Kategórie
vzťahy

Závislosť vo vzťahu…

Dostala som do mailu od  Katherine Koting poučný článok o modelu nášho správania vo vzťahoch.

download

O závislosti jsem již několikrát na různých místech mluvila, protože je jedním z vážných a častých problémů lidí, kteří přicházejí do mé astro-homeo-psychoporadny. Při slově ZÁVISLOST nás obykle napadne alkohol a drogy, ale o ničem takovém dnes mluvit nechci. Závislost na člověku je jednoznačně nejčastější druh závislosti kterou vídám.

Dokud vztah funguje, je to docela milé. Jste si tak blízcí, chcete být stále spolu, přátelé jdou stranou, původní rodina jde stranou, protože si s partnerem vystačíte. Obětujete cokoli a partnerovi zcela oddáte sebe a svůj život, taková je to převeliká láska! Partner se stane vaším životem, vaší jedinou radostí i starostí. Tolik ho milujete. Představa, že se na chvíli vzdálí je vám nemilá, jeho hříšky i hříchy omlouváte. Nechcete ho zarmoutit, nechcete vnést nepohodu mezi vás a tak zvolna ustupujete od svých vlastních představ, tužeb i názorů, vzdáváte se vlastního života a sebe sama ve jménu klidu a spokojenosti partnera. Jeho spokojenost je pro vás prioritou. Postupně necháte partnera aby za vás rozhodoval, přizpůsobujete se, stáváte se nesamostatnými, rezignujete, se vším v podstatě souhlasíte a tak se váš názor postupně stane zanedbatelným pro vás i pro partnera, dokonce časem ani nejste schopni říct NE. Podřizujete se a své city nabízíte pod cenou a pod hranicí své důstojnosti, postupně si přestanete věřit, že byste sami ještě něco dokázali, sebevědomí pohasíná, stáváte se dobrovolně loutkou v rukou milované osoby.

Jenže místo toho, aby milovaná osoba ocenila vaši lásku a oběť, kterou jste na oltář společné lásky položili, stanete se pro ni zátěží, koulí na noze, oddaným psíkem který prosí o trochu lásky a spíš než co jiného, vzbuzujete soucit. Dáváte maximum a paradoxně se stáváte pro partnera bezcennými. Přestanete být pro partnera zajímaví, přitažlivost oddaností totiž mizí, milovaný partner se začíná vzdalovat a přestává si vás vážit. Jakkoli si to nechcete připustit, v hloubi duše víte, že už nejste jen vy dva, jenže co s tím, když to řešit nejste schopni. Tak raději nechcete vidět, že partner si našel někoho jiného, protože byste to museli řešit a to nedokážete. Raději se tedy tváříte, že se nic takového neděje a pokud je to již veřejnou záležitostí, tak že to jaksi velkoryse a ušlechtile chápete. Jakkoli vás to bolí a zraňuje, nejste schopni říct “DOST!” své nedůstojné pozici a tak opět sklopíte hlavu a snažíte se ještě více zavděčit. Být ještě oddanější, poslušnější, chápavější, neodporovat, vyhovět všemu a doufáte, že partner pochopí, jaký poklad ve vás má, co pro něj děláte a jak moc ho milujete. Doufáte, že se ze záletů vrátí a vy zase budete patřit jeden druhému. Nemáte sílu vzdorovat, udělat si v tom všem pořádek, ale ani odejít. Život bez vaší drogy – partnera, je nemyslitelný. On je to jediné, co chcete.

Připomíná vám to něco? Pokud ano, pak jistě víte i to, že závislost na partnerovi se chová stejně jako každá jiná závislost. Partnerova přítomnost vás vynese téměř okamžitě do nebe. Jeho absence znamená rychlý pád do pekel a pak nastává absťák pokud se s vámi rozejde, protože vy to s velkou pravděpodobností neuděláte. Dali byste cokoli, abyste ho mohli ještě vidět, být s ním a ve svém utrpení tak pokračovat, život bez něj si neumíte představit. Vymýšlíte jak navázat, jak ho potkat, vidět ho, být mu užiteční a žijete v naději, že on pochopí jakou udělal chybu když vás opustil… že přijde, změní se a vše se zase spraví. Omlouváte ho, že jeho rodiče byli ještě horší, že on za to vlastně nemůže, tak ho vychovali, bývalí partneři se k němu nechovali hezky, měl to těžké, nemyslel to tak, on jen neumí svůj cit k vám vyjádřit… Omlouváte sebe, proč nemůžete tento nedůstojný vztah ukončit, hledáte výmluvy, proč to nejde – děti, dluhy, majetky, nemocní rodiče…. Pokud partner přijde a řekne, že se omlouvá, je mu to líto a miluje vás, okamžitě je vše odpuštěno a celé to začíná nanovo. Velice často se tato verze závislosti  objevuje u oběti a násilníka, nějak podivně se vzájemně potřebují a oběť se ráda nechá otloukat další roky.

