Kategórie
cesta k sebe Energia

Co je cesta radosti?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt radosťMůžete si vybrat z mnoha životních cest, stejně jako můžete posloužit mnoha různými způsoby na planetární úrovni. Jsou cesty vůle, cesty zápasu, a také cesty radosti a soucítění.

Radost je vnitřní ton, kterým zníte, když procházíte svým dnem.

Z čeho máte v životě radost? Víte to? Víte, co vám přináší pocit štěstí? Nebo máte přes den tolik práce a povinností, že odkládáte „na někdy příště“ to, co vám dělá dobře?

Cesta radosti existuje v přítomnosti, ne v budoucnosti. Žijete s představou, jak bude jednou vypadat váš život, až budete šťastní, ale dnes, v tomto okamžiku vám tento pocit pohody schází? Mnozí z vás trávíte svůj čas činnostmi, které nevyházejí z vaší duše, ale z osobnosti. Možná vás učili, že hodně pracovat znamená zvyšovat svou hodnotu.

Existují však dva typy zaneprázdnění. Činnosti, které řídí osobnost, vycházejí často z „mělo by se“ a jejich cílem není podporovat vaše vyšší poslání, zatímco děláte-li věci vycházející z duše, máte vždycky na mysli své vyšší poslání. Osobnost je často rozptylována smysly, které si co chvíli přitahují její pozornost. Zvonek telefonu, dítě, neustále okolní hlasy, emoce lidí – to vše jsou energie, které během dne zachycují vaši pozornost a mohou vás rušit v naslouchání zpráv z nitra.

Opravdová radost přichází, když jednáte podle svého nitra a poznáte, kdo jste.

Možná máte řadu důvodů, proč zatím nemůžete změnit svůj život. Pokud si nezačnete vytvářet důvody, proč můžete¸ změna zůstane jen u myšlenky na budoucnost a vy nepůjdete cestou radosti. Pro tento svět, do nějž jste se rozhodli vstoupit, jste dostali fyzické smysly a emociální tělo. Vaší velkou výzvou je nenechat se rozptylovat vším, co vám vstoupí do cesty, co na vás volá nebo doléhá, a raději si najít své vlastní centrum a přitahovat si k sobě věci spojené s vaší vnitřní bytostí. Žijeme životem, kdy po vás neustále někdo něco chce, váš den je nabitý, a přitom neděláte to, co byste chtěli?

Je ve vaší moci toto drama změnit. Síla k tomu vychází ze soucítění se sebou a z vnitřního pocitu svobody. Mnozí z vás jste si zařídili život, který je bez radosti, protože věříte, že musíte plnit povinnosti vůči druhým, že potřebujete být potřební, nebo že jste otrokem té či ono situace.

Výzvou na cestě radosti je vytvořit si svobodu.

Každý člověk je svobodný. Vytvořili jste si možná nějakou práci a postavili svůj život na určitých cílech konkrétních forem. Cesta radosti je cesta učení se, jak neuvíznout v detailech těchto forem. Je to učení se, jak nezůstat v pasti svého vlastního stvoření, ale nechat se jím naopak pozvednout výš. Pokud jste si vytvořili práci, vztah nebo cokoliv, co vám nepřináší radost, podívejte se dovnitř a ptejte se, proč cítíte povinnost zůstávat ve vztahu s kýmkoli nebo čímkoli, z čeho nemáte radost. Často je to proto, že nevěříte, že si zasloužíte mít, co chcete. Ve vaší rovině však není žádné „zasloužit si“.

Všichni jste byli obdaření aktivní představivostí a ta je branou ven odkudkoliv, kam jste se dostali. Vaše představivost může být branou ke starostem, pokud ji tak používáte, anebo branou do radosti. Když si přes den telefonujete s přáteli, necháváte je mluvit dál, ačkoliv byste raději už skončili? Posloucháte jejich příběhy, které vás obírají o energii? Domlouváte si schůzky, i když na to ve skutečnosti nemáte dost času nebo v nich nevidíte žádný vyšší smysl? Abyste našli svou cestu radosti, budete se chtít ptát, proč se cítíte zavázáni lidem nebo formám, které jste stvořili.

