Kategórie
Energia

Guny -prírodné sily v človeku

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt guna radžas

Existují tři guny, čili vlastnosti mysli: sattva, radžas a tamas.
Sattva je čistota, dobrota, harmonie, světlo a moudrost.
Radžas je vášeň, činnost a pohyb.
Tamas je lenost, temnota a nevědomost.
Vnitřní boj je mezi sattvou a radžas-tamas.

Tamas neboli těžká temná guna, která na tělesné úrovni způsobuje netečnost a lenost, na úrovni mysli malátnost, zatemněnost a tupost. Vliv tamasu je největší po probuzení z příliš dlouhého spánku a stavech opilosti.Když převládá tamas, je člověk mdlý a pošetilý.

Radžas neboli prudké výkyvy, touhy a vzrušení. Na tělesné úrovni způsobuje křeče a sexuální touhy, na úrovni mysli roztěkanost, sžíravé touhy a frustraci. Vliv radžasu je intenzivní při sexuálním vzrušení.Když převládá radžas, je člověk neklidný a rozčilený.

Zářivá sattva (čistota a harmonie). Na tělesné úrovni způsobuje uklidnění a blaženost, na úrovni mysli úlevu, osvěžení a snadnou koncentraci.Blažený vliv sattvy je cítit, když energie proudí do vyšších center. Když převládá sattva, je člověk klidný a tichý.

Sattva

Když roste v člověku sattva, je spravedlivý. Vyvíjí oddanost k Pánu. Vědění v něm svítá.Když je mysl sattvická, vládne klid. Pravda se zrcadlí v klidné mysli. Sattvy přibývá ve spojení s moudrými, studiem náboženských knih, sattvickou potravou, opakováním jména Páně atd. Sattva má charakteristickou zářivost. Je to dobrota, harmonie a čistota.Sattva je čistá jako křišťál. Sattva váže člověka připoutaností ke štěstí a k hlubokému vědění. Sattva je zlaté pouto. Radžas a tamas jsou pouta železná. Když dominuje sattva, je člověk obdařen schopností rozeznávat čistým rozumem a čistým chápáním. Jeho mysl se odvrací od smyslových požitků. Vznešené, božské myšlenky kolují v jeho mysli. Když převládá sattva, má člověk jasný a čistý postřeh. Má pronikavý pohled. Dveře intuice jsou široce otevřeny. Křišťál je sattvický kámen, jeho nošení zvyšuje sattvu.

Radžas

Radžas je vášeň nebo činnost. Radžas způsobuje roztržitost a neklid.Radžas je pramen připoutanosti a žízně a skrze ně váže k činnosti. Radžasický člověk si přeje moc, bohatství, vážnost, postavení, jméno a slávu. Radžasický člověk je stále v pohybu. Je ctižádostivý. Běhá za smyslovými radostmi. Jeho přání je neukojitelné jako plamen. Nikdy není spokojen, je stále chtivý a neklidný. Jeho chápání je zastřeno, nerozlišuje. Je opojen pýchou a bohatstvím. Má zvrácený rozum. Jeho cílem jsou peníze a smyslové radosti. Zbožňuje mamon.Bída se mu jeví jako neštěstí, bolest jako potěšení, žal jako radost.

Tamas

Tamas je setrvačnost nebo temnota.Tamas se zrodila z nevědomosti.Poutá člověka nevědomostí, nepozorností, lhostejností, nedbalostí, leností a spánkem.Tamasický člověk nemá schopnost úsudku. Dělá pošetilé věci. Jeho činy nejsou řízeny rozumem. Nemá sklon k práci. Příliš mnoho spí. Je bezmyšlenkovitý a hloupý. Někteří lidé si pletou tamas se sattvou. Nespravedlnost je výsledkem radžas a tamas.

Zdroj

Viac o gunách je rozpsané tu…3 základné princípy-Guny

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.