I když zažíváte kultivovanější, neagresivní verzi závislosti a partner vám oznámí, že vás opouští, máte pocit, že váš život nemá smysl, je bezcenný a nechce se vám dál bez svého utrpení žít. Pokud máte to štěstí, že potkáte záhy jiného partnera, který vás doslova vyrve z této situace a nabídne vám důstojnější život, zjistíte, že padáte do stejného modelu znovu nebo stále milujete původního partnera.Ve skutečnosti bez něj být nechcete a pokud si sami najdete jiný vztah, bude takový, v němž bude partner zadaný či nedostupný, protože ve skutečnosti nic měnit nechcete a zadaný partner je zárukou, že to od vás nebude požadovat.

Jak tedy z této situace ven? Především si přiznat, že JSTE ZÁVISLÍ a že máte problém, protože to závislý člověk popírá. Pokud není závislost ještě hluboká, lze drobnými úpravami ve vztahu a prací na sobě, na své samostatnosti a nezávislosti zachovat i stávající stav partnerství. Pokud však je vaše závislost hluboká a vaše osobnost již jeví známky rozkladu, pak je třeba opustit partnera na němž jste závislí, protože jaksi chápeme, že ani z alkoholu se nejde léčit a chlastat zároveň, že. Pak je třeba  začít pracovat na své samostatnosti, sebevědomí, nezávislosti, dát svému životu smysl i bez původního partnera a postupně se učit žít jako samostatný jedinec bez siamského dvojčete. Učit se mít svá přání, své sny, své plány, uskutečňovat je jeden po druhém. Jedním slovem, je třeba dospět než se začnete poohlížet po novém vztahu, protože obvykle nechceme mít vztah s matkou či otcem bez nichž se dítě neobejde a partner obvykle nechce vodit za ruku dospělé malé dítě, což závislý člověk je.

Největší sklon k závislosti mají lidé pod vlivem znamení Štíra a Ryb a nemusí to být jen sluneční znamení. Může jít o ascendent, Marse ovládajícího konání či obecně osobní planety v těchto znameních – Lunu ovládající emoce, Merkura – myšlení či Venuši – lásku.  Ryby navíc ještě mají oslabenou schopnost rázně konat a tudíž se svým utrpením cokoli udělat, takže se snadno stávají OBĚTÍ a své utrpení si podivným způsobem hýčkají, Ryby jsou soucitné, rády zachraňují trpící a očekávají, že druzí budou také. Někde na pozadí jejich chování stojí nevyslovená věta: “Podívej jak trpím, podívej co jsi mi udělal! Jen tvá láska mne zachrání!” Tito lidé podvědomě čekají, že jejich utrpení přivolá záchrance, který se na to už nemůže dívat. Naštěstí většinou marně a je to dobře, protože jde o patologii vztahu a pokud partner tuto hru na citové vydírání s vámi hrát nechce, prokazuje vám tím velkou službu. Zdravý dospělý člověk by neměl být závislý na čemkoli a komkoli a neměl by své nesamostatnosti říkat “Láska”. Neměl by si lásku někoho kupovat ani o ni prosit, protože láska se koupit ani vynutit nedá.

Štíří lásky je příliš. Osobu svého srdce Štíři láskou zavalí, přehltí, jejich potřeba lásky i touha ji dávat je extrémní a druzí nedokáží tyto potřeby naplnit a často ani vydržet. Začnou před touto lavinou unikat, cítí se omezovaní a to vnímavý Štír vyhodnotí jako nebezpečí a začne žárlit, neboli o svou lásku se bát, kontrolovat, čili hlídat si ji a manipulovat, neboli zařizovat skrytě věci tak, aby to, na čem mu záleží, získal a neztratil.

Možná svou situaci jasně nevidíte. Představte si však, že by vaše dítě žilo v partnerství, kde mu někdo ubližuje, kde se trápí, kde ztrácí svou osobnost. Co byste mu poradili? Aby zůstalo a vydrželo to? Jaký mu dáváte vzor, když takto žijete vy? Přátelé, je třeba mít rád sám sebe, vážit si sebe a proto tohle nikdy nedovolit! Pokud si nebudete vážit sami sebe, nebude si vás vážit ani nikdo jiný a zdravý vztah bez úcty vytvořit nelze. Zdravý vztah, je vztah dvou rovnocenných partnerů, kteří si dávají i berou rovným dílem, protože jedním ze zákonů vesmíru je, že energie musí být vyrovnané.  Vztah by vás neměl ničit a rozkládat, měl by vám dát možnost rozkvést, být sami sebou a navíc být spolu něčím víc, než byste byli každý sám. Životní partner by měl být váš nejbližší člověk, nejlepší kamarád pro všechno, jedině pak ztrácí smysl, abyste si hledali lepší kamarády než je on a ze vztahu utíkali jinam. Možná, že to tak kdysi i u vás bylo, ale pokud to tak už není, pak něco není v pořádku a je čas se zamyslet a něco s tím udělat.

Mějte krásné dny!     Katherine Koting

http://www.navigace-zivotem.cz

http://www.katherine-koting.cz
e-mail: katherine.koting@gmail.com

tf: 603 802 304

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.