Cesta soucítění neznamená, že se vám musí líbit vše, co lidé dělají nebo kým se rozhodnout být. Je to cesta, kdy vidíte lidi pravdivě takové, jací jsou, a uznáváte všechny jejich části. Je to cesta, kdy se díváte na lidi a kladete si otázku, jestli jim můžete nějakým způsobem pomoci, léčit je nebo je zkontaktovat s jejich vyšší vizí. Pokud to nejde a vy s nimi přesto trávíte svůj čas, vyčerpáváte si svou vlastní energii. Někteří z vás stále dokola někomu pomáháte a cítíte se z toho frustrovaní.

Možná to cítíte jako svou povinnost – jako by nebylo jiné cesty než poslouchat jejich strastiplné příběhy – a přejete si, aby se svým životem konečně něco udělali. Když pomáháte lidem, ale oni nerostou, znovu se raději zamyslete, jestli jim opravdu pomáháte nebo jestli jsou schopni přijmout pomoc, kterou jim nabízíte. Jít cestou radosti předpokládá umět přijímat. Můžete být zahrnuti láskou, mít milující přátele i zdravé a pružné tělo, pokud se pro to rozhodnete. Je toho tolik, zač můžete být vděční a čeho si můžete vážit.

Jednou z cest, jak mít víc, je cenit si všeho, co už máte. Všímejte si a važte si těch nejprostších věcí – květin, které míjíte, nebo dětského úsměvu, co vás zahřeje u srdce – a uvidíte, že vám Vesmír bude posílat ještě víc. A vy, kdo si děláte starosti kvůli penězům, nebo hledáte takovou práci, kde byste mohli vydělávat tím, co máte rádi – byli jste někdy ochotní odvážit se a opravdu začít dělat to, co milujete? Jste ochotní důvěřovat Vesmíru, že vám k tomu dá dobrou příležitost? A mohli bychom jít ještě dál: jste připraveni poradit si s penězi, až přijdou? Cítíte, že si je zasloužíte?

Cesta radosti znamená vážit si sebe a pečlivě sledovat, čemu věnujete svůj čas.

Kdyby každý člověk trávil svůj čas pouze tam, kde by dosáhl nejvyššího dobra pro sebe i pro ty, s nimiž se sešel, svět by se změnil během jediného dne. Je důležité trávit čas tím, co podporuje vaše nejvyšší dobro. Mohu vám zaručit, že když něco není pro vaše nejvyšší dobro, nebude to ani pro nejvyšší dobro planety, ani ostatních lidí. Možná se ptáte, co tady máte dělat, aby vám to přinášelo radost. Každý má něco, co dělá s láskou. Nepotkáváte ani jednoho živého člověka, který by nenašel něco, co dělá rád.

Vaše láska k něčemu je znamením vašeho vyššího já, co máte dělat.

Možná namítnete, že vás baví číst a meditovat, a že „to zcela jistě nemůže být moje cesta, kterou by mi přinesla také peníze“. Kdybyste si však dovolili sednout si, číst a meditovat, nějaká cesta by se před vámi rozvinula. Velmi často se bráníte tomu, co chcete dělat ze všeho nejvíc. V mysli každého člověka zní hlas, který napovídá další krok. Může jít o celkem jednoduchou věc – někomu zavolat nebo přečíst si knížku. Může to být něco konkrétního, zcela nevšedního, co zdánlivě ani nemusí souviset s vaší vyšší vizí. Nezapomínejte, že se vám vždycky ukazuje další krok; vždycky je to nějaká samozřejmá, jednoduchá a radostná věc, která vás napadne udělat. Všichni víte, co by vám zítra udělalo radost. Až se ráno vzbudíte, zeptejte se, co dělat se svým dnem, aby vám přinesl radost a potěšení. Namísto přemýšlení o starostech dne se začněte raději usmívat. Nesoustřeďte se hned na problémy, které musíte řešit.

Radost budete mít, jen když se na ni budete soustředit a rozhodnete se pro nic míň než pro radost.

Z knihy Žít radostí Sanaya Roman

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.