Kategórie
Život sám o sebe

Tri veci, ktoré si zamieňame s Láskou

Láska je zložitá emócia. Existujú pocity, ktoré na prvý pohľad môžu pripomínať lásku, ale na to, aby šlo o skutočnú lásku, sú príliš povrchné. Skutočná láska si vyžaduje čas a nevznikne za jednu noc. Tu sú tri veci, ktoré si ľudia často pletú s láskou.

Žiadostivosť

Žiadostivosť je pocit, ktorý je často mylne považovaný za lásku na prvý pohľad. Žiadostivosť je intenzívna a náhla príťažlivosť k niekomu, koho sotva poznáte. S láskou si ho zamieňate preto, že vzniká silná príťažlivosť.

Žiadostivosť môžete pociťovať ako lásku, pretože vyvoláva silné pocity príťažlivosti, ktoré vás pohlcujú. Emócie, ktoré vyvolala žiadostivosť, môžete cítiť veľmi reálne, ale sú založené na fantázii. Ak chcete niekoho milovať, musíte ho dobre poznať. Mnoho ľudí prepadne žiadostivosti ešte v čase, keď sú si navzájom cudzí. To, čomu ľudia v túžbe prepadnú, je len predstava toho, čo by mohlo byť a realita môže v tom vzrušení zaniknúť.

Ľudia, ktorí podľahnú žiadostivosti, nemôžu odolať fyzickej príťažlivosti a nevedia dať od seba ruky preč. Neustále na seba myslia, hovoria jeden o druhom.  Žiadostivosť je úžasný pocit, založený na vášnivej príťažlivosti. Ak ste v záležitostiach srdca neskúsení, veľmi ľahko si môžete pomýliť lásku s vášňou.

Žiadostivosť sa však líši od lásky, ako noc od dňa. Žiadostivosť prichádza v prvej fáze vzťahu, keď sa ľudia ešte navzájom nepoznajú. Je založená na fantázii, ktorá sa so skutočnosťou nemusí vždy zhodovať. V realite totiž môže stratiť svoju silu.

Hoci fyzická príťažlivosť je určite kľúčovou zložkou v každom romantickom vzťahu, láska je viac než len fyzické túžby. Ak je vzťah predovšetkým o fyzickej príťažlivosti, je založený na túžbe. Skutočne milovať inú osobu trvá dlho a tak sa to nemôže zakladať len na fyzickej príťažlivosti.

Posadnutosť

Posadnutosť je často mylne považovaná za lásku, pretože ľudia si racionalizujú šialené pocity, ktoré majú. Domnievajú sa, že keď na druhého nemôžu prestať myslieť, musí to byť láska. Posadnutosť sa podobá žiadostivosti, ale je oveľa viac zavádzajúca a deštruktívna. Kým túžba je často pominuteľná a bledne ako sa dvaja lepšie spoznávajú, posadnutosť neprestáva.

Čím viac času a úsilia investujete do nezdravej posadnutosti, o to intenzívnejšia posadnutosť bude. Ľudia, ktorí cítia posadnutosť druhou osobou, nedokážu myslieť na nič iné a často stratia kontakt s tým, kto vlastne sú. Táto strata individuality vytvára začarovaný kruh správania sa, kde sa posadnutý človek stáva viac a viac závislý od druhého, aby si posilnil vlastné sebavedomie.

Aj nešťastná láska, neopätovaná láska, sa môže zmeniť na ohromujúcu posadnutosť. Keď jeden človek verí, že je vo vzťahu, ktorý v skutočnosti neexistuje, alebo ak jeden investuje viac než druhý, vznikli základy pre posadnutosť.

Skutočná láska je povzbudzujúca a pomáha ľuďom rásť, posadnutosť vysiľuje. Ak máte pocit, že ste stratili sami seba, ak sa vždy snažíte potešiť svojho partnera, bez toho aby to aj on robil pre vás, ak zistíte, že robíte všetky svoje rozhodnutia na základe pocitov a potrieb druhej osoby, pravdepodobne prežívate posadnutosť.

Náhrada

Náhrada je typ vzťahu, ktorý začínate veľmi skoro po tom, ako predchádzajúci vzťah skončil. Náhrada je len zriedka založená na láske, ale je to reálny spôsob, ako zmierniť osamelosť ľudí, keď im skončil vzťah.

Náhradu môžeme pociťovať ako lásku z toho prostého dôvodu, že opustení ľudia chcú ďalej ľúbiť. Sú zvyknutí na bezpečie bytia v láske a viac ako čokoľvek iné chcú cítiť to bezpečie znovu. Presviedčajú sami seba, že sú ľúbia, aj keď im vlastne chýba bezpečie a pohodlie vzťahu, ktorý sa im rozpadol.

Ak starý vzťah stále zasahuje do priebehu nového vzťahu, môže to znamenať, že nový vzťah je len náhradou. Keď má niekto vzťah ako náhradu, znamená to, že ešte nie je úplne nad svojim predchádzajúcim vzťahom. Stále sa môže snažiť vyriešiť nevyriešené otázky z predchádzajúceho vzťahu. Náhradu môžete cítiť ako lásku, ale stále ju ovplyvňujú nevysporiadané pocity z minulosti.

*

Preklad: lobonya – www.lobonya.wordpress.com

Zdroj: http://teenadvice.about.com/od/loveanddating/a/3thingslove.htm

Prevzaté z : http://www.2012rok.sk/

 

2 replies on “Tri veci, ktoré si zamieňame s Láskou”

Dobry vecer… krasny clanok. Nechapem vsak potom jednej veci. Co je potom skutocna laska? Ako sa da rozoznat skutocna laska od tychto troch veci? Myslim, ze to je asi tim, ze som moc mlady nato, aby som to pochopil… ako sa potom skutocne zamilovat?
PS:Poslal som vam mail, skuste sa na to prosim pekne pozriet vdaka. Pekny vecer citatelom 🙂

Páči sa mi

Skutočná láska ťa v ničom neobmedzuje, podporujete, pomáha ti vo všetkom, je ti oporou, vzájomne sa od seba učíte, rešpektujete sa…nestavia vzťah na tvrdení…”Keby si ma miloval, tak…” Prijíma ťa takového, aký si..je to krásny hlboký duševný vzťah, kedy sám cítiš, že s tým človekom máš byť…no až na pokročilej úrovni , kedy sú obaja duševne zrelý je taký vzťah nádherný, lebo zväčša jeden partner je duchovne zrelejší ako ten druhý.

Vzťahy sú o zrkadlení, to čo sa tebe na druhom nepáči, sám v sebe nemáš spracované a máš to prijať a pochopiť, nie odsudzovať. No zväčša je to ťažké, ale vždy ide o lekcie, ktorými si máme prejsť, preto je dobré, že žijeme vo vzťahoch.

Si mladučký a máš všetko pred sebou..keď si spomeniem na svojich 16-17, viem, že stále som hľadala hlbokú lásku, len akosi som ju míňala a možno som ju aj stretla, len moje ego ju nechcelo prijať. 😀

Ale kto je osudom daný…ten ti aj do života vstúpi a ja ti želám, aby si spoznal pravú , krásnu , hlbokú lásku.

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.