnevu, podozrievania iných, že si nerobia dostatočne poctivo svoju prácu. Potrebujeme sa zastať samých seba, ale nevieme ako na to. Cítime sa napádaní a kritizovaní zo všetkých strán. Je tu aktívna aj menejcennosť. Medzi pocity, ktoré prispievajú k bolesti hlavy tiež patrí chýbajúce ukotvenie sa v rodinných väzbách a pocit, že nemáme pevné vlastné korene, teda ego nie je zabezpečené – „treští z toho hlava“. Bolesť hlavy je aj reakciou na prílišné presadzovanie sa alebo nároky na moc, hovorieva sa „idem hlavou proti múru“. Bolesť hlavy môže byť varovaním pred nevhodnými myšlienkami, nenadarmo sa vravieva „lámať si nad niečím hlavu“. Nezvládnutie vyriešenia situácie „hodím to za hlavu“. Na čo nás choroba upozorňuje: Nepreceňujme samých seba, ale dokážme sa reálne oceniť bez zásahu ega.

VLASY

V duchovnej rovine symbolizujú slobodu, vitalitu a poukazujú na problémy s izolovaním sa a s uzavretosťou. Často sami seba podceňujeme a potrebujeme si venovať viac sebalásky. Prílišné napätie v živote spôsobuje napätie na pokožke hlavy, tým sa postupne oslabujú vlasové korienky. Ak v sebe dlhodobo zadržiavame hnev, frustráciu či vinu, spôsobuje to vypadávanie vlasov. Telo nám dáva najavo, že takto to nefunguje a negatívnym myslením ubližujeme sami sebe. Patria sem aj myšlienky alebo pocity ako „musím sa obetovať“, „musím si udržať svoju moc“, tým človek stráca silu vo vlasoch.

Na čo nás choroba upozorňuje: Pri oslabení alebo vypadávaní vlasov je potrebné vyriešiť minulosť, aby sme dovolili vzklíčiť niečomu novému a pozitívnejšiemu.

OČI 

Oči sú zrkadlom duše. Hlavná duchovná príčina ochorenia očí je priamo spätá s myšlienkami a pocitmi nespokojnosti s tým, čo vidíme. Chceli by sme to nejako zmeniť. Akoby sme nechceli vidieť svet a vlastnú životnú situáciu takú, aká je. Pravé oko je spojené s blokovaním hojnosti a napredovania. Odzrkadľuje naše problémy vo vzťahoch. Ľavé oko odráža naše vnútorné pocity dotýkajúce sa skutočnosti, nedokážeme si predstaviť a prijať dobré veci vo svojom živote. Človek je presvedčený, že jeho život je chaotický, nepružný a tvrdý, čo sa týka citov.
Na čo nás choroba upozorňuje: Potreba uvoľniť sa, „prižmúriť oko“ a nelipnúť na negáciách vo vlastných myšlienkach a pocitoch. Život hýri farbami! Užívajme si pozitívne pocity!

UŠI

Zakrývame si uši pred tým, čo nechceme počuť? Nenačúvame svojmu vnútru, ale pulzuje v nás hnev, obviňovanie, vina a neakceptovanie iných. Snažíme sa presadiť sa, nehľadiac na následky. Vnútorne odmietame zmeniť svoje rozhodnutia a postoje. Naše názory obsahujú skostnatené vzorce myslenia. Pravé ucho upozorňuje na negatívnosť vo forme hnevu, mrzutosti, dokážeme sa rýchlo uraziť na poznámky od iných. Bolesť na pravej strane upozorňuje na príliš veľa konfliktov v živote. Vonkajších (medziľudských) aj vnútorných (nechuť do kompromisov). Z toho plynie deprimovanosť z vlastného života, práce, rodiny. Ľavé ucho a problémy v tejto časti tela poukazujú na fakt, že sa človek cíti nedôležitý, myslí si, že jeho názor za veľa nestojí. Tým sa stáva vnútorne príliš sebakritickým.
Na čo nás choroba upozorňuje: Pri problémoch s ušami je potrebné zamerať svoju pozornosť na celkovú telesnú aj duševnú harmóniu, pokoj svojich myšlienok a rovnováhu v živote.

ÚSTA

Problémy v tejto časti tela poukazujú na nedostatok pochopenia, negatívne postoje a hovorenie vecí, ktoré iných veľmi zraňujú. Kritizovanie, ohováranie, odcudzovanie. Zároveň si vnútorne robíme prílišné starosti, ktoré však nemajú význam. Doslova sa nenávidíme.
Na čo nás choroba upozorňuje: Začnime sa sústrediť na naladenie „som chápavejší, veľkorysejší a myslím pozitívne“.

ZUBY

Problémy so zubami nás upozorňujú, že v sebe nosíme hanbu, výčitky, strach, zatrpknutosť. Nedokážeme robiť správne rozhodnutia a zanedbávame sa. Často si myslíme „najprv tebe, potom sa dostane aj na mňa“. Pri bolesti zubov sú aktívne myšlienky a pocity sústredené na vystresovanosť a neschopnosť jasne sa vyjadriť. Môžu tiež upozorňovať na to, že niektoré veci vo svojom živote nedokážeme „prežuť“, nevieme sa s nimi stotožniť. Vypadávanie zubov je známkou bezmocnosti. Zubný kaz upozorňuje na zahnívajúcu životnú silu. Neschopnosť presadiť sa „prehrýzť sa“. Uzatvárame pochybné kompromisy sami v sebe. Ťažko sa vyrovnávame so situáciami, do ktorých sa dostávame. Zubný kameň signalizuje nestálosť obranných funkcií v duchovno-duševnej rovine. Začiatok vytvárania si energetických blokov. Zuby symbolizujú našu vitalitu, ďasná našu dôveru v okolie.
Na čo nás choroba upozorňuje: Problémy so zubami smerujú pozornosť na načúvanie svojej vnútornej múdrosti, aby sme robili povzbudzujúce a bezchybné rozhodnutia, ktoré sú v súlade s naším životom.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.