Kategórie
Bylinky Energia Liečenie

Gurmár a cukrovka

Môj otec mal 65 rokov. Tým, že si sleduje svoj cholesterol, kys. močovú a neviem čo, tak  ešte zistil, že má aj zvýšený cukor, ktorý sa v jeho veku ľuďom už mení. Zmenil stravu, vylúčil sladké, prestal piť pivo 😀 , no cukor sa držal stále v hodnotách od 6,5 mmol/l do 7 mmol/l. Viem, nie je to hrozné, ale chcel ho znížiť a tak našiel na nete prípravok Diaben, ktorý mu pomohol znížiť cukor na 4,5 mmol/l. Prípravok už asi 3 týždne neužíva, ale cukor sa mu drží v  hodnotách do 5 mmol/l, čo je super. Hlavnou účinnou zložkou je rastlinka Gurmar (Gymnema lesná ).Hľadala som na nete, či sa nedá kúpiť rastlinka na pestovanie, ale nenašla som. Rastie v Strednej Indii a tropických lesoch. Dá sa kúpiť aj čaj a ten popíjať. 

Gurmar je jednou z najúčinnejších ajurvédskych bylín na diabetes, ktorá si právom vyslúžila prívlastok “zabijak cukru“.

Ako už napovedá samotná prezývka gurmaru, jeho využitie je predovšetkým pri liečbe diabetu, no nestratí sa ani pri metabolickom syndróme a pre mnohých z vás bude zaujímavá jeho schopnosť potláčať chuť do jedla (a to najmä chuť na sladké), čo vrelo odporúčam otestovať. Za zmienku stojí aj využitie gurmaru pri malárii a ako protilátky po uhryznutí hadom.

Gurmar je často označovaný aj ako Gymnema, Gymnema sylvestre, Gymnema sylvestris, Gurmarbooti, Periploca of the woods, Meshasringi, či záračná rastlina, ale aj mnohými inými názvami, ktoré avšak nie sú až tak podstatné. Podstatná je funkčnosť a obrovský potenciál tejto byliny.

GURMAR A DIABETES

Gurmar je prírodný liečebný prostriedok na liečbu diabetu využívaný tradičnou indickou medicínou po tisícky rokov. Stimuluje tvorbu inzulínu, regeneruje beta-bunky pankreasu a zároveň zvyšuje aktivitu enzýmov zučastňujúcich sa na metabolizme glukózy a zabraňuje vzniku inzulínovej rezistencie.

Na rozdiel od bežných liekov, antidiabetík, má Gurmar schopnosť nielen znižovať hladiny cukru, ale dokáže aj znovuobnoviť funkciu pankreasu a tým úplne vyliečiť z cukrovky, čo dokazujú aj výskumy vedcov z Inštitútu postgraduálnych základných lekárskych vied z indického Madrasu, či štúdia Kráľovskej akadémie v Londýne z roku 2012.

Na liečebné účely sa využívajú listy gurmaru (gymnemy), ktorých hypoglykemické účinky boli prvýkrát zdokumentované koncom 20. rokov minulého storočia. Vďačia za ne kyseline gymnemovej, ktorá sa nachádza v rastline v rozmedzí medzi 3,9 až 4,6%. V menšom množstve obsahuje gurmar tiež flavóny, antrachinóny, fytín, kvercitol, lupeol a stigmasterol. Tieto látky blokujú vstrebávanie cukru v črevách a stimulujú uvoľňovanie inzulínu z pankreasu.

Výhodou Gurmaru je jeho mierny, prirodzený hypoglykemický účinok, odlišný od súčasných syntetických liekov, derivátov sulfonylmočoviny, ktoré sa vyznačujú rapídnym nástupom účinku.

GURMAR, DIABETES 2. TYPU A ŠTÚDIA DOKLADUJÚCA ÚČINKY GURMARU

Dokument s názvom “Antidiabetický účinok extraktu z listov Gymnema Sylvestre na pacientov s diabetes mellitus nezávislých na inzulíne” zdokumentoval 22 pacientov s diabetom typu 2, ktorí všetci užívali perorálne (ústami) diabetické lieky. Po dobu 18-20 mesiacov bolo pacientom podávaných 400 mg Gymnemy každý deň. Po skončení štúdie 16 pacientov znížilo dávky svojich pôvodných liekov a 5 z nich ich prestalo užívať.

Viac sa dočítate na pôvodnej stránke, kde som o rastlinke našla info.

2 replies on “Gurmár a cukrovka”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.