Kategórie
cesta k sebe

Slib sama sobě, že budeš zářit…

slibuj-budes-zarit

Matka radí své třináctileté dceři

To hlavní je snažit se být dobrým člověkem. Ty už jsi dobrý člověk, miláčku, je v tobě tolik dobrého, až se mi svírá srdce. Chtěla bych, abys taková i zůstala. Shromažďuj v sobě dál světlo. Zkrátka slib sama sobě, že budeš zářit, stále a beze změny. Jako lampa, která v koutku teple svítí. Lidé se ti budou chtít přiblížit , aby si v tvém světle něco přečetli a cítili se v tvých paprscích šťastni. Budeš jasně zářit v temnotě a střídajících se bouřích a to tě uchrání obav ohledně věcí, které nás leda ničí – „abys byla moderní a in“, „abys byla úspěšnější než ti druzí“ nebo „abys byla dost hubená“.

Pamatuj si, že v devíti případech z deseti nejde o nervový kolaps. Stačí šálek čaje a kousek dobrého cukroví, aby se člověk uklidnil. Budeš se divit, jak snadno člověk jedno s druhým zamění. V každém případě měj krabičku cukroví vždycky po ruce.

Za přátele si vybírej lidi, s nimiž budeš být blíž sama k sobě, takové, jaká jsi doopravdy, protože s nimi ti bude lehko a veselo. Budeš se cítit jako v těch nejkrásnějších šatech, i když budeš mít obyčejné tričko. Nikdy nemiluj někoho, kdo by se po tvém soudu měl snažit být lepší, nebo někoho, kdo naopak tvrdí, že být lepší bys měla být ty. Na světě jsou chlapci, které přitahují dívky vyzařující světlo; budou stát vedle tebe a tiše ti našeptávat do ucha a s jejich slovy bude radost po troškách opouštět tvé srdce… Knihy o upírech nejsou výmysl, drahoušku. Vraž jim kůl do srdce a utíkej.

Kamaraď se se svým tělem. Dokud je zdravé, nemysli na ně nikdy jako na problém. Čas od času pohlaď něžně své nohy a poděkuj jim za to, že umějí běhat. Polož si ruku na břicho a těš se z toho, jaké je měkké a teplé. Nepřestávej být nadšená světem, který tiká tam uvnitř, těmi neuvěřitelnými živými hodinkami, jako jsem to dělala já, když jsem tě nosila pod srdcem a každou noc se mi tobě zdálo.

Když nevíš, co v hovoru říci, ptej se. Třeba i když budeš mluvit s člověkem, který sbírá šrouby a hřebíky ze sedmdesátých let. Pravděpodobně už nebudeš mít možnost dozvědět se tolik o šroubech a hřebíkách ze sedmdesátek. Nikdy nevíš, k čemu se ti podobné informace mohou hodit.

Život se dělí na NÁDHERNÉ ČASY, které si budeš užívat a HROZNÉ UDÁLOSTI, které se v budoucnu změní v napínavé příběhy a anekdoty. Ať ti bude jakkoli těžko, dokážeš přežít vše, když si představíš, jak o tom po letech vyprávíš přátelům a oni nedůvěřivě zvolají: „NO NE! TO SNAD NENÍ MOŽNÉ!“

Miláčku, snaž se vidět co nejvíc východů a západů slunce. Nech všeho, jen aby sis přivoněla k růži u cesty. Věř vždycky, že dokážeš změnit svět, třeba jen trošinku, protože každá trošinka čeká na někoho, kdo ji změní. Putuj cestou života jako stříbřitý kamínek; ať ti hudba dává sílu a energii; knihy ať ti jsou mapami, které tě přivedou k cíli. Hosty přijímej štědře, nepřestávej milovat, tanči v pohodlných botách a nikdy, nikdy nezačínej kouřit. Je to totéž jako koupit si malého roztomilého dráčka. Brzy vyroste v saň a zničí ti domov.

Maminka

Caitlin Moran

Zdroj: http://www.pronaladu.cz/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.